Polskie Radio
Section05
tajemnice

"To ikona naszej popkultury". Pan Samochodzik i jego światy

– Przeczytałem największe bestsellery dla młodzieży i doszedłem do wniosku, że istnieją pewne określone prawa, które stwarzają popularność – opowiadał w archiwalnym radiowym wywiadzie Zbigniew Nienacki o swoim cyklu "Pan Samochodzik". Przy okazji premiery nowego filmu na podstawie powieści "Pan Samochodzik i templariusze" warto przyjrzeć się fenomenowi książek o panu Tomaszu i poszukiwaniach skarbów.
Zobacz więcej na temat:  literatura PRL kryminał tajemnice zabytki młodzież

Sekrety znanych i popularnych. Jak wpływają na ich wizerunek?

Niedawno książę Harry w biografii "Ten drugi" ujawnił rodzinne sekrety królewskiego dworu, natomiast Shakira rozprawiła się z byłym mężem w kolejnej już piosence. Dlaczego ludzie z pierwszych stron gazet decydują się na tak intymne wyznania? Czy biorą pod uwagę opinie odbiorców swoich publicznych manifestów?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek celebryci social media Wielka Brytania Shakira tajemnice Meghan Markle społeczeństwo książę Harry

Tajemnica 12-latki z jaskini koło Ojcowa. Przybyła 360 lat temu ze Skandynawii?

Przybyła do Polski wraz z najeźdźcami podczas potopu szwedzkiego. Nie wróciła jednak do Skandynawii. Pochowano ją w jaskini Tunel Wielki z czaszką zięby w ustach - to najnowsze ustalenia dotyczące szczątków dziewczynki, znalezionych w jaskini na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Zobacz więcej na temat:  archeologia potop szwedzki małopolskie odkrywcy historia Polski Szwecja Finlandia Skandynawia HISTORIA tajemnice badania

"Śledztwa kolekcjonera". Nieznane historie dzieł sztuki

- Wybrane przeze mnie historie, zebrane i opowiedziane w piętnastu rozdziałach, dotyczą osób, które przebywały w XIX wieku poza krajem. Najliczniej w Paryżu, ale są też historie polskich malarzy, którzy jeździli na dalekie kresy, a więc zakres powstawania dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego tych postaci jest zróżnicowana - opowiadał w Dwójce Wojciech Przybyszewski, autor książki "Śledztwa kolekcjonera".
Zobacz więcej na temat:  tajemnice historie Dwójka KULTURA SZTUKA Jakub Kukla emigracja

"Człowiek, który dostał tak dużo ciosów, mógłby się poddać". Mateusz Magdziarz o życiu i śmierci Jacka Zajdlera

- Gdyby nie to, że Jacek Zajdler był działaczem opozycyjnym, że był patriotą, to prawdopodobnie jego kariera mogłaby się potoczyć błyskotliwie - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Magdziarz, szef opolskiego TVP, o Jacku Zajdlerze. 
Zobacz więcej na temat:  PRL aktorstwo tajemnice śmierć opozycja demokratyczna służba bezpieczeństwa POLSKA historia Polski