Polskie Radio

Indianie - mit czerwonoskórego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 19:20
Powszechne wyobrażenie o Indianach Ameryki Północnej zostało wykreowane przez książki przygodowe (np. Karola Maya "Winnetou") oraz popularne w ub. wieku westerny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie były korzenie kulturowe i jak długą tradycję reprezentują plemiona północnoamerykańskich Indian.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

To ich dziełem są powstałe kilkaset lat temu osady obronne z imponującymi wieżami, schroniska skalne zbudowane w głębokich kanionach czy galerie sztuki naskalnej z rytami o znaczeniu astronomicznym.

Jednym z nielicznych polskich badaczy zaangażowanych w prace archeologiczne na terenie Stanów Zjednoczonych jest dr Radosław Palonka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opublikował właśnie obszerną pracę na temat kultury Indian Południowego Zachodu USA.

W "Eurece" opowie o swoich doświadczeniach terenowych, a także o współpracy naukowców z Indianami. Poznanie ich tradycji ustnej, mitów i opowieści jest kluczem do zrozumienia i poznania ich przeszłości.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w czwartek (28.05) o godz. 19.07 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

ag


EUREKA – autor: Katarzyna Kobylecka

Czytaj także

Geronimo – ostatni walczący Apacz

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 10:46
– Przez 40 lat walczył z najbardziej zaciekłymi przeciwnikami. Swoją umiejętność w prowadzeniu ludzi do zwycięstw, zawdzięczał specjalnemu darowi – mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wulkan Coropuna. Tam składano ofiary z ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 19:10
Peruwiański wulkan Coropuna wznoszący się na ponad 6 tysięcy metrów to jeden ze świętych szczytów czczonych w czasach imperium inkaskiego. W sierpniu na zboczach tego masywu dr Maciej Sobczyk z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego odkrył ceremonialny kompleks składający się z 5 placów i 20 budynków. Miejsce to było zapewne ostatnim przystankiem w drodze na szczyt, gdzie prawdopodobnie składano ludzkie ofiary.
rozwiń zwiń