Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Jarosław

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 13.06.2012
Jarosław
foto: L. Biernacki

40. tysięczne miasto, leżące nad rzeką San w południowo-wschodniej części Polski na terenie województwa podkarpackiego.

Pierwsze wzmianki o Jarosławiu, określające miasto jako gród warowny, należący do księcia włodzimiersko-halickiego, pochodzą z kroniki ruskiej z 1152 r.

Położenie miasta nad spławną rzeką San, na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych oraz liczne przywileje, o które zabiegali właściciele miasta uczyniły z Jarosławia jeden z ważniejszych ośrodków handlowych w Europie.

Na jarosławskie jarmarki przybywali kupcy z całej Europy i Bliskiego Wschodu. Materialnym świadectwem tamtych czasów są późnorenesansowe kamienice z wiatami (charakterystycznymi tylko dla Jarosławia) i wielokondygnacyjnymi piwnicami, służącymi do przechowywania kupieckich towarów.

Zachowany późnośredniowieczny układ urbanistyczny z mieszczańską zabudową oraz ratuszem pośrodku czyni jarosławską Starówkę jedną z ciekawszych i najcenniejszych w Polsce.

Do najcenniejszych zabytkowych obiektów Jarosławia należą: Ratusz, Kamienica Orsettich, Kolegiata pw. Bożego Ciała i dawne Kolegium Jezuitów, ponadto dawne opactwo benedyktyńskie z kościołem św. Mikołaja i Stanisława Biskupa i klasztorem z pierwszej połowy XVII w., otoczone murami z basztami, Cerkiew „Przemienienia Pańskiego” z początku XVIII w. czy też Synagoga z początku XIX w., znacznie zniszczona w czasie II wojny światowej i wyremontowana w latach 60. XX w.

Zobacz plan imprezy »