Polskie Radio

Machu Picchu fascynuje od lat

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 20:00
Najbardziej malownicze i spektakularne ruiny inkaskiego miasta w Peru cieszą się ogromnym zainteresowaniem od czasów ich odkrycia w 1911 r. i nadal rodzą pytania. 
Machu Picchu
Machu PicchuFoto: saiko3p/shuttertstock

Żeby zrozumieć rolę tego miejsca trzeba spojrzeć szerzej - na obiekty i konstrukcje satelitarne, które znajdują się wokół Machu Picchu. Polscy specjaliści z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW od trzech lat realizują projekt badawczy w Parku Narodowym Machu Picchu na trzech stanowiskach.  

Pierwszym jest obserwatorium astronomiczne, które znajduje się na zboczach szczytu górującego nad miastem. Jest to konstrukcja kamienna używana prawdopodobnie przez wąską grupę inkaskich kapłanów-astronomów do precyzyjnych obserwacji pozycji ciał niebieskich na horyzoncie.

Drugim stanowiskiem jest zespół "basenów-łaźni" do rytualnych kąpieli skupiony wokół rzeźbionej skały w Chachabamba.

Trzecie miejsce naszych eksploracji to zespół górskich jezior u podnóża lodowca Salcantay, które mogły być miejscem składania ofiar. W badaniach wykorzystywana jest najnowsza technika: skannig laserowy, modelowanie 3D, pomiary sonarem.

O dotychczasowych rezultatach prac opowiedzą: prof. Mariusz Ziółkowski i dr Maciej Sobczyk z OBP UW.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w piątek (5.10) o godz. 19.10 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

ag

Zobacz więcej na temat: archeologia Ameryka Południowa
Czytaj także

Minojscy artyści w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:30
Naukowcy z University of Arizona właśnie opublikowali wyniki badań radiowęglowych nowych próbek popiołów wulkanu z Thery, które wskazują, że erupcja, która zniszczyła cywilizację minojską w Grecji, miała miejsce ok. połowy XVI w p.n.e., a nie jak dowodziły dotychczasowe badania ok. stu lat wcześniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sakralne" jeziora i podwodna archeologia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 19:10
Zgodnie ze zwyczajem ze świata germańsko-skandynawskiego, po zwycięskiej bitwie broń nieprzyjaciela rytualnie niszczono, po czym wrzucano do jeziora. Dzisiaj archeolodzy zajmują się jej odkrywaniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nubiologia - polska specjalność

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 19:30
Od czasu sensacyjnych odkryć prof. Michałowskiego w Faras, nasi archeolodzy cały czas są w awangardzie badań nad dziejami Nubii – krainy obejmującej obecny południowy Egipt i północny Sudan.
rozwiń zwiń