Polskie Radio

40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 12:01
W sierpniu 1980 roku, po lipcowych protestach robotników w zakładach pracy w Lublinie i Świdniku, wybuchła fala strajków w tysiącach zakładów w całej Polsce. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia) i powstania  NSZZ „Solidarność” - pierwszej w krajach bloku sowieckiego niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej. Statut Związku został przyjęty 17 września. NSZZ "Solidarność" został zarejestrowany przez Sąd Najwyższy 10 listopada. Związek zrzeszał blisko 10 mln członków, czyli 80 procent pracowników w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Łukasz Kowalski/IAR

O narodzinach związku opowie prezes IPN dr Jarosław Szarek. 

 Ponadto w audycji: 

 - 100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-20. O jej przebiegu i znaczeniu będzie mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Łabuszewski z warszawskiego oddziału IPN.

- w przeddzień rocznicy Radomskiego Czerwca '76 o książce "Śmierć nieosądzona. Sprawa księdza Romana Kotlarza". Autorzy: Szczepan Kowalik, Arkadiusz Kutkowski. Książka przybliża sylwetkę duchownego, który brał udział w manifestacjach 25 czerwca 1976 r., a następnie w kilku kazaniach upomniał się o osoby represjonowane po tych wydarzeniach i w rezultacie sam stał się ofiarą bezprawnych działań ze strony PRL-owskiego aparatu represji zakończonych jego śmiercią 18 sierpnia 1976 r. Autorzy przypominają też wcześniejszą posługę duszpasterską księdza i losy jego sprawy po 1976 roku, która nie przyniosła zidentyfikowania i ukarania sprawców popełnionych na nim zbrodni. 

Było/będzie - artykuły z portalu Przystanekhistoria.pl oraz wydarzenia rocznicowe: 14 czerwca, 80. rocznica deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz; promocja książki Balzsa Ablonczyego "Pal Teleki"; konferencja prasowa prezesa IPN nt. obchodów 40. rocznicy "S" (25 czerwca) oraz dot. 100-lecia Bitwy Warszawskiej (11 sierpnia);  konferencja naukowa "O Niepodległą – kierunek północno-wschodni - 1920".  

***

Na "Przystanek Historia" w środę (24.06) o godz. 20.30 zaprasza Dorota Truszczak. 

ans 

Czytaj także

Anna Fotyga: Anna Walentynowicz budziła moje wielkie zaciekawienie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:10
- Była bardzo ważną osobą w "Solidarności" i odczuwało się pewne napięcie między nią a Lechem Wałęsą. Z tego powodu budziła zaciekawienie - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia, europoseł PiS Anna Fotyga. 
rozwiń zwiń