Polskie Radio

Trwa szósty dzień 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:58
Największa plenerowa impreza naukowa w Europie już powoli zbliża się do końca. Do soboty, 15 maja, młodzi naukowcy i ich rodziny będą mogli korzystać z wydarzeń przygotowanych w ramach Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 
Trwa 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Trwa 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik Foto: PR

panele solarne energia sloneczna fotowoltaika 1200.jpg
Panele zintegrowane i emulsja fotowoltaiczna. Świetlana przyszłość fotowoltaiki10-15 maja na stronie pikniknaukowy.pl można znaleźć wirtualne namioty, w których czeka ponad 300 filmów przygotowanych przez ponad sto różnych instytucji, jak np. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badań Kosmicznych. 

Tegoroczne strefy tematyczne to: Strefa Przyszłości – wynalazki, odkrycia i nowe technologie, Strefa Zdrowia – medycyna w obliczu zmian klimatu, Strefa Kultowych Eksperymentów – odkryj pasję eksperymentowania, Strefa Rodzinna – nauka dla najmłodszych, Strefa "Zrób to sam" – klimatyczne majsterkowanie, Strefa Cywilizacji – relacje społeczne i rozwój cywilizacji oraz Strefa Gości Zagranicznych – nauka zza granicy, Strefa Organizatorów – od Gospodarzy Pikniku.

Podczas 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK można zapoznać się z faktami dotyczącymi klimatu i poznać zjawiska odpowiadające za jego zmiany; przekonać się, jak nauka i technika może pomóc dostosować się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu. Eksperci będą opowiadać np. o wpływie klimatu na życie różnych gatunków zwierząt, o wynalazkach, które pomagają powstrzymać zmiany klimatu, ale także o tym, co jeść, aby dbać o Ziemię. 

STRONA WYDARZENIA – TUTAJ! 

Sercem łatwiej chronić | 24. Piknik Naukowy/YouTube Centrum Nauki Kopernik


Co już za nami?

Za nami dwa, niezwykle owocne, weekendowe dni przygody z nauką! Sobotnie spotkania (8 maja) to prezentacje: "Co się kryje w ziemi? Właściwości gleby, budowa kompostownika i spotkanie z dżdżownicami", "Jadalne chwasty i popularne rośliny" czy pokaz jazdy na "rowerowych dziwolągach". 

Niedzielne warsztaty, eksperymenty i wykłady (9 maja) to z kolei m.in. szukanie odpowiedzi na pytania: "Co jeść, by dbać o Ziemię", "Ciepło, czy zimno? Od czego zależy temperatura?" czy spotkanie "Miód i zapylacze. Sianie i uprawa miododajnych roślin": 


8 i 9 maja spotykaliśmy się online. Program był prowadzony na żywo i podzielony na 3 bloki:

* Propozycje dla najmłodszych (11.00-12.30) – dzieci mogły zobaczyć proste eksperymenty, dowiedzieć się, jak obserwować przyrodę, a także nauczyć się robić budki dla owadów i… kosmetyki.

Pokaz ESA: "Co wisi w powietrzu?"/YouTube NASK PIB


* Najciekawsze eksperymenty (14.30-16.00) – doświadczenia prowadzone przez młodych naukowców, materiały związane ze zdrowiem i tematy związane ze smogiem, emisją dwutlenku węgla i lodowcami.

Pokaz ESA: "Czy na pewno nie palisz?"/YouTube NASK PIB


* Wieczór dla starszych piknikowiczów (18.00-19.30) – spotkania z ekspertami na żywo i materiały przygotowane przez instytucje badawcze. Sobotnie spotkanie zakończył pokaz nieba, prowadzony na żywo z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, a niedzielne – pokaz naukowy o klimacie. 

Dieta planetarna. Czy to właściwy wybór dla nas i klimatu?/YouTube Centrum Nauki Kopernik


Równolegle zaplanowano warsztaty online o klimacie i spotkania, podczas których mogliśmy dowiedzieć się, co mają ze sobą wspólnego zmiana klimatu i smog, usłyszeć o fuzji, czyli jak stworzyć Słońce na Ziemi oraz o wpływie energii jądrowej na zatrzymanie zmian klimatycznych. 

Czy można przewidzieć powódź miejską?/YouTube Centrum Nauki Kopernik


To tylko niektóre naukowe tematy dostępne na 24. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dokładny harmonogram spotkań i warsztatów, które się odbyły, można znaleźć TUTAJ.

shutterstock DYM FABRYKA 1200.jpg
24. Piknik Naukowy. Co dzieje się w naszych płucach w zanieczyszczonym powietrzu?

Posłuchaj
02:46 Zapraszamy na weekend Piknik naukowy 2021_05_08-08-41-23.mp3 Co? Gdzie? Kiedy? Niezbędnik piknikowicza (Zapraszamy na weekend/Trojka)

 

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na antenie Trójki

W popołudniowych audycjach "Zapraszamy do Trójki" w poniedziałek 10 maja i środę 12 maja (15.05 - 18.00) były emitowane rozmowy przygotowane przy współudziale Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Pierwsza - poświęcona była Europejskiemu Zielonemu Ładowi; w drugiej będzie mowa o energetyce i nowym stojącym przed nią wyzwaniom. 

Posłuchaj
05:01 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_05_10 16-41-12.mp3 Europejski Zielony Ład walczy z degradacją natury (Zapraszamy do Trójki)

 

W piątek 7 maja w porannej audycji "Pora na Trójkę" (godz. 06.05 09.00) naszym gościem był dr. Przemysław Miszta z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowiadał o działaniu laserów oraz o częstotliwościach za pomocą laserowej harfy, na której zagrał naszym słuchaczom. Tego samego dnia w programie "Trójka do trzeciej" odpowiadaliśmy na pytania o działanie miernika zanieczyszczenia powietrza i to, co możemy w powietrzu znaleźć.

 

W sobotę 8 maja zaprosiliśmy do wysłuchania porannego pasma "Zapraszamy na weekend", w którym ​podpowiedzieliśmy, jak przygotować biodegradowalny szampon do włosów z prostych, domowych składników. Nie zabrakło też garści informacji na temat tego kiedy, gdzie i jak można wziąć udział w tegorocznej edycji Pikniku Naukowego. 

Czwórka Polskie Radio dla klimatu/Polskie Radio

W niedzielę 9 maja pomiędzy godz. 9.06 i 10.00 w "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk popularyzator nauki Karol Wójcicki opowiadał nam o chińskiej rakiecie Długi Marsz oraz o kosmicznych pociągach Elona Muska. Od godz. 11.05 w audycji "Leniwe przedpołudnie" gościem Anny Popek była Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik, która mówiła m.in. o tym, jak stawiać nasze stopy na Ziemi.

W sobotnich i niedzielnych audycjach opowiedzieliśmy również o grze interaktywnej przygotowanej na 24. Piknik Naukowy przez Zespół Portalu Polskiego RadiaUżytkownik wciela się w rolę odkrywcy wyspy, w której znajdują się strefy tematyczne, a należą do nich: Strefa Cywilizacji, Strefa Zrób To Sam, Strefa Zdrowia, Strefa Rodzinna, Strefa Organizatorów, Strefa Przyszłości, Strefa Kultowych Eksperymentów oraz Strefa Gości Zagranicznych. Odkrywanie świata gry opiera się na odwiedzaniu stref i wykazywaniu się wiedzą odpowiadając na pytania w wybranym stopniu trudności. Za poprawne odpowiedzi przyznawane są punkty, które można również gromadzić za mini gry. Celem gry jest zebranie jak największej ilości punktów oraz zdobycie odznak.

Gimnastyka poranna w Jedynce na każdą pogodę/Polskie Radio

***

W tygodniu poprzedzającym 24Piknik Naukowy, od wtorku 4 maja w Trójce pojawiło się już kilkanaście audycji poświęconych tematowi tegorocznego Pikniku, którym jest klimat.

Jakie są najnowsze wyniki badań na temat zmian klimatycznych na świecie? Jak obecne osiągnięcia techniczne pomagają zatrzymać ocieplenie się klimatu? O tym oraz o atrakcjach, które przygotowało dla nas Centrum Nauki Kopernik, opowiedział Robert Firmhofer, popularyzator nauki, współtwórca i dyrektor Centrum Nauki Kopernik.


Posłuchaj
07:32 Robert Firmhofer Trojka do trzeciej 2021_05_04-14-24-44.mp3 Jakie atrakcje czekają nas podczas tegorocznego Pikniku Naukowego? Dyrektor CNK Robert Firmhofer gościem Trójki (Trójka do trzeciej)

 

Klimat na całym świecie/Polskie Radio

Katarzyna Grobel z Instytutu Ochrony Środowiska  Państwowego Instytutu Badawczego uświadomiła nam, jakie są mechanizmy, konsekwencje i metody ograniczania zmiany klimatu, a także jak możemy przystosować się do nowych warunków.

Jak zmienić nasz sposób myślenia o zmieniającym się klimacie? Jakie są wnioski polskich naukowców badających zmiany klimatu Ziemi na Spitsbergenie? Jakie pomiary i obserwacje prowadzone są w stacji polarnej? O tym mówiła Agata Goździk z Instytutu Geofizyki PAN i Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

Z Eweliną Fabiańczyk z Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze rozmawialiśmy o wkładzie Lasów Państwowych w program tegorocznego Pikniku Naukowego.


Posłuchaj
06:43 Trojka Ewelina Fabiańczyk Lasy Panstwowe piknik naukowy 2021_05_06-13-16-11.mp3 Lasy Państwowe uczestnikiem Pikniku Naukowego. Rozmowa z Eweliną Fabiańczyk (Trojka do trzeciej)

 

Polskie Radio dzieciom – mikroklimat/Polskie Radio

Polskie Radio dzieciom – zanieczyszczenia/Polskie Radio

Natomiast Barbara Leśniczak, kierownik Edukacyjnej Sieci Antysmogowej z Państwowego Instytutu Badawczego NASKzachęcała do stworzenia w domu prostego "sztucznego płuca" i przeprowadzenia eksperymentu, pozwalającego zobaczyć, co dzieje się w naszych płucach, gdy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. 

Posłuchaj
04:02 _PR3_AAC 2021_05_07-11-22-02 piknik.mp3 Jak dym papierosowy i smog wpływają na nasze płuca? (Trójka do trzeciej)

Trzy silniki – ekodriving i bezemisyjność/Polskie Radio

Młodzi naukowcy mogą dowiedzieć się również, jak w domowych warunkach stworzyć... sztuczny śnieg. Do bezpiecznych eksperymentów chemicznych zachęcał kapral podchorąży Mateusz Szymański z Koła Naukowego Chemików Wojskowej Akademii Technicznej.

Posłuchaj
03:24 PR3_MPLS 2021_05_11-16-48-01_piknik.mp3 Śnieg w domowym zaciszu. Doświadczenia chemiczne (Zapraszamy do Trójki)

 

(mat. prasowe/kr/pr/zch)

Czytaj także

Polskie Radio zaprasza na wiosenne audycje!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 09:00
Transmisje koncertów muzyki popularnej i poważnej, premiery piosenek i płyt polskich oraz zagranicznych wykonawców, głosy znanych i lubianych aktorów w radiowych powieściach oraz audycje kulturalne, popularnonaukowe, sportowe i publicystyczne – zachęcamy do zapoznania się z bogactwem wiosennej oferty programowej Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń