Polskie Radio
Section05
Trybunał Konstytucyjny

Julia Przyłębska: mam 9-letnią kadencję sędziego TK, "odkucie" mnie od stanowiska byłoby anarchią

Prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreśliła, że nie wyobraża sobie sytuacji, żeby została "odkuta" od stanowiska. - To byłaby anarchia - podkreśliła Julia Przyłębska na antenie TV Republika. Jak zaznaczyła, obowiązuje ją 9-letnia kadencja sędziego TK, a ataki na nią mają podważyć autorytet tej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska POLSKA

Przyłębska: nigdy z nikim nie omawiałam żadnych orzeczeń TK. To rosyjskie prowokacje

- Nigdy z nikim nie omawiałam żadnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - mówiła na antenie TVP info prezes TK Julia Przyłębska. Odniosła się w ten sposób do przekazów medialnych dotyczących rzekomych maili, jakie miała wymienić z Michałem Dworczykiem w związku ze sprawami oczekującymi w TK na rozstrzygnięcie. Przyłębska dodała, że to rosyjskie prowokacje i nie da się im zastraszyć.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Rosja propaganda Michał Dworczyk

"Nie ma wyroków na polityczne zamówienie". Müller o medialnych insynuacjach dot. TK

Rzecznik rządu podkreślił, że nie ma wyroków na polityczne zamówienie. W ten sposób Piotr Müller odniósł się do informacji, które ukazały się w części mediów, o rzekomej korespondencję mailowej Michała Dworczyka ze stycznia 2019 r., w której szef KPRM miał relacjonować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rozmowę z prezes TK Julią Przyłębską, dotyczącą trzech spraw oczekujących w TK na rozstrzygnięcie. Jak podkreślił Piotr Müller, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sędziowie sądów powszechnych decydują o wyrokach samodzielnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd PiS wojna 2022 Michał Dworczyk Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny sądownictwo

Julia Przyłębska: granice postępowania UE ws. Polski wyznaczają Konstytucja i traktaty

- Wyrok TK jest sygnałem, w którym wskazano granice postępowania UE ws. Polski, a te granice wyznaczają Konstytucja i traktaty. Nie wolno dokonywać interpretacji, które wychodzą poza zapisy traktatów - oceniła w "Trójkowym komentarzu dnia" Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA Julia Przyłębska Bartłomiej Graczak Trybunał Konstytucyjny sąd sądownictwo Unia Europejska

"Wyraz braku szacunku i buty". Prezes TK mocno skomentowała debatę w PE nt. praworządności w Polsce

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w wywiadzie dla TVP Info nawiązała do debaty odbywającej się w Parlamencie Europejskim. - Atakowanie Rzeczpospolitej w dniu 3 maja, organizowanie na terenie PE debaty na temat praworządności w Polsce, to wyraz braku szacunku i buty - oceniła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska sądownictwo Unia Europejska konstytucja konstytucja 3 maja Sąd Najwyższy Parlament Europejski

"Bezprawnie atakuje państwa narodowe". Francuski sekretarz o działaniach TSUE

Były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej w latach 1997-2000, członek Rady Naukowej Fundacji Res Publica Jean-Eric Schoettl stwierdził, że "UE implicite domaga się od Polski rozwiązania Trybunału Konstytucyjnego". - Pojęcie rządów prawa stało się koniem trojańskim wszystkich tych, którzy w instytucjach europejskich sprzeciwiają się prawu państwowemu. Odgrywa teraz strategiczną rolę w bezprawnej legitymizacji ataków na suwerenność narodową Polski i Węgier - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska prawo Europa Komisja Europejska Trybunał Konstytucyjny

Bogdan Święczkowski nowym sędzią TK. Wojciech Biedroń: świetny wybór

- Tak to jest, że Sejm wybiera sędziów TK, i bardzo dobrze, że tak się stało, to świetny wybór - komentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Biedroń z wPolityce.pl mianowanie Bogdana Święczkowskiego na sędziego TK. - Nie ma się z czego cieszyć, nie ma specjalnie czego gratulować - ripostował Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". - Zdolność koalicyjna PiS i Zjednoczonej Prawicy jest możliwa do uzyskania w tych kluczowych rzeczach, a opozycja w dalszym ciągu buksuje, nie mając pomysłu i na to, co robić i w którą stronę - stwierdził zaś Piotr Grzybowski z "Niedzieli". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Eliza Olczyk Marcin Piasecki Wojciech Biedroń sądownictwo prokuratura Trybunał Konstytucyjny bogdan święczkowski

RPO o dwóch wyrokach TK dot. aborcji: beneficjentem prawa do życia jest też ludzki płód

- W Polsce żyjemy w tym obszarze w warunkach określonych przez dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 1997 r. i 2020 r. Trybunał jednoznacznie stanął na stanowisku, że beneficjentem prawa do życia jest też ludzki płód i w związku z tym aborcja nie jest prawem – jest wyjątkiem od tej zasady - powiedział Rzecznik Praw Obywatelski Marcin Wiązek "Gościowi Niedzielnemu".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Wiącek Rzecznik Praw Obywatelskich aborcja Trybunał Konstytucyjny POLSKA społeczeństwo

Ziobro zapowiada kolejny wniosek do TK. Ozdoba: Polskę pozbawiono weta ws. bezpieczeństwa energetycznego

- W Ministerstwie Sprawiedliwości jest analizowana decyzja Tuska, który pozbawił Polskę możliwości weta. W 2014 r. przyjęto rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i wyboru źródeł energii - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej ETS handel podatek Zbigniew Ziobro Trybunał Konstytucyjny

Prof. Grzegorz Kucharczyk: federalizacja UE budzi niepokój nie tylko w Polsce

- Program federalizacji Unii Europejskiej jest kontynuacją wysiłków Gerharda Schrödera i Angeli Merkel. Teraz jest to podtrzymywane przez kanclerza Olafa Scholza i też budzi niepokój - mówi w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk historyk (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny Tadeusz Płużański Niemcy Olaf Scholz polityka