Polskie Radio
Section05
Grzegorz Frątczak

PR24 Rozmowy o polityce przy świątecznym stole? Psycholog: czy chcemy być źródłem smutku, irytacji?

- Warto rozważyć, jak chcemy funkcjonować przy świątecznym stole. Czy chcemy być źródłem smutku wśród osób, które z nami przy nim siedzą - pewnego rozdrażnienia, irytacji - czy raczej chcemy widzieć siebie jako osobę życzliwą, serdeczną i wartą kontaktu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Ewa Wojtowicz, psycholog z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie Wigilia rodzina społeczeństwo psychologia święta rozmowa Polskie Radio 24 Grzegorz Frątczak

PR24 Jan Śpiewak o programie "Przyjazne osiedle": dobry i słuszny kierunek

- Brak wind wiele osób starszych, choć nie tylko, bo też osoby niepełnosprawne, wyklucza z życia społecznego. Mówimy często o tzw. więźniach czwartego piętra. Takie inwestycje w modernizację tego typu budynków są jak najbardziej wskazane - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak, działacz społeczny i aktywista miejski. Gość audycji chwalił także propozycje dotyczące termomodernizacji i dofinansowań instalacji fotowoltaicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka budownictwo Jan Śpiewak Polskie Radio 24 Grzegorz Frątczak mieszkania PRL

PR24 Bitwa Warszawska 1920 r. Prof. Wojciech Polak: wielki zryw, wszyscy wstępowali do armii

- Do armii ochotniczej zgłaszali się w Warszawie wszyscy, studenci, inteligencja, to był wielki zryw ludzi, dla których wielką radością było odzyskanie przez Polskę niepodległości, nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki to był entuzjazm, wszyscy wstępowali do armii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Warszawa II wojna światowa historia Polski społeczeństwo 1920 bitwa warszawska Grzegorz Frątczak

Mity o COVID-19. Dlaczego czosnek nie leczy koronawirusa?

W ostatnim czasie w internecie pojawiło się wiele mitów na temat COVID-19. Według niektórych z nich najlepszym lekarstwem na koronawirusa są… pikantna papryka, czosnek, alkohol i antybiotyki. - Wiele osób opiera swoje decyzje dotyczące zdrowia, wychowania i stylu życia nie o dowody naukowe, tylko o dowody anegdotyczne - uważa psycholog Dorota Minta.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Frątczak koronawirus Koronawirus w Polsce czosnek antybiotyki

Czas pandemii ukazał morze ludzkiej dobroci

Kiedy mówimy pomoc, to w pierwszej chwili na myśl przychodzi pomoc domowa, drogowa, prawna, czy społeczna. W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o pomocy sąsiedzkiej. I nie chodzi o takie przypadki, że można zapukać w drzwi obok i poprosić o szklankę cukru lub dwa jajka, jeśli zabrakło. Coraz częściej ujawnia się inny rodzaj pomocy sąsiedzkiej. Zazwyczaj otaczane taką pomocą są osoby starsze, które nie wychodziły z mieszkań, bo nie mogły, albo były objęte lockdownem.
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczna senior koronawirus Grzegorz Frątczak Joanna Racewicz

Kanarek, papuga, szpak. Czy ptaki powinny mieszkać z ludźmi?

Zanim zdecydujemy się na zakup ptaka, warto poznać ich gatunki i wymagania. Musimy nie tylko wiedzieć jak dużej klatki potrzebuje dany gatunek, lecz także ile czasu należy mu poświęcić. - Należy kupić odpowiednią książkę, przeczytać, sprawdzić, gdzie w naturze dany ptak występuje i jakich potrzebuje warunków - radzi Kacper Kowalczyk, lekarz weterynarii. 
Zobacz więcej na temat:  ptaki społeczeństwo mieszkanie Grzegorz Frątczak Joanna Racewicz

Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia w Lublinie

- Udało się - mimo pandemii koronawirusa - stworzyć interesujący i bogaty program - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Wojciechowska z Lubelskich Warsztatów Kultury. - To będzie inny festiwal. Włożyliśmy bardzo dużo energii w to, żeby przygotować maksymalnie bezpieczną edycję wydarzenia i jak najbardziej przybliżyć klimat festiwalu taki, jaki zna nasza publiczność, za jakim tęskni - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Frątczak Martyna Podolska KULTURA Lublin

"Lato z Radiem" na Polanie Jakuszyckiej szlakiem Ducha Gór

Od wielu lat Program 1 Polskiego Radia jest na Polanie Jakuszyckiej, gdzie zimą rozgrywany jest Bieg Piastów. Od 8 lat jest też letnia edycja Biegu. Nie mogło na nim zabraknąć "Lata z Radiem", gdyż radiowa Jedynka jest patronem medialnym wydarzenia. Jednocześnie tegoroczne "Lato z Radiem" pożegnało się ze słuchaczami
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Frątczak Polana Jakuszycka Jakuszyce Szklarska Poręba Lato z Radiem 2020

Matt Dusk: koncert w Polsce to był nasz pierwszy zagraniczny występ od marca

Z kanadyjskim wokalistą, muzykiem i kompozytorem, twórcą oryginalnych projektów z pogranicza jazzu, swingu i popu, rozmawialiśmy m.in. o koncercie w ramach "Lata z Radiem", muzyce, karaoke, polskiej kuchni, podrywaniu i garniturach. We wtorek artysta wystąpił na scenie "Lata z Radiem". Dziś (28.08) o godz. 20.00 będzie można wysłuchać retransmisji koncertu na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Grzegorz Frątczak Matt Dusk MUZYKA Lato z Radiem 2020