Wystartował Festiwal Millenium Docs Against Gravity - "Ostatnia wyprawa" na otwarcie festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 11:50
Rozpoczął się największy polski festiwal filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. Jego 21. edycja odbywa się jednocześnie w kilku polskich miastach. Festiwal zainaugurowała premiera filmu "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej, który opowiada historię słynnej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki i Polskiego Radia.   
Ostatnia wyprawa Elizy Kubarskiej będzie filmem otwarcia 21. edycji Millenium Docs Against Gravity.
Ostatnia wyprawa Elizy Kubarskiej będzie filmem otwarcia 21. edycji Millenium Docs Against Gravity. Foto: mat. pras.
  • Wystartował 21. Millennium Docs Against Gravity, najważniejszy przegląd kina dokumentalnego w Polsce. 
  • Tegoroczna edycja wydarzenia, które potrwa do 19 maja, odbywa się pod hasłem "W relacji ze światem".
  • W programie festiwalu znalazło się 190 filmów. W 16 konkursach zostanie przyznanych 20 nagród. 
  • W czwartek, 9 maja, festiwal otworzył premierowy pokaz dokumentu Elizy Kucharskiej "Ostatnia wyprawa", opowiadający historię słynnej alpinistki Wandy Rutkiewicz. 
  • Millennium Docs Against Gravity odbywa się pod patronatem Czwórki i Polskiego Radia. 
  • W Czwórce zapraszamy na audycje specjalne z festiwalu. 

Rozpoczął się 21. Millennium Docs Against Gravity, największy polski festiwal filmów dokumentalnych. Jego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "W relacji ze światem". Podczas dziewięciu festiwalowych dni na wielbicieli filmu dokumentalnego czeka łącznie 190 obrazów. Festiwal odbywa się w formule hybrydowej. Od 10 do 19 maja na część kinową zapraszają: Warszawa, Wocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Bydgoszcz i Łódź. Następnie, od 21 maja do 3 czerwca, potrwa część online festiwalu, podczas której zostanie zaprezentowana część filmów z tegorocznego programu.

Jaki film zainaugurował festiwal Millenium Docs Against Gravity?

Filmem otwarcia festiwalu był dokument o himalaistce Wandzie Rutkiewicz "Ostatnia wyprawa" w reżyserii Elizy Kubarskiej. - To była jednocześnie premiera filmu. Cały czas jesteśmy w emocjach, bo film był prezentowany przy ogromnej widowni, na sali znalazło się 720 osób - mówi Monika Braid, producentka filmu. - Było bardzo dużo różnych reakcji: od śmiechu do grobowej ciszy. Tak że na pewno ten film budzi zmienne emocje.

Film opowiada historię Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi. Rutkiewicz bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audiopamiętnik bohaterki znaleziony wśród materiałów archiwalnych.


Źr. Youtube/Ostatnia wyprawa (The Last Expedition) - trailer | 21. Millennium Docs Against Gravity


- Mamy ogromny dług wdzięczności wobec siostry Wandy Rutkiewicz, pani Janiny Fies, która udostępniła nam nieprawdopodobne materiały archiwalne. Poza zdjęciami, taśmami filmowymi, filmami realizowanymi przez samą Wandę Rutkiewicz, znalazły się także audiopamiętniki nagrywane na kasetach. Niesamowicie słucha się głosu himalaistki, jej prywatnych przemyśleń i przeżyć, a słuchania było bardzo dużo - opowiada gość Czwórki. - To jest niezwykłe, bo za każdym razem, gdy oglądam ten film, czytam go wielokrotnie. Za każdym razem inna myśl jakoś rejestruje się w mojej świadomości. Wydaje mi się, że najpiękniejszym zdaniem, które powiedziała, jest ta o potrzebie wolności. Pada tam wiele mądrych sentencji na życie, które można sobie przytulić i zostać z nimi na wiele lat.

Wanda Rutkiewicz - kobieta w męskim świecie

W filmie możemy także zobaczyć alpinistkę w wielu sytuacjach prywatnych, np. tańczącą we własnym domu. Jest to jednak głównie film o realizacji marzeń, przecieraniu szlaków i burzeniu konwenansów. 

- Rutkiewicz tak naprawdę realizowała swoje marzenia i cele w bardzo trudnych czasach - w środku komunizmu, kiedy tak naprawdę wszystko było problematyczne. Wyjazd za granicę był prawie niemożliwy - zauważa Monika Braid. - No i funkcjonowała w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, które też nie jest łatwe, a doświadczyłam tego, gdy je poznałam. Zdecydowanie też czuć w filmie, jak męskie środowisko odbierało Wandę Rutkiewicz. Wcale nie było jej aż tak bardzo przychylne, jednak Wanda pojawiła się tam jako bardzo odważna i silna kobieta. Ona była nastawiona po prostu na realizację swoich własnych celów.Posłuchaj
16:54 CZWORKA/Stacja kultura - MDAG "Ostatnia wyprawa" Rutkiewicz 10.05.2024.mp3 Wystartował 21. MDAG, o filmie otwarcia "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej opowiada Monika Braid, producentka filmu (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Monika Braid (producentka filmu "Ostatnia wyprawa")

Data emisji: 10.05.2024

Godzina emisji: 09.15

aw/mat.pras./wmkor

Czytaj także

Ewa Panejko-Pankiewicz i Wanda Rutkiewicz - kobieca solidarność w górach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 13:50
Ewa Panejko-Pankiewicz zdobyła wraz z Wandą Rutkiewicz Gaszerbrum I, dokonując pierwszego samodzielnego wejścia na ten szczyt w zespole kobiecym. O historii wybitnej polskiej himalaistki opowiadamy w cyklu "Kobiety gór".
rozwiń zwiń