Polskie Radio

Eurowizja 2024. Wielki finał - gdzie oglądać? Jak głosować? Kto wystąpi? Wszyscy wykonawcy Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 15:00
Za nami wszystkie finałowe prezentacje podczas Eurowizji 2024. Poniżej wszystkie propozycje ostatniego koncertu 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö. Kto ma największe szanse na wygraną Eurowizji 2024? Sprawdź wszystkie utwory prezentowane w finale konkursu! 
Kto wygra Eurowizję 2024? Która piosenka zwycięży Eurowizję? To będziemy wiedzieć podczas sobotniego finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo. Finał od godziny 21 do zobaczenia na stronach Polskiego Radia. Na zdjęciu rywalizująca w konkursie wokalistka z Hiszpanii.
Kto wygra Eurowizję 2024? Która piosenka zwycięży Eurowizję? To będziemy wiedzieć podczas sobotniego finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo. Finał od godziny 21 do zobaczenia na stronach Polskiego Radia. Na zdjęciu rywalizująca w konkursie wokalistka z Hiszpanii. Foto: Jens Büttner / PAP/DPA
  • Tegoroczny Festiwal Piosenki Eurowizji odbywa się po raz 68. Areną muzycznych i wokalnych zmagań jest szwedzkie Malmö. Koncerty zorganizowano we wtorek i czwartek - 7 i 9 maja 2024 roku (półfinały), a zwieńczeniem wokalnych zmagań jest sobotni finał (11 maja 2024 roku). Ostatni koncert rozpocznie się o godzinie 21.  
  • W półfinałach głosowali widzowie z poszczególnych państw, którzy nie mogli przyznawać punktów reprezentantowi swojego kraju. W finale do głosu dochodzą też komisje jurorskie, które powołują publiczni nadawcy. Głosy jurorów i widzów są zliczane 50:50. 
  • Wszystkie koncerty są pokazywane w Telewizji Polskiej, a ich przebieg jest dostępny również na stronach Polskiego Radia (polskich członkach Europejskiej Unii Nadawców - EBU). 

Chorwacja, Szwajcaria i Ukraina. Kolejno te kraje mają według bukmacherów najwięcej szans na wygraną 68. Konkursu Piosenki w Malmö. Na dalszych miejscach Irlandia, Włochy i Francja. Co roku w sieci jest publikowanych mnóstwo podobnych rankingów, a ostatecznie przebieg finałów może być zupełnie inny. Poniżej przegląd wszystkich krajów Eurowizji 2024. W konkursie bierze udział 25 państw. Jeszcze kilka dni temu mówiono o 26 piosenkach, ale w sobotnie popołudnie zdyskwalifikowano reprezentanta Holandii - więcej o tym TUTAJ

01. SZWECJA prezentuje się w tym roku piosenką "Unforgettable", którą wykonują 22-letni bliźniacy Marcus & Martinus Gunnarsen (występują też jako: M&M). Działają od 2012 roku i wydali dotąd cztery płyty i ponad trzydzieści singli. Są Norwegami i to pierwszy raz w historii szwedzkich występów na Eurowizji, gdy występuje ktoś bez szwedzkiego obywatelstwa. 

Szwecja w konkursie Eurowizji jest od 1958 roku. Kraj siedmiokrotnie wygrał w finale konkursu: w 1974 roku (ABBA z piosenką "Waterloo"), w 1984 roku (Herreys z piosenką "Diggi-Loo Diggi-Ley"), w 1991 roku (Carola z "Fångad av en stormvind"), w 1999 roku (Charlotte Nilsson z "Take Me to Your Heaven"), w 2012 roku (Loreen z utworem "Euphoria"), w 2015 roku (Måns Zelmerlöw z "Heroes") i w 2023 (ponownie Loreen z "Tattoo"). Konkurs sześć razy odbył się w Szwecji: trzykrotnie w Sztokholmie (1975, 2000, 2016), dwukrotnie w Malmö (1992, 2013) i raz w Göteborgu (1985). Co ciekawe, to też kraj, który otrzymał zero głosów - w finale w 1963 roku. 

02. UKRAINA na Eurowizji 2024 to duet wokalistek Jerry Heil (czyli Jana Szemajewa) oraz Alyona Alyona (Alona Sawranenko). Razem zaśpiewają piosenkę "Teresa & Maria". Ukrainki mają kolejno 29 i 33 lata. Jana jest piosenkarką, autorką tekstów i youtuberką, a Alona raperką i kompozytorką. Jana wydała dotąd jedną płytę, a Alona ma na koncie już trzy krążki. Piosenka na Eurowizję 2024 zapowiada kolejne nagrania:  

Ukraina jest na Eurowizji od 21 lat, od 2003 roku. Kraj wygrał trzykrotnie, sześciokrotnie był na podium i - na 19 występów - 11 razy był w pierwszej dziesiątce. 

03. NIEMCY reprezentuje w tym roku niespełna trzydziestoletni Isaak Guderian. Widzom dał się poznać w 2011 roku, kiedy wziął w krajowej odsłonie programu "X-Factor", a później w 2021 roku, kiedy wygrał program telewizyjny "Show Your Talent". Podczas finału Eurowizji 2024 wykona anglojęzyczną piosenkę "Always on the Run": 

 

Niemcy w Konkursie Piosenki Eurowizji występują od 1956 roku. Dotąd kraj zwyciężył dwukrotnie - w 1982 roku Nicole z piosenką "Ein bißchen Frieden" i w 2010 roku, kiedy Lena zaśpiewała "Satellite". Czterokrotnie Niemcy zajmowali drugie miejsce i pięciokrotnie trzecie miejsce. Najniższą notę otrzymali w 1995 roku, kiedy niemieckiej piosence przyznano tylko jeden punkt oraz w 2015 roku, kiedy niemiecka propozycja nie otrzymała żadnego głosu. Od 2015 roku kraj należy do tak zwanej "Wielkiej piątki" - państw z długą historią w konkursie i wpłacający najwięcej na organizację finałów Eurowizji. 

04. LUKSEMBURG do finału dostał się z ostatniej pozycji w półfinale; tym razem kraj wylosował miejsce na początku stawki. Propozycją Luksemburga jest anglo- i francuskojęzyczna piosenka "Fighter", którą wykonuje Tali Golergant, izraelsko-luksemburska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka i trenerka głosu. Wydała dotąd osiem singli i jeden minialbum. 

Luksemburg wraca na festiwal po trzydziestoletniej przerwie. Na Eurowizji Luksemburg występował od 1956 roku i pięciokrotnie tryumfował. Dwukrotnie zakończył rozgrywkę na trzecim miejscu. 

05. HOLANDIA - kraj zdyskwalifikowany w konkursie. Więcej o tym piszemy TUTAJ

Piosenkę "Europapa" wykonywał w półfinale tegorocznej Eurowizji 27-letni Joost Klein. Linia melodyczna utworu nawiązuje do muzyki elektronicznej z lat 90. XX wieku, a jego styl to mieszanka gabber popu, nederpopu i eurodance. Styl piosenki jest z kolei inspirowany twórczością zespołów 2 Unlimited i Vengaboys. W piosence pojawia się również sampel Tima Haarsa z jego wcielenia w rolę Gerrie van Bovena w holenderskim serialu telewizyjnym "New Kids". Piosenka trafiła już na listy w Niderlandach, Belgii i na Litwie. Twórczość muzyka znana jest również w Niemczech. 

Niderlandy są jednym z sześciu członków założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczą w nim od 1956 roku. Kraj pięciokrotnie wygrywał finał konkursu: w 1957 roku (Corry Brokken z piosenką "Net als toen"), w 1959 roku (Teddy Scholten z piosenką "Een beetje"), w 1969 roku (Lenny Kuhr z utworem "De troubadour"), w 1975 roku (Teach-In z "Ding-a-dong") oraz w 2019 roku (Duncan Laurence z "Arcade"). W ubiegłym roku nie udało się Holendrom wejść do finału konkursu. 

05. IZRAEL jeszcze przed półfinałem przyznawał, że czuje presję, aby w utworze odnieść się do obecnej sytuacji w kraju i walki z Hamasem. Tego jednak zabrania regulamin Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Pierwotnie piosenka miała nazywać się "October rain" i opowiadać o pierwszych dniach konfliktu. Ostatecznie eurowizyjna "Hurricane" przedstawia życie młodej kobiety, która wychodzi z osobistego kryzysu i straty. Piosenka została napisana w języku angielskim i hebrajskim. Wykonuje ją 21-letnia Eden Golan, która wokalną rozpoznawalność zyskała po udziale w telewizyjnym programie "The Voice Kids Russia", którego była finalistką (w 2018 roku). 

 

Izrael bierze udział w Eurowizji od 1973 roku. Kraj zwyciężał czterokrotnie: w 1978 roku (Jizhar Kohen i Alphabeta z "A-Ba-Ni-Bi"), w 1979 roku (Gali Atari i Milk and Honey z "Hallelujah"), 1988 (Dana International z piosenką "Diva") oraz w 2018 roku (Netta z utworem "Toy"). W ubiegłym roku Izrael uplasował się na trzecim miejscu. 

06. LITWA w tym roku nie przełamuje stylu, z którym występowała w ostatnich latach. W barwach tego kraju występuje Silvester Belt z litewskojęzycznym utworem "Luktelk". Silvestras Beltė, bo tak jego imię i nazwisko brzmi po litewsku, ma 32 lata, pochodzi z Kowna i studiował w Londynie. W krajowych preselekcjach pokonał dwukrotnych reprezentantów Litwy w Eurowizji, zespół The Roop: 

Litwa debiutowała w Eurowizji razem z Polską, 40 lat temu. Nigdy ten kraj nie był na podium, trzykrotnie trafił do pierwszej dziesiątki. 

07. HISZPANIA w tym roku to małżeński duet Nebulossa, który tworzą Mery Bas (wokalistka) i Mark Dasous (kompozytor). Ich muzyka to electro-pop, a jako Nebulossa działają od 2018 roku. Swoich sił próbowali rok temu w eliminacjach do Eurowizji w San Marino, ale odpadli w preselekcjach. Tym razem udało się z hiszpańskojęzycznym utworem "Zorra": 

 

Hiszpania zwyciężyła Eurowizję dwukrotnie - w 1968 i w 1969 roku. Czterokrotnie Hiszpanie byli na drugim miejscu i dwukrotnie na trzecim. Kraj od początku tego wieku trafiał do pierwszej dziesiątki do 2004 roku. Później zajmował głównie miejsca w trzeciej dziesiątce. Rok temu Hiszpania zajęła 17 miejsce, a dwa lata temu - trzecie. 

08. ESTONIA na tegorocznej Eurowizji postawiła na zespół 5miinust (Pięć minusów) i twórcę o pseudonimie Puuluup. To połączenie, które estońscy muzycy określają jako zombie-folk. 5miinust uważają się za osoby, które wnoszą do tej współpracy siłę ognia i mnóstwo basu, a Puuluup - rzadkie melodie liry drewnianej (Talharpa), dzięki którym mógł zaoferować światu zupełnie świeży krajobraz dźwiękowy.

Estonia zadebiutowała na Eurowizji w 1993 roku. Estończykom raz udało się wygrać cały konkurs, w 2001 roku, kiedy Tanel Padar, Dave Benton i 2XL wykonali piosenkę "Everybody". Ro później zajęli trzecie miejsce. Podczas 29 występów na Eurowizji 11 razy osiągali w finałach miejsce w pierwszej dziesiątce.  

09. IRLANDIA bodaj najczęściej opisywanym krajem na Eurowizji 2024. Kraj reprezentuje bowiem Bambie Thug, osoba niebinarna (która mówi o sobie, używając neutralnego płciowo zaimka: they), której irlandzka prawica zarzuca "satanistyczną ikonografię". Na koncie ma dziesięć singli i kilka EP-ek. Piosenką, którą wybrano w specjalnym wydaniu programu telewizyjnego "The Late Late Show", będzie "Doomsday Blue" (dosłownie: "Niebieski dzień zagłady"). Całość ilustruje mroczny teledysk: 

Irlandia jest na Eurowizji od 1965 roku. Kraj zwyciężył dotąd siedem razy, z czego czterokrotnie między 1992 i 1996 rokiem (w 1995 roku zajął czternaste miejsce). Nieco gorzej radził sobie od początku XXI wieku, kiedy kilkukrotnie nie udawało się trafić irlandzkim wokalistom do finału. 

10. ŁOTWA jest w tym roku prezentowana przez czterdziestoletniego Donsa (Artūrsa Šingirejsa), który wykonuje utwór "Hollow". Karierę rozpoczął osiemnaście lat temu, kiedy wydał pierwszą płytę. Od tej pory jest zdobywcą wielu nagród muzycznych, m.in. otrzymał siedmiokrotnie łotewską nagrodę "Top Radio Hit" za najczęściej odtwarzaną piosenkę. 

Łotwa w Konkursie Piosenki Eurowizji występuje od 2000 roku, kiedy zespół Brainstorm z piosenką "My Star" zajął trzecią lokatę. Kraj ma też na koncie jedno zwycięstwo w finale, w 2002 roku, kiedy Marie N. wykonała piosenkę "I Wanna". Łotwie nie udawało się wejść do finału w latach 2009-2014 oraz od 2017 roku. 

11. GRECJA w tym roku stawia z kolei na kompozycję wykonywaną w narodowym języku. To utwór "Zari" (gr. Ζάρι; jako 'kość do gry'), piosenka o szczęściu i podejmowaniu ryzyka w życiu. Wykonuje ją Marina Satti, 38-letnia Atenka, której ojciec pochodzi z Sudanu. Jest absolwentką architektury na ateńskiej Politechnice, a ukończyła też amerykańską Berklee College of Music. Jest również aktorką telewizyjną i dubbingową. 

 

Grecja na Eurowizji występuje od 1974 roku i tylko raz wygrała cały konkurs (w 2005 roku, kiedy Elena Paparizou zaśpiewała "My Number One"). Kraj trzykrotnie zajmował trzecią pozycję. W ostatnich latach kraj zajął ósme (rok temu) i dziesiąte miejsce (dwa lata temu), a w pierwszych latach ostatniego dziesięciolecia zajmował okolice 20 miejsca. 

12. WIELKA BRYTANIA w tym roku proponuje mieszankę dance-popu, electro i disco. Mowa o utworze "Dizzy", którą wykonuje Olly Alexander. Jak mówi wokalista - to piosenka "o odczuwaniu tak intensywnego przypływu emocji wobec kogoś, że całkowicie wywraca twój świat do góry nogami". Oliver Alexander Thornton ma 34 lata i poza muzyką, udziela się też jako aktor i scenarzysta. Publiczności najbardziej znany jest jako wokalista zespołu Years & Years. 

Wielka Brytania pięciokrotnie wygrała finał konkursu: w 1967 roku (Sandie Shaw z piosenką "Puppet on a String"), w 1969 roku (Lulu z piosenką "Boom Bang-a-Bang"), w 1976 roku (Brotherhood of Man z utworem "Save Your Kisses for Me"), w 1981 roku (Bucks Fizz z "Making Your Mind Up") i w 1997 roku (Katrina and the Waves z "Love Shine a Light"). Kraj aż 16 razy w historii Eurowizji zajął drugą lokatę i trzykrotnie - miejsce trzecie. Wielka Brytania od dwóch lat należy do krajów tzw. Wielkiej piątki (wcześniej Wielka czwórka). Rok temu Brytyjczycy zakończyli na 25 miejscu, a dwa lata temu Sam Ryder zajął drugą lokatę. 

13. NORWEGIA w drugim półfinale Eurowizji 2024 wystąpi jako przedostatnia. Kraj reprezentuje pięcioosobowy zespół Gåte, a piosenka, którą wykonuje to "Ulveham" (pol. wilcza skóra). Tekst opiera się na średniowiecznej balladzie "Møya i ulveham" (pol. panna w wilczej skórze), odnalezionej w XIX wieku. Według muzyków przekaz utworu to: "Dokonuj własnych wyborów" i nie daj się kontrolować nikomu innemu". Średnia wieku członków zespołu to 40 lat. Grupa pochodzi z norweskiego Trøndelag i gra połączenie norweskiej muzyki ludowej z metalem i muzyką elektroniczną, czasem nazywane rockiem progresywnym. 

Norwegia uczestniczy w Eurowizji od 1960 roku i trzykrotnie wygrywała konkurs: w 1985 roku (Bobbysocks z utworem "La det swinge"), w 1995 roku (Secret Garden z "Nocturne") oraz w 2009 roku (Alexander Rybak z "Fairytale"). Sam Alexander Rybak w 2009 ustanowił trzy rekordy w historii konkursu: piosenkqa "Fairytale" zdobyła wówczas rekordową liczbę 387 punktów, a ponadto uzyskał największą przewagę między zwycięzcą i zdobywcą drugiego miejsca (Yohanna z Islandii otrzymała 169 punktów mniej) oraz zdobył wówczas rekordową liczbę 16 najwyższych not (12 punktów). W ubiegłym roku Norwegia zajęła piąte miejsce. 

14. WŁOCHY w tym roku proponują... nudę. Włoska propozycja to bowiem "La noia" (pol. nuda), a wykonuje ją 23-letnia Angelina Mango. Cztery lata temu wokalistka wydała debiutancką płytę, a ostatnio zwyciężyła we włoski Festiwalu w San Remo, który kwalifikuje do reprezentowania kraju na Eurowizji. Rytm piosenki jest zainspirowany kolumbijską muzyką, stworzoną do tańca cumbia. Jak przyznaje artystka: ten - niby nudny - rytm jest refleksyjny. "Nuda jest postrzegana jako coś negatywnego, ale w rzeczywistości jest to czas, który poświęcasz sobie, który pozwala ci odkryć siebie": 

 

Włochy na Eurowizji są od samego początku w 1956 roku. Kraj trzykrotnie wygrał finał konkursu: w 1964 roku (Gigliola Cinquetti z piosenką "Non ho l’età"), w 1990 roku (Toto Cutugno z piosenką "Insieme: 1992") oraz w 2021 roku (Måneskin z piosenką "Zitti e buoni"). Włochy pięciokrotnie zajmowały też drugie miejsce i pięciokrotnie - trzecie miejsce w finałach Eurowizji. Kraj otrzymał też zero punktów w 1966 roku. Włochy kilkukrotnie nie wystawiały reprezentanta, włącznie z dwunastoletnią przerwą w latach 1998-2010. Na dwanaście ostatnich finałów Włosi tylko dwukrotnie znaleźli się poza pierwszą dziesiątką.   

15. SERBIA stawia na dość spokojną balladę w języku serbskim. Wykonuje ją Teya Dora, czyli Serbka Teodora Pavlovska. Ta 32-latka zadebiutowała sześć lat temu i wydała dotąd kilka singli. O udział w Eurowizji walczyła już rok temu, ale wówczas nie udało się jej przejść krajowych preselekcji. Tym razem próbuje swoich sił z piosenką "Ramonda", o roślinie używanej w Serbii do uhonorowania walki i zwycięstwa narodu serbskiego w I wojnie światowej. Ramonda ma zdolność do samoregeneracji nawet po całkowitym wyschnięciu: 

Serbia w konkursie Eurowizji uczestniczy od 2007 roku - wówczas wygrała. Stało się tak dzięki wokalistce Mariji Šerifović z piosenką "Molitva". Na podium była również w 2012 roku, kiedy Željko Joksimović zajął trzecie miejsce z utworem "Nije ljubav stvar". 

16. FINLANDIA często proponuje ekscentryczne wykonania. W tym roku kraj reprezentuje 39-letni Teemu Keisteri, czyli Windows95man. Piosenka "No Rules!" została wybrana w krajowych preselekcjach i przenosi widzów - również muzycznie - do lat 90. ubiegłego wieku. Podczas pierwszego półfinału wokalista biegał po scenie w sporym negliżu, co nie umknęło licznym komentarzom i internetowym memom: 

 

Rok temu Finlandia zajęła drugie miejsce z piosenką "Cha Cha Cha", którą wykonywał Käärijä. Kraj jeden raz wygrał Eurowizję, w 2006 roku, kiedy zespół Lordi wykonał "Hard Rock Hallelujah". 

17. PORTUGALIA proponuje w tym roku "Grito" (krzyk). Piosenka jest - zdaniem autorki - "krzykiem samoobrony i wiary w siebie", jest mieszanką muzyki elektronicznej z elementami tradycyjnej muzyki fado. Wykonuje ją Iolanda Costa, trzydziestolatka, która wydała dotąd kilka singli i jedną płytę. 

 

W tym roku Portugalia świętuje 60-lecie występów na Eurowizji. Kraj zwyciężył tylko raz, w 2017 roku, kiedy Salvador Sobral zaśpiewał "Amar pelos dois". Debiut kraju w 1964 zakończył się jednak ostatnim miejscem z zerem punktów. W pierwszej dziesiątce Portugalia była tylko osiem razy. 

18. ARMENIA postawiła w tym roku na francusko-ormiański duet Ladaniva (Jaklin Baghdasarian i Louis Thomas), który wykonuje utwór "Żako". Jak przyznaje wokalistka - eurowizyjna piosenka walczy z normami narzucanymi kobietom. Duet nagrał dotąd jedną płytę i wydał osiem singli. 

 

Armenia na Eurowizji występuje od 2006 roku, a największym osiągnięciem kraju było dwukrotne zajęcie czwartego miejsca w finale: w 2008 roku, kiedy Sirusho wykonała ormiański utwór "Qélé, Qélé" oraz w 2014 roku, kiedy Aram Mp3 zaśpiewał piosenkę "Not Alone". 

19. CYPR postawił w tym roku na australijską piosenkarkę, autorkę tekstów, tancerkę oraz aktorkę pochodzenia grecko-cypryjskiego. To osiemnastoletnia Silia Kapsis. Na Eurowizji 2024 przedstawia anglojęzyczną piosenkę "Liar". Taneczny utwór o komplikacjach w relacjach, o zawstydzaniu, seksualności i opresyjności: 

Cypr uczestniczy w Eurowizji 43 lata, ale tylko raz był na podium - w 2018 roku zajął drugie miejsce dzięki piosence "Fuego", którą wykonała Eleni Fureira. 

20. SZWAJCARIA stawia w tym roku na anglojęzyczny utwór "The Code". Piosenka powstała niemal rok temu na obozie dla twórców muzyki (tzw. music camp), a wśród jej producentów są Polacy, m.in. Wojciech Kostrzewa i Nikodem Milewski. Wykonuje ją Nemoczyli wokalista, raper, wiolonczelista, bębniarz i pianista Nemo Mettler, a o tym utworze mówi, że to "opowieść o podróży, którą rozpocząłem ze zrozumieniem, że nie jestem ani mężczyzną, ani kobietą. Odnalezienie siebie było dla mnie długim i często trudnym procesem. Ale nie ma nic lepszego niż wolność, którą zyskałem dzięki uświadomieniu sobie, że jestem osobą niebinarną": 

 

Szwajcaria w Eurowizji występuje od 1956 roku. Wygrała dwukrotnie - podczas debiutu (dzięki Lys Assi z piosenką "Refrain" oraz w 1988 roku dzięki Céline Dion z piosenką "Ne partez pas sans moi". Szwajcaria trzykrotnie była też na miejscu drugim i czterokrotnie na trzecim miejscu, w tym trzy lata temu. Cztery lata temu Szwajcaria była czwarta. Gorsze były ostatnie dwa lata, kiedy kraj zakończył rozgrywkę na dwudziestym miejscu (rok temu) i na 17 miejscu (w 2022 roku). W latach 2015-2018 Szwajcaria nie awansowała do finałów.  

21. SŁOWENIA na Eurowizję 2024 zaproponowała piosenkę "Veronika". Utwór opowiada o pierwszej kobiecie oskarżonej o czary w Słowenii. Według legendy, została zabita na polecenie swojego teścia, który sprzeciwiał się jej małżeństwu z jego synem z powodu jej niższego statusu. Piosenkę wykonuje Raiven, czyli Sara Briški Cirman. To 28-letnia piosenkarka, modelka, autorka tekstów, aktorka i... harfistka. 

 

Słowenia na Eurowizji jest od 1993 roku. Największym osiągnięciem w konkursie jest dwukrotne zajęcie siódmego miejsca. 

22. CHORWACJA na Eurowizji 2024 to anglojęzyczna piosenka "Rim Tim Tagi Dim". Utwór, który łączy techno, heavy metal, pop i trap dotyczy masowej emigracji młodych Chorwatów za granicę. Piosenka opowiada historię młodego chłopaka, który opuszcza swoją wioskę, poszukując lepszego życia w obcych krajach, a mimo swojego podekscytowania, nadal jest ogarnięty przez niepokój związany z przeprowadzką. Piosenkę wykonuje Baby Lasagna, czyli niespełna trzydziestoletni Marko Purišić: 

 

Tegoroczna propozycja przed konkursem była typowana przez bukmacherów jako główny faworyt do zwycięstwa. Chorwacja w konkursie jest od 1993 roku i nigdy nie wygrała. Nigdy też nie trafiła na podium, choć w pierwszej dziesiątce była pięciokrotnie. 

23. GRUZJA przedstawia piosenkę "Firefighter", którą wykonuje Nuca Buzaladze. Ta 27-letnia Gruzinka dała się poznać krajowej publiczności w kilku programach telewizyjnych typu talent-show, między innymi "Got Talent", a poza ojczyzną występowała też w programie "American Idol". O reprezentowanie Gruzji na Eurowizji starała się już w 2017 roku, kiedy zajęła drugie miejsce w preselekcjach. 

Gruzja zadebiutowała na Eurowizji w 2007 roku, a najwyższą notą były dziewiąte miejsca w roku 2010 i 2011. Z kolei w 2009 roku Gruzja została zdyskwalifikowana, kiedy chciała wykonać piosenkę "We Don’t Wanna Put In". Utwór wygrał krajowe preselekcje, ale ze względu na nawiązania polityczne do wojny w Osetii Południowej i do Władimira Putina, naruszył jeden z punktów regulaminu imprezy o niezawieraniu politycznych odniesień w tekście. Gruzji od 2017 roku nie udało się też zakwalifikować do finału Eurowizji. 

24. FRANCJA proponuje w tym roku "Mon amour", który wykonuje Slimane. Jak przyznaje wokalista, ta piosenka "to w pewnym sensie list miłosny, który chciałem wysłać do wszystkich serc Europy". Francuskiej (i nie tylko) publiczności jest znany od ośmiu lat, kiedy wygrał piątą edycję programu telewizyjnego "The Voice – La plus belle voix" (w 2016 roku). Wydał dotąd cztery albumy, a pochodzi z muzykalnej algierskiej rodziny. 

 

Francja w Eurowizji występuje od pierwszego finału, w 1956 roku. Reprezentanci tego kraju pięciokrotnie wygrywali finał konkursu: w 1958 roku (André Claveau z piosenką "Dors, mon amour"), w 1960 roku (Jacqueline Boyer z piosenką "Tom Pillibi"), w 1962 roku (Isabelle Aubret z utworem "Un premier amour"), w 1969 roku (Frida Boccara z "Un jour, un enfant") i w 1977 roku (Marie Myriam z "L’oiseau et l’enfant"). Sześciokrotnie Francja zajęła drugie i siedmiokrotnie trzecie miejsce w finale Eurowizji. W ubiegłym roku Francja zakończyła finał na szesnastym miejscu, dwa lata temu na 24. Trzy lata temu Francja była druga. (Wówczas występowała Barbara Pravi z "Voilà"). 

25. AUSTRIA stawia w tym roku na dyskotekowy utwór "We Will Rave", który wykuje Kaleen (Marie-Sophie Kreissl). W utworze wykorzystano motyw ruchu imprezowego rave, ponieważ - zdaniem wokalistki - opowiada on o miejscu, w którym "osoby z zewnątrz i zranione dusze udają się, aby uzdrowić się i rozwiązać swoje problemy poprzez muzykę". Trzydziestoletnia Austriaczka jest również tancerką i choreografką. Kaleen od kilku lat współpracuje z różnymi krajami przy Konkursie Piosenki Eurowizji oraz Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, gdzie pełniła funkcje dyrektorki kreatywnej m.in w występie Hiszpanii i Bułgarii w 2021 roku, a rok temu pomagała również Armenii, Gruzji i Niemcom przy występach podczas 67. Konkursu Piosenki Eurowizji. 

 

Austria na Eurowizji występuje od 1957 roku, raz zajęła trzecie miejsce i dwa razy wygrała - w 1966 roku i w 2014 roku. Pierwszy raz kraj zwyciężył dzięki Udo Jürgensowi i piosence "Merci, Chérie", a później dzięki Conchitcie Wurst z "Rise Like a Phoenix". W poprzednim roku Austria zajęła 15 miejsce, a wcześniej, od 2019 roku krajowi nie udawało się dotrzeć do finałów. W tym roku to jeden z faworytów Eurowizji. 

oprac. rk 

Wszystkie nagrania pochodzą z oficjalnego kanału Eurovision.tv w serwisie YouTube.com. 

Czytaj także

Eurowizja 2024. Polska nie przeszła do finału konkursu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 13:50
Serbia, Portugalia, Słowenia, Ukraina, Litwa, Finlandia, Cypr, Chorwacja, Irlandia oraz Luksemburg - te kraje zakwalifikowały się do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. (Przedstawiona kolejność jest losowa; szczegółowe wyniki poznamy po sobotnim finale). Z pierwszego półfinału nie przeszły - poza Polską - także Islandia, Mołdawia, Azerbejdżan i Australia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja nie dla Luny. Polska poza finałem. Luna dała z siebie wszystko. Komentarze po opadnięciu Polski z Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 12:00
Dopiero w noc z soboty na niedzielę poznamy szczegółowe wyniki głosowania widzów w półfinałach i finale Eurowizji 2024. Pięć lat temu tylko trzech głosów zabrakło zespołowi Tulia, by trafić do finału konkursu, a rok temu Blanka, która miała według prognoz nie przejść do finału - zajęła trzecią lokatę w półfinale. Poniżej pierwsze komentarze po pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024 w Malmö pełna emocji. Drugi półfinał - wyniki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 15:30
Z drugiego półfinału Eurowizji 2024 przeszły reprezentacje (podane w kolejności losowej): Łotwy, Austrii, Holandii, Norwegii, Izraela, Grecji , Estonii, Szwajcarii, Gruzji i Armenii. Reprezentacje tych krajów zobaczymy jeszcze w sobotnim finale. Odpadły z dalszej walki: Malta, Albania, Czechy, Dania, San Marino i Belgia. Szczegółowe wyniki głosów widzów z pierwszego i drugiego półfinału poznamy dopiero po sobotnim finale Eurowizji 2024.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Kto zaśpiewa w finale? Komentarze i protesty

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 14:00
26 państw miało rywalizować o wygraną 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do rozgrywki przed dwoma półfinałami ustawiło się w sumie 37 krajów, ale 9 z nich odpadło po półfinałowych koncertach we wtorek i czwartek. Tuż przed finałem zdyskwalifikowano reprezentanta Holandii. W rozgrywce nie ma już także Polski, która nie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce (z 15 kandydatów) w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
rozwiń zwiń