Polskie Radio
Section05
Trybunał Konstytucyjny

Utrata prawa jazdy za prędkość niezgodna z konstytucją? Jest orzeczenie TK

Przepisy pozwalające odbierać prawo jazdy wyłącznie na podstawie nieweryfikowalnej informacji policji jest niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. To orzeczenie kwestionuje przepisy wprowadzone w marcu 2015 roku, pozwalające odbierać prawo jazdy m.in. za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prawo jazdy kierowcy konstytucja Trybunał Konstytucyjny sądownictwo bezpieczeństwo na drodze GOSPODARKA

"Takie zachowania przekraczają zasady cywilizowanego dyskursu publicznego". Prezes TK o ataku na siedzibę PiS

- Z przykrością muszę stwierdzić, że tego typu zachowania i publiczne wypowiedzi niektórych polityków i dziennikarzy przekraczają zasady cywilizowanego dyskursu publicznego - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, pytana o wtorkową próbę wtargnięcia do siedziby PiS w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  PiS Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Radosław Fogiel Piotr Müller POLSKA sądownictwo

Julia Przyłębska: mam 9-letnią kadencję sędziego TK, "odkucie" mnie od stanowiska byłoby anarchią

Prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreśliła, że nie wyobraża sobie sytuacji, żeby została "odkuta" od stanowiska. - To byłaby anarchia - podkreśliła Julia Przyłębska na antenie TV Republika. Jak zaznaczyła, obowiązuje ją 9-letnia kadencja sędziego TK, a ataki na nią mają podważyć autorytet tej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska POLSKA