Polskie Radio
Section05
Trybunał Konstytucyjny

TK: ustawa o SN częściowo niezgodna z konstytucją. Komentarz

Wskazanie kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego było wadliwe, jednak powołanie przez prezydenta I prezesa SN jest skuteczne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie orzekli we wtorek także, że trzy ustawy zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich są zgodne z konstytucją. Orzeczenia TK komentował w Polskim Radiu 24 prawnik dr Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Prawo i Sprawiedliwość

Dziś TK orzeka ws. wyboru I prezesa Sądu Najwyższego

O godzinie 12.30 Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie wniosku posłów Prawa i Sprawiedliwości co do konstytucyjności regulaminu wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. TK na godz. 14.00 przesunął ogłoszenie orzeczenia w sprawie uchwalonych w ubiegłym roku trzech ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Początkowo zapowiadano ogłoszenie orzeczenia na godz. 11.00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy

"Polskie sądownictwo wymaga naprawdę głębokich reform"

– Jestem zmęczona i zniesmaczona ciągłymi opowieściami parlamentarzystów opozycji, którzy twierdzą, że Trybunał Konstytucyjny nie funkcjonuje. Trybunał działa, wydajemy orzeczenia – mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Julia Przyłębska Zdzisław Krasnodębski POLSKA

Presja środowiskowa a podziały polityczne

Na Małgorzatę Gersdorf spadła fala krytyki po tym, jak wzięła udział w zaprzysiężeniu Justyna Piskorskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Dzień później rzecznik Sądu Najwyższego próbował tłumaczyć obecność na tej uroczystości pierwszej prezes SN następująco: „W trudnym okresie stresów i przepracowania każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie”. Czy presja środowiskowa decyduje o podziałach politycznych w Polsce? W audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali o tym Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Tomasz Krok (Fronda Lux).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Trybunał Konstytucyjny