Polskie Radio

Od Kukulskiej po Gazebo – echa Chopina w muzyce pop

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:00
Nobliwy Konkurs Chopinowski to jedno, ale twórczość genialnego polskiego pianisty rezonuje również na inne, mniej "poważne" gatunki muzyczne. Poszukajmy zatem echa dokonań XIX-wiecznego kompozytora w muzyce popularnej ostatnich dekad.
Natalia Kukulska w koncercie z Cinema Boogie - Chopin University Big Band
Natalia Kukulska w koncercie z Cinema Boogie - Chopin University Big BandFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Na śmiały projekt muzyczny odważyła się ostatnio Natalia Kukulska. Wokalistka, obracająca się dotąd w kręgach popu z domieszką jazzu i R&B, w 2020 roku wydała album "Czułe struny". Zawiera on 10 piosenek zaśpiewanych do muzyki Fryderyka Chopina, z tekstami napisanymi m.in. przez Kayah, Melę Koteluk i Gabę Kulkę. – Chopina śpiewa się wspaniale, choć przyznam, że na początku miałam co do tego wątpliwości. Okazało się jednak, że wiele tematów stworzonych przez kompozytora jest bardzo śpiewnych – mówiła artystka w Polskim Radiu.

W osiągnięciu artystycznego sukcesu płyty pomogło pięciu zaproszonych do współpracy przez Kukulską aranżerów: Krzysztof Herdzin, Nikola Kołodziejczyk, Adam Sztaba, Paweł Tomaszewski i Jan Smoczyński. Album odniósł też sukces komercyjny, pokrywając się platyną. Niestety, najważniejszą nagrodę polskiej branży muzycznej (nomen omen: Fryderyka) za najlepszy popowy album roku sprzątnęła Natalii sprzed nosa Sanah.

źródło: YouTube / Natalia Kukulska

Znacznie wcześniej, bo w 1969 roku, Serge Gainsbourg nagrał longplay w duecie ze swoją ówczesną dziewczyną Jane Birkin. Najbardziej znaną piosenką z tej płyty jest skandalizująca "Je t’aime…moi non plus", ale znalazł się na niej również utwór "Jane B", pozbawiony seksualnych uniesień, za to oparty muzycznie na "Preludium e-moll, op. 28 nr 4" Chopina.

źródło: YouTube / Jane Birkin

Inny utwór genialnego kompozytora, "Preludium c-moll, op. 28 nr 20", wykorzystał niemal nuta w nutę Barry Manilow we wstępie do kawałka "Could It Be Magic" z 1975 roku. Zabieg się opłacił, Amerykanin doczekał się pierwszego hitu w czołowej 10 listy "Billboardu" w swej karierze, a jego utwór nagrywali w kolejnych latach inni artyści, m.in. Donna Summer i zespół Take That.

źródło: YouTube / Barry Manilow

Tym z fanów muzyki, których o gęsią skórkę przyprawia gatunek zwany italo disco, postać Chopina przybliżył włoski piosenkarz Paul Mazzolini znany szerzej jako Gazebo. Jego przebój "I Like Chopin" z 1983 roku podbił całą Europę, nie wyłączając ojczyzny tytułowego bohatera piosenki. Utwór oparty jest na wpadającym w ucho motywie fortepianowym, który jednak nie ma nic wspólnego z twórczością kompozytora urodzonego w Żelazowej Woli.

źródło: YouTube / Gazebo Official

kc

Czytaj także

192 lata temu Fryderyk Chopin po raz ostatni zagrał w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 06:00
Młody kompozytor przed wyjazdem z ojczyzny zdążył zdobyć uznanie i miano cudownego dziecka polskiej muzyki. 11 października 1830 roku zagrał ostatni koncert w Polsce i trzy tygodnie później opuścił kraj, aby już nigdy nie powrócić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaśpiewać Chopina. Natalia Kukulska o płycie "Czułe struny"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:15
- Chopina śpiewa się wspaniale, choć przyznam, że na początku miałam co do tego wątpliwości. Okazało się jednak, że wiele tematów stworzonych przez kompozytora jest bardzo śpiewnych - opowiada Natalia Kukulska.   
rozwiń zwiń