Polskie Radio
Section05
UOKiK

UOKiK kładzie kres domowym pokazom sprzedażowym

Szykuje się "bat" na tzw. domokrążców i handlarzy pokazowych, którzy, zwłaszcza osobom starszym, po znacznie zawyżonych cenach sprzedają m.in. garnki czy kołdry. Nieświadomi klienci pod wpływem chwili i emocji dają się naciągać na astronomiczne kwoty. W parlamencie jest już procedowana zmiana przepisów, którą zaproponował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan społeczeństwo handel oszustwa UOKiK przepisy

UOKiK wziął pod lupę dodatkowe usługi operatorów komórkowych. Postawiono zarzuty

Jest szansa, że użytkownicy telefonów komórkowych przestana być nękani ofertami niechcianych usług. UOKiK postawił Orange i P4 zarzuty pobierania od konsumentów płatności za aktywację usług dodatkowych bez uzyskania ich wyraźnej zgody, a sądy podtrzymały wcześniejsze decyzje Urzędu o ukaraniu Polkomtela i T-Mobile za podobne praktyki - podał Urząd w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK polkomtel orange t-mobile telefony komórkowe kary finansowe

"Ograniczyć patologię". Tomasz Chróstny o działaniach UOKiK wobec nieuczciwych handlowców

- Zaproponowaliśmy m.in. zakaz świadczenia usług finansowych podczas wycieczek i pokazów, podczas których jest przekonanie konsumenta do tego, by w drodze zakupił produkty, wielokrotnie dostępne w niższej cenie, natomiast usługi finansowe w postaci pożyczek są bardzo kosztowne dla konsumentów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA drogi UOKiK prawa konsumenta Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Zabawki mogą być niebezpieczne. Których należy unikać?

Źle zabezpieczony dostęp do baterii, zbyt głośna emisja dźwięków oraz brak niezbędnych ostrzeżeń to najpoważniejsze zastrzeżenia do zabawek, które kupujemy dla naszych dzieci. - Od wielu lat powtarza się również nieprawidłowość związana z brakiem informacji, kto jest importerem zabawki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co możemy zrobić, aby nie zdecydować się na zły zakup?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Roman Czejarek UOKiK zabawki bezpieczeństwo dziecko

Skontrolowano 316 tysięcy zabawek z importu. Wiele było niebezpiecznych

Krajowa Administracja Skarbowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadziły kontrolę, z której wynika, że aż 36 proc. importowanych spoza Unii Europejskiej zabawek nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. W ciągu dwóch miesięcy trwania projektu przebadano 316 tysięcy zabawek. - Mniej więcej co piąta zabawka miała istotnie przekroczone stężenia ftalanów i wymagała interwencji - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKIK-u.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski zabawki UOKiK Krajowa Administracja Skarbowa bezpieczeństwo