X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Machu Picchu fascynuje od lat

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 20:00
Najbardziej malownicze i spektakularne ruiny inkaskiego miasta w Peru cieszą się ogromnym zainteresowaniem od czasów ich odkrycia w 1911 r. i nadal rodzą pytania. 
Machu Picchu
Machu PicchuFoto: saiko3p/shuttertstock.com/cc

Żeby zrozumieć rolę tego miejsca trzeba spojrzeć szerzej - na obiekty i konstrukcje satelitarne, które znajdują się wokół Machu Picchu. Polscy specjaliści z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW od trzech lat realizują projekt badawczy w Parku Narodowym Machu Picchu na trzech stanowiskach.  

Pierwszym jest obserwatorium astronomiczne, które znajduje się na zboczach szczytu górującego nad miastem. Jest to konstrukcja kamienna używana prawdopodobnie przez wąską grupę inkaskich kapłanów-astronomów do precyzyjnych obserwacji pozycji ciał niebieskich na horyzoncie.

Drugim stanowiskiem jest zespół "basenów-łaźni" do rytualnych kąpieli skupiony wokół rzeźbionej skały w Chachabamba.

Trzecie miejsce naszych eksploracji to zespół górskich jezior u podnóża lodowca Salcantay, które mogły być miejscem składania ofiar. W badaniach wykorzystywana jest najnowsza technika: skannig laserowy, modelowanie 3D, pomiary sonarem.

O dotychczasowych rezultatach prac opowiedzą: prof. Mariusz Ziółkowski i dr Maciej Sobczyk z OBP UW.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w piątek (5.10) o godz. 19.10 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

ag

Zobacz więcej na temat: archeologia Ameryka Południowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minojscy artyści w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:30
Naukowcy z University of Arizona właśnie opublikowali wyniki badań radiowęglowych nowych próbek popiołów wulkanu z Thery, które wskazują, że erupcja, która zniszczyła cywilizację minojską w Grecji, miała miejsce ok. połowy XVI w p.n.e., a nie jak dowodziły dotychczasowe badania ok. stu lat wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sakralne" jeziora i podwodna archeologia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 19:10
Zgodnie ze zwyczajem ze świata germańsko-skandynawskiego, po zwycięskiej bitwie broń nieprzyjaciela rytualnie niszczono, po czym wrzucano do jeziora. Dzisiaj archeolodzy zajmują się jej odkrywaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nubiologia - polska specjalność

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 19:30
Od czasu sensacyjnych odkryć prof. Michałowskiego w Faras, nasi archeolodzy cały czas są w awangardzie badań nad dziejami Nubii – krainy obejmującej obecny południowy Egipt i północny Sudan.
rozwiń zwiń