Polskie Radio
Section05
Maurycy Mochnacki

"Mickiewicz? To polski Petrarka". Maurycy Mochnacki jako apostoł romantyzmu

Był jednym z pierwszych, którzy poznali się na geniuszu Adama Mickiewicza. W słynnym sporze romantyków z klasykami stanął po stronie nowej poezji. Maurycy Mochnacki - publicysta, uczestnik powstania listopadowego - należał do najważniejszych teoretyków epoki, która miała się stać dla naszej kultury przełomowa.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Adam Mickiewicz romantyzm oświecenie literatura tożsamość poezja HISTORIA

"I Bóg nie poszczęścił naszej świętej sprawie". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

W listopadzie 2021 sprowadzono do Polski i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach szczątku Maurycego Mochnackiego. Kiedy żył, przeciwstawiał rosyjskiej tyranii polskie umiłowanie wolności. Premierowe słuchowisko Tomasza Skilera pod tytułem "I Bóg nie poszczęścił naszej świętej sprawie" przybliża emigracyjne losy Mochnackiego i jego nieustanne poświęcenie dla sprawy polskiej, bez względu na wielkie, osobiste koszty.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Andrzej Ferenc pr poleca Maurycy Mochnacki

Z Francji, Szwajcarii, a nawet Turcji. Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

4 lipca 1890 roku pochowano na Wawelu sprowadzone z Paryża szczątki Adama Mickiewicza. Jak pokazała historia, nie był to jedyny przypadek, gdy Rzeczpospolita zabiegała o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich sytuacji. Oto opowieści o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki pogrzeby śmierć Powstanie Warszawskie Francja Szwajcaria

"Wielki mistrz realizmu politycznego, uczył dbania o polski interes". Prof. Kucharczyk o Mochnackim

- Maurycy Mochnacki to jeden z najbardziej oryginalnych polskich myślicieli politycznych. Był wielkim mistrzem polskiego realizmu politycznego. Mówił, żeby odrzucić mrzonki o walce o powszechne zbratanie i powszechną wolność; wskazywał, aby mieć na uwadze nasze własne interesy, odbudowę Rzeczypospolitej - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Polskie Radio 24 powstanie listopadowe

Maurycy Mochnacki, postać tragiczna, jak całe pokolenie romantyków

Maurycy Mochnacki (1803-1834). Literat, publicysta polityczny, pianista, przyjaciel Fryderyka Chopina. Uczestnik powstania listopadowego i jego kronikarz. Radykał i wieczny buntownik, działacz emigracyjny. Jego szczątki spoczęły w sobotę (27.11) w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. - Jest to postać tragiczna, dzieląca pewne cechy z całą generacją - mówi prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe emigracja romantyzm Katarzyna Kobylecka

"Wskazywał na patriotyzm i szlachetną postawę". Jan Dziedziczak o Maurycym Mochnackim

- Powrót szczątków Maurycego Mochnackiego jest swoistym czasem patriotycznych rekolekcji. My Polacy znamy to nazwisko, kojarzy nam się z powstaniem listopadowym i walką o niepodległość (…), ale tak naprawdę nie ma świadomości, jak wielka to była postać - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski powstanie listopadowe Jan Dziedziczak

TYLKO U NAS "Jego tezy są aktualne". Rodzina zapowiada wydanie listów Maurycego Mochnackiego

- Wszystkie jego tezy są bardzo trafne, miał niesamowite oko - młody człowiek, który był w stanie bardzo trafnie oceniać sytuację i o tym pisać. Jego teksty są wciąż aktualne, Maurycy jest aktualny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Ławacz, krewna Maurycego Mochnackiego. Dodała, że trwają prace nad wydaniem listów Mochnackiego zachowanych w rodzinnych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maurycy Mochnacki Mateusz Drozda powstanie listopadowe historia Polski

"Jego pasją było uczenie Polaków wiary we własne siły".  Prof. Tomasz Panfil o Maurycym Mochnackim

- Może dlatego trzeba było sprowadzić szczątki Maurycego Mochnackiego, aby przypomnieć postać absolutnie nietuzinkową, młodego człowieka, który widział lepiej, wyraźniej i wnikliwiej niż starzy politycy - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Tomasz Panfil, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski powstanie listopadowe

Pogrzeb Maurycego Mochnackiego. Prezydent: miał wizję Polski silnej, zbudowanej wokół poczucia wspólnoty

"Wszystko, co robił Mochnacki, służyło jednemu celowi - odrodzeniu niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał w prezydent Andrzej Duda w liście z okazji uroczystości pogrzebowych Maurycego Mochnackiego. Jak dodał, przesłanie Mochnackiego jest szczególnie aktualne w chwilach zagrożenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe historia Polski prezydent Andrzej Duda