Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Nidzica

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 13.06.2012
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy, foto: mat. Urząd Miasta

Leży w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Przez obszar gminy przebiega jedna z głównych granic fizyczno-geograficznych Europy, oddzielająca obszar Europy Zachodniej od Europy Wschodniej.

Na 378,9 km² znajduje się miasto Nidzica i 58 miejscowości zgrupowanych w 34 sołectwach. Gmina liczy 21 534 mieszkańców z czego 15 000 zamieszkuje w mieście. Nidzica, prawa miejskie otrzymała w 1381 roku, jest siedzibą władz samorządowych gminy i powiatu.

Największą atrakcją gminy są jej walory turystyczne. Liczne miejsca – ze względu na swoją wartość – zostały objęte ochroną rezerwatową, można tu spotkać unikatowe siedliska orła białego, bobrów i żółwi błotnych. Niedaleko od miasta leży „Kamień Tatarski” – jeden z największych głazów narzutowych na Mazurach.

W tę wspaniałą przyrodę wtopione są zabytki historyczne. Historia Nidzicy sięga XIV wieku – wybudowany wówczas zamek był siedzibą administracji krzyżackiej. Jest to największy na Mazurach pokrzyżacki zamek o charakterze rezydencjalno- obronnym. Obecnie mieści się w nim Nidzicki Ośrodek Kultury, Muzeum Ziemi Nidzickiej, restauracja i hotel, pracownia rzeźby, galeria malarstwa i miejsko-gminna biblioteka.

Historyczno-przyrodnicze walory Ziemi Nidzickiej czynią z niej atrakcyjny teren dla miłośników turystyki i wypoczynku. Dla nich też powstały interesujące trasy widokowe, piesze i rowerowe oraz szlaki wodne. Atrakcyjnie usytuowane miejsca noclegowe, biwakowe i konsumpcyjne na terenie gminy zachęcają do wypoczynku i turystyki.

Zobacz plan imprezy »