Polskie Radio

Na antenę wracają "Cztery pory roku"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 12:21
Wszystko kiedyś się kończy, więc i tegoroczne "Lato z Radiem" dobiegło w sobotę (29.08) końca. Ale pozostały wspomnienia. W audycji podsumujemy "Lato z Radiem" we wspomnieniach prowadzących i reporterów w drodze. Przypomnimy miejsca, w których gościliśmy, zabawne i zaskakujące momenty oraz antenowe wpadki.
633x234_100 Cztery pory roku.jpg
633x234_100 Cztery pory roku.jpgFoto: pr

Przypomnimy 40-lecie Solidarności, będą też nowe konkursy: "Co tu nie gra" i "Od małego dla dużego".

Ok. godz. 10.35 przypomnimy jedną z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL "Zły" Leopolda Tyrmanda. Akcja powieści toczy się w Warszawie w latach 50. XX wieku w ruinach Śródmieścia i "Dzikiego Zachodu" Woli, gruzach północnego Muranowa, odbudowywanym Starym Mieście.

Jest to niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu. Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani - to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Słuchowisko pochodzi z roku 1994. Reżyserował Janusz Kukuła, wystąpili: Marina Opania, Marek Obertyn, Krzysztof Kolberger, Jerzy Kamas, Agnieszka Pilaszewska, Bronisław Pawlik, Wiesław Drzewicz i inni. Realizacja – Andrzej Brzoska,  opracowanie muzyczne Tadeusz Deszkiewicz, adaptacja Bogumiły Prządki

***

Do słuchania "Czterech pór roku" w poniedziałek (31.08) w godzinach 9.00 - 12.00 zaprasza Agnieszka Kunikowska.

ag

Czytaj także

"Spotkania absolutnie niezapomniane". Andrzej Piaseczny o trasie koncertowej "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 13:06
Zagrał z "Latem z Radiem" od początku swojej kariery kilkadziesiąt koncertów. Andrzej Piaseczny, który w tym roku również gościł na scenie LzR, opowiedział na antenie radiowej Jedynki m.in. o tym jak wspomina dotychczasowe koncerty oraz o swoich muzycznych planach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" na podwórku Wojciecha Siudmaka w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 12:00
Na elewacje kamienicy przy ulicy Więckowskiego 4 przeniesiony został pełny fantastycznych postaci i światów obraz "Narodziny dnia" autorstwa Wojciecha Siudmaka.
rozwiń zwiń