Polskie Radio

Sinfonia Iuventus odkrywa kolejny talent

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 15:00
1 lutego słynna orkiestra młodzieżowa wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie - prawykonanie "Wariacji symfonicznych" młodego warszawskiego kompozytora Ignacego Zalewskiego.
Audio
  • Beata Stylińska rozmawia z Marzeną Diakun (Wybieram Dwójkę)
Sinfonia Iuventus odkrywa kolejny talent
Foto: materiały promocyjne

Ignacy Zalewski jest kompozytorem-rezydentem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus w sezonie 2013/2014 w ramach organizowanego i finansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu "Kompozytor-rezydent”. Pomimo młodego wieku, student profesora Marcina Błażewicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jest już laureatem szeregu wyróżnień, m.in. I Nagrody na 51. Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Bairda (2010), III Nagrody i Nagrody Specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego (2012) oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2012). Jego utwory wykonywane były już w Filharmonii Lwowskiej, w Alti Concert Hall w Kioto, w Konzerthaus w niemieckim Hinterzarten oraz w Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej w Niżnym Nowgorodzie (Rosja).

Na sobotnim koncercie Sinfonię Iuventus poprowadzi Marzena Diakun, przy forepianie towarzyszył będzie zespołowi Piotr Sałajczyk, a zabrzmią także dzieła klasyków XX wieku - Karola Szymanowskiego i Andrzeja Panufnika.

 

Program:

Ignacy Zalewski Wariacje symfoniczne (prawykonanie zamówionego utworu)
Andrzej Panufnik Koncert fortepianowy
Karol Szymanowski II Symfonia B-dur op. 19

Wyk. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Piotr Sałajczyk - fortepian, Marzena Diakun - dyrygent

Bilety na koncert, który odbędzie się 1 lutego o godz. 19.00, będzie można kupić na godzinę przed wydarzeniem w kasie Studia.

mm

Czytaj także

Maksymiuk napisał dla nich "Fanfarę", Penderecki objął opieką artystyczną

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 11:00
W środowym "Poranku Dwójki" gościliśmy Andrzeja Sułka, pełnomocnika dyrektora Sinfonii Iuventus, który zapraszał na sobotni koncert galowy dla uczczenia 5-lecia Orkiestry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 12:00
XI Łańcuch (26 stycznia - 9 lutego) kończy rok stulecia urodzin, zwieńczony symbolicznie dwudziestą rocznicą śmierci Witolda Lutosławskiego (7 lutego). Zapraszamy na koncerty!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Nowak: uciekam w muzykę od brutalności świata

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 18:00
- Coraz mniej interesują mnie wiadomości i polityka. Jest to tak deprymujące, że nie można się potem skupić, by "zrobić" Brahmsa - mówił w Dwójce mistrz batuty. Z Grzegorzem Nowakiem rozmawiała Anna Skulska.
rozwiń zwiń