Polskie Radio

Projekt PiS ws. zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 19:18
Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy z o Sądzie Najwyższym, a także poselski projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz o statusie sędziów TK. Autorami projektów są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. 
Trybunał Konstytucyjnyzdjęcie ilustracyjne
Trybunał Konstytucyjny/zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Propozycje nowelizacji o SN mają, między innym, spełniać oczekiwania Komisji Europejskiej, według której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami Unii Europejskiej. Wcześniej przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej, poseł Marek Ast powiedział, że nowelizacja zmieni procedurę odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć takiej decyzji bez konsultacji z kolegium sądu i Krajowej Rady Sądownictwa. Druga zmiana dotyczy przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Wiek przejścia w stan spoczynku będzie wynosił 65 lat niezależnie od płci sędziego. Jeśli jednak sędzia-kobieta będzie chciała odejść z pracy w wieku 60 lat, to będzie mogła to zrobić. 

Poseł Marek Ast powiedział także, że propozycje te spełniają oczekiwania Komisji Europejskiej, według której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami Unii Europejskiej, dotyczącymi wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Spełniają też, jego zdaniem, oczekiwania części opinii publicznej i środowiska sędziowskiego, która krytykowała nowe ustawy sądowe. Poseł PiS dodał, że jego partia uważa, iż ustawy są zgodne z konstytucją. Szczegóły nowelizacji będą znane, gdy trafi ona do laski marszałkowskiej. 

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także