Polskie Radio

Zmiany w programie "Dobry Start". Chodzi o sposób składania wniosków

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:53
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem dotyczącym zmian w programie "Dobry Start". Projekt przewiduje, że wnioski o świadczenie z programu będą mogły być składane tylko przez internet. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/David Tadevosian

Pieniądze będą wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Nie będzie więc możliwa wypłata świadczenia w formie gotówkowej i przekazem pocztowym. 

Czytaj także:
maląg rafalska witek leniart free tt pisorgpl 1200 .jpg
Wsparcie dla rodzin w Polskim Ładzie. Marlena Maląg: to silna inwestycja w przyszłość

Obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie - jak obecnie - samorządy. Resort rodziny i polityki społecznej uzasadnia, że zmiana organu obsługującego świadczenie obniży koszty obsługi programu.

Czytaj także: Premier: dzięki środkom z UE będziemy mogli poprawiać poziom życia mieszkańców w każdym zakątku Polski

Koszty programu

Szacuje, że w latach 2021-2031 łączne koszty obsługi wyniosą około 15 milionów złotych. Budżet zaoszczędzi więc około 488 milionów złotych.

Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymują świadczenie do ukończenia 24. roku życia. Wysokość świadczenia to 300 złotych.

jbt

Czytaj także

"Troszczymy się przede wszystkim o tych, którzy tego wsparcia potrzebują". Maląg o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 09:10
– Polski Ład to jest potężna reforma społeczno-gospodarcza, która pokazuje wyjście z kryzysu po koronawirusie, powrót do normalności i odzyskanie energii. Jest to silne koło zamachowe do rozwoju polskiej gospodarki – podkreśliła w Programie 3 Polskiego Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń