Polskie Radio
Section05
zatory płatnicze

Polskie małe i średnie firmy popierają sankcje nałożone na Rosję i Białoruś. Sprawdź sondaż

Ponad 80 proc. mikro-, małych i średnich firm w Polsce opowiada się za sankcjami gospodarczymi wobec Rosji i Białorusi - wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Sektor MŚP popiera ograniczenia mimo przekonania, że mogą się one niekorzystnie przełożyć na biznes. Badania przeprowadził Keralla Research dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor po dwóch miesiącach wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy sondaż wojna na Ukrainie sankcje zatory płatnicze

Rosną długi firm wobec banków i dostawców. BIG InfoMonitor: przedsiębiorcom znów przybywa wyzwań

Zaległości firm wobec dostawców i banków wzrosły w 2021 r. o ponad 11 proc., do 37,32 mld zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najbardziej zadłużyły się: firmy obsługujące rynek nieruchomości oraz przemysł. Jednak liczba firm niesolidnych płatników w ciągu minionego roku spadła o 9 tys.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA długi firma faktura zatory płatnicze

Zatory płatnicze zmorą polskich przedsiębiorców. Scenariusz na czarną godzinę ma tylko 55 proc. mikrofirm

Brak terminowej zapłaty od kontrahentów jest bolączką blisko 60 proc. przedsiębiorstw; problemy z płatnościami najbardziej dotkliwie odczuwa sektor usług i budownictwa - wynika z badania "Audyt windykacyjny". Odsetek podmiotów dbających o płynność finansową rośnie wraz ze skalą ich działalności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma długi faktura zatory płatnicze

Duże firmy będą informować w jaki sposób zapłacą podatki w roku 2022

Do 31 stycznia 2022 r. duże firmy w Polsce, mają obowiązek przedstawić sprawozdania dotyczące ich praktyk płatniczych. Wiedza na temat obniży ryzyko dla małych i średnich firm wchodzenia w relacje biznesowe z przedsiębiorstwami, które stosują zbyt długie terminy płatności. To nowy pomysł resortu rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki NBP msp ulga podatkowa długi zatory płatnicze windykacja

Opóźnione płatności negatywnie wpływają na działalność przedsiębiorców. Wsparciem mogą być firmy windykacyjne

43 proc. małych i średnich firm ocenia, że w pandemii płatność opóźniona już o 21-30 dni negatywnie wpływa na ich działalność - wynika z badania firmy Kaczmarski Inkasso, współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów. W ciągu minionych dwóch lat przedsiębiorcy skierowali do profesjonalnej windykacji od 1 do 500 faktur.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatory płatnicze windykacja długi

Co trzecia firma ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą. Tak wynika z badania dla BIG InfoMonitor

35 proc. małych i średnich firm ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą, a niecałe 15 proc. jako złą - wynika z badania dla BIG InfoMonitor. Największa niepewność co do najbliższej przyszłości panuje wśród mikrofirm, czyli firm zatrudniających do dziewięciu osób.  
Zobacz więcej na temat:  długi BIK recesja zatory płatnicze Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa GOSPODARKA