Polskie Radio

Niesolidni kontrahenci pod lupą UOKiK. Kary za zatory płatnicze

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 12:51
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów walczy z zatorami płatniczymi. Chodzi o opóźnienia w płaceniu kontrahentom należności za dostawę towarów lub realizację usług.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Akira Kaelyn

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że wszczął w ubiegłym miesiącu postępowania w sprawie zatorów płatniczych wobec 51 dużych firm. Powiedział, że postępowania dotyczą między innymi producentów słodyczy, odzieży, sprzętu AGD oraz firm logistycznych.


biznes1200.jpg
Zatory płatnicze sporym utrapieniem dla firm, zwłaszcza w dobie epidemii
Posłuchaj
00:17 uo1.mp3 Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że wszczął w ubiegłym miesiącu postępowania w sprawie zatorów płatniczych wobec 51 dużych firm./IAR/.

- Wszczęcie postępowań poprzedziła żmudna praca analityczna. Zidentyfikowaliśmy obszary rynku, w których ryzyko powstawania zatorów płatniczych jest największe. Dzięki danym z KAS zbadaliśmy blisko milion transakcji z udziałem prawie 100 tys. przedsiębiorców, które pozwoliły na dalsze wyodrębnienie 51 podmiotów, które podejrzewamy o największe zaległości w płatnościach – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Posłuchaj
00:20 uo2.mp3 Tomasz Chróstny podkreśla, że walka z zatorami płatniczymi jest prowadzona w interesie przedsiębiorstw./IAR/.

UOKiK interweniuje, jeśli suma zaległości w ciąga 3 miesięcy sięga 5 mln zł

 Prowadzenie postępowań w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych to nowe kompetencje Prezesa UOKiK. Prezes Urzędu może interweniować, jeśli suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu 3 kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł (od 2022 r. będzie to 2 mln zł). Dotyczy to zaległości z faktur wystawionych po 1 stycznia 2020 r. lub wcześniej, jeśli termin płatności stał się wymagalny w 2020 r.

Walka z nieterminowymi płatnościami jest jednym z priorytetów UOKiK

- Celem nowych przepisów i naszych działań jest poprawa płynności finansowej polskich firm. To warunek niezbędny dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i zatrudnianych przez nich pracowników. Dlatego walkę z opóźnieniami w płatnościach traktuję jako jeden z priorytetów Urzędu – podkreślaTomasz Chróstny.

Tomasz Chróstny podkreślił, że walka z zatorami płatniczymi jest prowadzona w interesie przedsiębiorstw. Wskazał, że są one szczególnie dotkliwe dla mniejszych firm i mogą prowadzić do ich upadku.

Informacje o zatorach płatniczych i możliwości zgłaszania ich do UOKiK znajdują się na stronie internetowej: www.zatoryplatnicze.uokik.gov.pl.

IAR, UOKiK, jk

Czytaj także

Zatory płatnicze "największą barierą rozwojową MŚP". Będą nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 14:55
W marcu rząd przyjmie projekt ustawy dotyczący zatorów płatniczych - poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że ustawa skróci termin płatności i wprowadzi tzw. ulgi za złe długi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: rolnicy i dostawcy otrzymali ponad 400 mln zł zaległych płatności za ich produkty

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 10:46
Najwięksi gracze na rynku rolno-spożywczym, niezwłocznie po interwencji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego, spłacili zaległości wobec mniejszych kontrahentów na kwotę 400 mln zł - poinformował w środę UOKiK.
rozwiń zwiń