Koncertowa premiera najnowszego albumu Piotra Orzechowskiego w cyklu "Jazz.PL"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 19:20
"Critique of Swing in Two Parts" - to tytuł czwartego albumu Pianohooligana, czyli Piotra Orzechowskiego. W cyklu "Jazz.PL" retransmitowaliśmy koncert, który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w dniu premiery krążka (25.04). Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo wydarzenia!

ZOBACZ WIDEO: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu 2 Polskiego Radia 

Pianohooligan i jego "Krytyka swingu"

Po przeszło sześciu latach od pianistycznej trylogii wydawniczej dla Decca Classics (Experiment: Penderecki, 15 Studies For The Oberek i 24 Preludes & Improvisations) Piotr Orzechowski wraca z wyjątkowo zagadkowym krążkiem. Podzielona na dwie ścieżki Krytyka swingu konsekwentnie kontynuuje oś unikalnych, "dźwiękowych manifestów" Pianohooligana, lecz tym razem zaskakuje oszczędnością formy i bardzo osobistym, frapującym brzmieniem.

Nowa, czwarta płyta solowa Pianohooligana to zarazem analityczne i pełne ciepła spojrzenie na zjawisko muzyczne, pozostające jednym z fundamentów twórczej myśli artysty. Mowa o swingu - podstawie jazzu i nieodłącznym elemencie kultur pierwotnych. Wariacyjna forma dyptyku Orzechowskiego stawia pytanie o rolę i nieuchwytną naturę swingu, kwestionując jego dotychczasowe, potoczne znaczenie. 

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpił Pianohooligan, czyli Piotr Orzechowski W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpił Pianohooligan, czyli Piotr Orzechowski

***

Piotr Orzechowski "Pianohooligan"

Pianista, improwizator, kompozytor. Od głośnego zwycięstwa na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 pozostaje jednym z najbardziej ekscytujących polskich twórców muzycznych. Swoimi kreacjami artystycznymi prowokuje do pytań i redefiniuje szablony wyobrażeń o akcie twórczym i występie scenicznym. Każdy album Orzechowskiego staje się wydarzeniem o nieoczywistym, ponadgatunkowym przesłaniu, w wersji koncertowej od lat docierając na wszystkie kontynenty.

Własny język muzyczny

Pianohooligan posługuje się indywidualnym językiem muzycznym rozpiętym na granicy stylistyk: od macierzystej muzyki improwizowanej i klasycznej, po awangardę i muzykę elektroniczną. Bezkompromisowy dekonstruktor twórczości Krzysztofa Pendereckiego, artystyczny partner Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Sinfonii Varsovii, czy gwiazd światowego jazzu jak Randy Brecker, Avishai Cohen czy Carlos Zíngaro, oraz wielkich osobowości muzyki współczesnej i elektronicznej, by wymienić tylko Philipa Glassa, Adriana Utleya z Portishead i Williama Basinskiego – koncentruje się jednak przede wszystkim na autorskiej twórczości solowej, która wymyka się prostym gatunkowym podziałom.

Orzechowski jest autorem uznanych pionierskich przedsięwzięć wydawniczych, jak m.in.: Dziady (2019, Anaklasis/PWM) na kwartet jazzowy z plejadą gigantów muzyki ambientowej, monumentalnego dzieła solowego 24 Preludes & Improvisations (2017, Decca Classics), nawiązującego formą do DWK J.S. Bacha, czy radykalnego Experiment: Penderecki (2012, Decca Classics), powstałego we współpracy z samym kompozytorem, dającego skuteczny asumpt do artystycznego dialogu między światem jazzu i muzyki nowej.

Absolwent Berklee College of Music oraz Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

***

Cykl "Jazz.PL" w Programie 2 Polskiego Radia organizowany jest od stycznia 2021 roku. W tym czasie udało nam się pokazać szerokie spektrum współczesnej sceny jazzowej. Wśród setek artystów, którzy wystąpili dla słuchaczy oraz publiczności zgromadzonej w radiowym studiu, nie zabrakło legendarnych postaci (m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Ewa Bem, czy Włodzimierz Nahorny), współczesnej czołówki polskiego jazzu (m.in. Marcin Wasilewski Trio, Aga Zaryan, Mikołaj Trzaska, EABS, Leszek Możdżer, Marcin Masecki) oraz wschodzących gwiazd tego gatunku (USO 9001, Kosmonauci, Immortal Onion, Grzegorz Tarwid).

***

Koncert odbył się w ramach cyklu "Jazz.PL" i był retransmitowany w piątek, 3 maja, o godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie streamingu wideo na Facebookukanale YouTube i stronie internetowej Dwójki

mgc/pg/rk 

Czytaj także

Urszula Dudziak o filmie "Ula": nie od razu zrozumiałam Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 19:00
- Mam takie okresy, kiedy jestem poukładana, bardzo praktyczna i zdaję sobie sprawę z wartości pewnych sytuacji. Bardzo skrupulatnie pilnowałam tych filmów, nawet Michał Urbaniak był zaskoczony, że ja to wszystko mam elegancko poukładane w pudełeczkach. Każde z nich jest dokładnie opisane - mówiła w Dwójce Urszula Dudziak o swym filmowym archiwum. Z tych taśm powstał nieco ponad godzinny film "Ula" w reżyserii Agnieszki Iwańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Aftyka Quintet - innowacyjni debiutanci w "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 19:00
W ramach cyklu "Jazz.PL" w Studiu S3 wystąpił w piątek (5.04) obsypany nagrodami Michał Aftyka Quintet. Koncert poprowadził Piotr Metz. Zobacz zapis wideo tego bardzo udanego muzycznie wieczoru!
rozwiń zwiń