Polskie Radio

Polskie Radio z prestiżową nagrodą! Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia laureatami Fryderyka 2024

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 16:05
Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia laureatami Fryderyka 2024 w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa". Album wydany pod koniec ubiegłego roku przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia zawiera nagranie dwóch mniej znanych oper wielkich polskich kompozytorów: "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki oraz "Zemsty za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego (której libretto zostało oparte na słynnej komedii Aleksandra Fredry.)
Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia laureatami Fryderyka 2024
Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia laureatami Fryderyka 2024 Foto: mat.prasowe

Trzypłytowe(!) wydawnictwo jest wspaniałym uzupełnieniem płytowych kolekcji miłośników opery i księgozbiorów znawców dziejów szlacheckiej, kontuszowej Polski, którzy na przedmiot swojej pasji / pracy lubią spojrzeć z przymrużeniem oka.

Pod dyrekcją maestro Łukasza Borowicza w nagraniu zwycięskiego albumu wzięły udział  Polska Orkiestra Radiowa (obecnie: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), Chór Polskiego Radia w Krakowie (obecnie Lusławicach), Chór Filharmonii Wrocławskiej (obecnie Chór NFM), oraz soliści: Iwona Hossa (sopran), Patryk Rymanowski (bas), Leszek Skrla (baryton), Robert Gierlach (bas - baryton), Piotr Nowacki (bas), Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Robert Gierlach (bas-baryton), Paweł Skałuba (tenor), Ryszard Minkiewicz (tenor), Wojciech Gierlach  (bas) i Dariusz Machej (bas).


 - Dumna jestem, że wydany przez nas album został doceniony przez Kapitułę. Ten kolejny już (siódmy!!) Fryderyk przyznany Łukaszowi Borowiczowi absolutnie potwierdza jego pozycję jako jednego z najwybitniejszych dyrygentów w Polsce i nie tylko. Podziwiam jego doskonałe interpretacje i artystyczną jakość, a także konsekwencję w prezentowaniu i promowaniu mało znanych oper – mówi Bogna Kowalska, dyrektorka Agencji Muzycznej Polskiego Radia.


Bogna Kowalska, dyrektorka Agencji Muzycznej Polskiego Radia, ze statuetką Fryderyka Bogna Kowalska, dyrektorka Agencji Muzycznej Polskiego Radia, ze statuetką Fryderyka

O dyrygencie: Łukasz Borowicz (rocznik 1977) - dyrygent, skrzypek, meloman, kolekcjoner, odkrywca dzieł zapomnianych, radiowiec; jest dziś jedną z najjaśniej świecących gwiazd polskiego życia muzycznego. Był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej i Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

W latach 2007-2015 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej, a od sezonu 2021/2022 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Jego dorobek fonograficzny obejmuje dziesiątki płyt i setki godzin nagrań radiowych.


POSŁUCHAJ utworu "Wstań serdeńko i chodź ze mną" (z opery Z. Noskowskiego "Zemsta za mur graniczny"): 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Wszystkim Artystom serdecznie gratulujemy!

Nagrodzony album jest do nabycia online w sklepie Polskiego Radia.

mat.prasowe/id

Czytaj także

Stanisław Moniuszko – ojciec polskiej opery narodowej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 05:35
Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów w całej naszej historii, jeden z najwspanialszych na świecie – Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku – 202 lat temu. Jego wielkie dzieła sytuowane są w okresie polskiego romantyzmu i chyba nie ma Polaka, który nie potrafiłby podać choćby jednego tytułu - "Halka", "Straszny dwór", "Flis" czy tak słynne pieśni jak "Prząśniczka", "Krakowiaczek" lub "Trzech budrysów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: ta płyta to świadectwo naszego spojrzenia na zamierzchłą twórczość operową

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 19:00
Nakładem Polskiego Radia w piątek (17.11) ukazał się potrójny album Łukasza Borowicza z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego. - Tego typu płyty, a przecież w Polskim Radiu tych płyt dotyczących sztuki operowej udało się wydać już wiele, są szalenie ważne. Sztuka operowa, jak mi się wydaje, ma to do siebie, że jest dużo bardziej ulotna niż symfonika czy muzyka koncertująca - mówił w Dwójce laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: obok symfoniki odnajduję się w muzyce operowej

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 15:13
Łukasz Borowicz, utytułowany dyrygent, w latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. Właśnie ukazała się kolejna płyta z tamtych czasów, z muzyką Stanisława Moniuszki i Zygmunta Noskowskiego. - Obok symfoniki, odnajduję się w operze - przyznaje gość "Muzycznej Jedynki". 
rozwiń zwiń