Polskie Radio
Section05
UOKiK

Kara dla spółki skupującej zboże. UOKiK: działalność rolnicza jest zależna od warunków pogodowych

Prezes UOKiK nałożył ponad 300 tys. zł kary na spółkę PolishAgri, skupującą hurtowo różne gatunki zbóż głównie od rolników indywidualnych. Firma żądała od rolników całości zakontraktowanych dostaw, nawet jeśli nie mogli tego zrobić np. z powodu suszy czy powodzi. To kolejna w tym roku kara na firmę skupującą produkty rolne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże żywność UOKiK rolnictwo

Kontrola w rafineriach. UOKiK: wzrost cen paliw wynika z obiektywnych czynników rynkowych

W związku z gwałtownie rosnącymi cenami oraz napływającymi skargami Prezes UOKiK przeanalizował sytuację na rynku paliw. Badanie wykazało, że wzrost cen paliw w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, ma fundamenty rynkowe - brak jest podstaw do stwierdzenia, iż może on wynikać z niedozwolonych praktyk przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK ceny paliw firma ropa naftowa

"Naruszenie zbiorowych interesów konsumentów". UOKiK ostrzega przed jednym z organizatorów rejsów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce InCruises International LLC, zarejestrowanej w Portoryko, zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Firma organizuje rejsy statkiem, ale mogą z nich korzystać tylko ci, którzy wcześniej wykupią członkostwo (subskrypcję) w klubie.
Zobacz więcej na temat:  UOKiK GOSPODARKA POLSKA turystyka konsument społeczeństwo

Inspekcja Handlowa skontrolowała lokale gastronomiczne. Głównym grzechem okazał się... brak cenników

Inspekcja Handlowa przed wakacjami skontrolowała 53 placówki gastronomiczne, w 60,4 proc. z nich stwierdzono nieprawidłowości. Nałożono 5 mandatów karnych na łączną kwotę 700 zł. gastronomicznych, Szczególną uwagę kontrolerzy zwracali na rzetelność obsługi konsumentów oraz prawidłowość uwidaczniania cen towarów, potraw i napojów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK restauracja gastronomia kontrola mandat społeczeństwo

Fuzja Orlenu z Lotosem coraz bliżej. Jest termin kolejnego ważnego kroku

20 i 21 lipca akcjonariusze Orlenu i Lotosu, podczas nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy, zdecydują o połączeniu spółek. W wyniku tej fuzji i późniejszego przyłączenia PGNiG-u Orlen umocni się na pozycji największej pod względem obrotów firmy w Europie Środkowej i stanie się bezapelacyjnie największą pod względem kapitalizacji polską firmą na warszawskiej giełdzie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen lotos fuzja PGNiG UOKiK Komisja Europejska energetyka paliwa

Ponad 1,2 mln zł kary dla spółki New Life. UOKiK: umyślnie wprowadzała konsumentów w błąd

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Klientów nałożył na spółkę New Life ponad 1,2 mln zł kary za umyślne wprowadzanie konsumentów w błąd, by przychodzili na pokazy handlowe i kupowali oferowane tam po wysokich cenach produkty. Ponadto prezes tej firmy ma zapłacić 225 tys. zł m.in. za utrudnianie kontroli - poinformował urząd w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK konsument oszustwa konkurencja

Opinie w sieci - czy warto się dzielić nie tylko pozytywnymi?

Przed pójściem do lekarza warto sprawdzić, jakie opinie wystawili medykowi inni jego pacjenci. To samo dotyczy np. wyjazdów na wczasy czy wizyt w restauracji. Na ile jednak możemy wierzyć internetowym opiniom? W sieci rozwija się handel fałszywymi rekomendacjami. Przygląda się temu procederowi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oszustom grożą kary. 
Zobacz więcej na temat:  konsument prawo UOKiK zakupy w internecie zakupy zakupy online zakupy w sieci sklep internetowy sklep w internecie przedsiębiorca przedsiębiorstwo reklama reklama w internecie internet sieć