Polskie Radio

Rocznica wybuchu powstania listopadowego. Rozpoczęły się uroczystości upamiętniające zryw sprzed niemal 200 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:42
W Warszawie rozpoczęły się obchody 191. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. W Łazienkach Królewskich szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego.
Rocznica powstania listopadowego. Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego - inicjatora listopadowego zrywu
Rocznica powstania listopadowego. Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego - inicjatora listopadowego zrywuFoto: UdSKiOR/Twitter

To właśnie Wysocki był inicjatorem zrywu. Jego monument znajduje się przed budynkiem Podchorążówki, gdzie zawiązał się spisek podchorążych, na czele którego stanął.

Jan Józef Kasprzyk mówił, że nie można zrozumieć współczesnej historii Polski bez pamięci o powstaniu listopadowym. Podkreślił, że z tego zrywu czerpali siłę i moc i przesłanie kolejni walczący o wolność w dziewiętnastym i dwudziestym wieku.

Posłuchaj
00:26 Jan Józef Kasprzyk - z tego zrywu czerpali siłę kolejni (IAR).mp3 Jan Józef Kasprzyk: z tego zrywu czerpali siłę i przesłanie kolejni (IAR)

W okresie międzywojennym rocznica wybuchu powstania listopadowego stała się świętem podchorążych i tak jest do dzisiaj.

- Oddajemy hołd tym, którzy wtedy walczyli, pamiętając o nich, pamiętając o tym, że niepodległość jest najważniejsza dla tamtego pokolenia i dla współczesnych - szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wyróżnienie dla dbającego o "pamięć o szczególnym miejscu w Warszawie"

Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalem "Pro Patria" Konrada Nawrockiego. Jak mówił, ten dzień to okazja, by podziękować tym, którzy tak jak odznaczony dbają o pamięć o powstaniu listopadowym.

- Pan Konrad od wielu, wielu lat dba o to, aby pamięć o szczególnym miejscu w Warszawie, jakim jest Reduta Ordona - jedna z redut powstania listopadowego - nie została wymazana z dziejów Warszawy i aby stała się takim miejscem, które chcemy przywrócić do krwiobiegu narodowej pamięci - mówił szef UdSKiOR.

O godz. 17.00 na dziedzińcu Belwederu odbędzie się apel z okazji Dnia Podchorążego oraz 191. Rocznicy wybuchu powstania listopadowego.

Czytaj także:

ms

Czytaj także

Pogrzeb Maurycego Mochnackiego. Prezydent: miał wizję Polski silnej, zbudowanej wokół poczucia wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 15:13
"Wszystko, co robił Mochnacki, służyło jednemu celowi - odrodzeniu niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał w prezydent Andrzej Duda w liście z okazji uroczystości pogrzebowych Maurycego Mochnackiego. Jak dodał, przesłanie Mochnackiego jest szczególnie aktualne w chwilach zagrożenia. 
rozwiń zwiń