Polskie Radio
Section05
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny zmienił datę ogłoszenia ważnego wyroku. Chodzi o sprawę kar finansowych nałożonych przez TSUE

Na 5 grudnia przełożone zostało przez Trybunał Konstytucyjny ogłoszenie wyroku w sprawie unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej SN – wynika z czwartkowej wokandy TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska kary polityka Turów kopalnia Turów Sejm prezydent

Decyzja budżetowa rządu Scholza niezgodna z konstytucją. Na 2024 rok zabrakło 60 mld euro

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał w orzeczeniu z 15 listopada, że przesunięcia, dokonane w budżecie z 2021 roku, były niezgodne z konstytucją. Wówczas koalicyjny rząd Olafa Scholza przekierował 60 mld euro, przeznaczone pierwotnie na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, do tzw. Funduszu Klimatu i Transformacji (KTF).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Trybunał Konstytucyjny budżet pieniądze Olaf Scholz

Prof. Ryszard Piotrowski: prezesa NBP nie można zawiesić, byłoby to sprzeczne z konstytucją

Nowa większość sejmowa chce postawić prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. A ten miałby go pozbawić władzy w banku centralnym. Prof. Ryszard Piotrowski uważa jednak, że prezesa NBP nie można zawiesić, bo byłoby to sprzeczne z konstytucją - informuje Business Insider.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Glapiński NBP bank centralny polityka Trybunał Stanu Trybunał Konstytucyjny Donald Tusk

Przepisy o rekompensacie za nadgodziny Straży Granicznej niezgodne z konstytucją. Jest wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o Straży Granicznej dotyczący rekompensaty za nadgodziny jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną. Chodzi o wyłączenie funkcjonariuszy z prawa do otrzymywania zwiększonej stawki rekompensaty pieniężnej za pracę w godzinach nadliczbowych oraz całkowite pozbawienie takiej rekompensaty strażników uprawnionych do dodatku funkcyjnego.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna pieniądze prawo konstytucja Trybunał Konstytucyjny POLSKA służby i bezpieczeństwo

PR24 "Psucie państwa i obniżanie autorytetu Sejmu". Ast o propozycjach zmian w TK i KRS

- Na mocy uchwały z całą pewnością nie można odwołać prawidłowo powołanych członków Krajowej Rady Sądownictwa czy funkcjonujących sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy złożyli ślubowanie przed prezydentem - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Sejm Krajowa Rada Sądownictwa Magdalena Złotnicka Marek Ast Trybunał Konstytucyjny

Miliardów euro brakuje w budżecie Niemiec. Ekspert: widzimy wewnątrzpartyjne napięcia

W związku z pogłębiającym się kryzysem budżetowym niemieckie ministerstwo finansów podjęło decyzję o zamrożeniu wszystkich nowych wydatków na ten rok. Decyzja ta została podjęta po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Sprawiło ono, że w niemieckim budżecie brakuje 60 mld euro. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy polityka budżet Unia Europejska Więcej świata pieniądze Paweł Lekki Trybunał Konstytucyjny klimat ekologia

"Konsekwencje dyscyplinarne wobec sędziów". Była niemiecka sędzia TK o "przywracaniu praworządności" w Polsce

"Konsekwencje dyscyplinarne wobec sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego" czy "zastąpienie pierwszych trzech sędziów". Była sędzia niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, w komentarzu opublikowanym na łamach "FAZ", opisuje jak mogłoby wyglądać w Polsce "przywracanie praworządności".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trybunał Konstytucyjny konstytucja prawo Niemcy

Sprawa kar finansowych nałożonych na Polskę przez TSUE. Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie 30 listopada

30 listopada o godzinie 11.00 Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie kar finansowych nakładanych na Polskę przez TSUE za ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni Turów. Wniosek skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska kary

Zmiany w TK i KRS za pomocą uchwał Sejmu? Eksperci mają złe wiadomości dla polityków KO

Politycy KO twierdzą, że przejmą TK i odwołają sędziów z KRS uchwałami Sejmu. W opinii ekspertów jest to niezgodne z konstytucją. - Żadne akty, ustawy, uchwały, decyzje jakiegokolwiek organu, poza trybem określonym w konstytucji, nie są w stanie podważyć powołania na urząd sędziowski - podkreślił sędzia SN prof. Kamil Zaradkiewicz w TVP Info. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka konstytucja Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa krs

Przełomowy wyrok TK. Sposób naliczania opłat za garaże niezgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że dotychczasowy sposób wyliczania podatku za miejsce postojowe w garażu jest niezgodny z Konstytucją. Dotychczas obowiązywała wyładnia, iż garaż to samodzielna powierzchnia, która nie może być wliczana do mieszkania. Taki ład wprowadziło orzeczenie Sądu Administracyjnego z 2012 roku i na tej podstawie wyliczano podatki od garażu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny podatki podatek GOSPODARKA

"Powinno nastąpić przeliczenie świadczenia". Julia Przyłębska o "emeryturach czerwcowych"

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska powiedziała, że zgodnie z decyzją Trybunału beneficjentom tak zwanych "emerytur czerwcowych" należy wypłacić wyrównania wraz z odsetkami. Sędzia Przyłębska, która gościła w Programie 3 Polskiego Radia, podkreśliła, że dalsza procedura wypłacania kompensacji leży po stronie ustawodawcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emerytura Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska społeczeństwo GOSPODARKA