Polskie Radio

Energia odnawialna. Na początku kwietnia 2022 r. wejdzie nowy system rozliczeń

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 13:14
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii modyfikującą system wsparcia prosumentów - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta PR. To oznacza, że od 1 kwietnia 2022 r. dotychczasowy system opustów zastąpiony nowym modelem rozliczeń.
Energia odnawialna: od 1 kwietnia 2022 r. wejdzie nowy system rozliczeń. Oparty nie o opusty ale o rozliczenie energii Net-billingiem.
Energia odnawialna: od 1 kwietnia 2022 r. wejdzie nowy system rozliczeń. Oparty nie o opusty ale o rozliczenie energii Net-billingiem.Foto: shutterstock, Alberto Masnovo

W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, wskazano, że głównym celem zmian jest promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii w formule rozproszonej i obywatelskiej, co przyczyni się do osiągnięcia krajowego celu udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto.

Od 1 kwietnia 2022 r. dotychczasowy system opustów zostanie zastąpiony nowym modelem rozliczeń

Ustawa przewiduje, że dla nowych prosumentów wchodzących na rynek po dniu 1 kwietnia 2022 r., dotychczasowy system opustów zostanie zastąpiony modelem rozliczeń energii Net-billingiem.

Kancelaria Prezydenta wyjaśniła, że zmodyfikowany system zakłada odrębne rozliczenie wartości (a nie ilości) energii wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci w oparciu o wartość energii ustaloną według ceny giełdowej – ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).

Net-billing to gotówkowy system rozliczeń z energii, która została wyprodukowana i oddana do sieci. Odrębnie rozliczane mają być: energia wprowadzona do sieci oraz ta pobrana z sieci – według wartości jednostki energii ustalonej na podstawie bieżącej ceny giełdowej.

Prosumenci już korzystający z energii odnawialnej lub złożyli o to wnioski, będą korzystali z dotychczasowych opustów przez 15 lat

Wskazano, że dotychczasowi prosumenci, jak również podmioty, którzy wejdą do systemu do dnia 31 marca 2022 r., mają zagwarantowane prawa nabyte, co oznacza, że będą mogli korzystać z systemu opustów przez 15 lat od chwili wytworzenia w instalacji PV (fotowoltaicznej) i wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej pierwszej kWh.

Napisano, że dotyczy to też prosumentów, którzy złożyli zgłoszenie o przyłączenie do dnia 31 marca 2022 r., a nie zostali przyłączeni w terminie z winy operatora systemu dystrybucyjnego.

Nowy system dla prosumentów wchodzących na rynek od 1 kwietnia 2022 r.

Napisano, że system opustów będzie modelem rozliczeń dla nowych prosumentów, wchodzących na rynek w okresie od dnia 1 kwietnia 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. Na koniec tego okresu ewentualne nadwyżki energii zostaną rozliczone po średniej cenie miesięcznej z czerwca br., a prosumenci automatycznie trafią do systemu rozliczeń wartościowych.

Przez dwa lata rozliczenie comiesięczne według modelu Net-billing

Z ustawy wynika, że w okresie od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. funkcjonował będzie model Net-billing – w oparciu o ceny miesięczne.

"W tym okresie energia będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego.

Wprowadzenie okresu dostosowawczego wynika z konieczności dostosowania narzędzi i systemów do rozliczenia wartościowego energii według ceny godzinowej oraz wymagań centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE), który zacznie funkcjonować od 1 lipca 2024 r." - uzasadniano.

PAP, jk

Czytaj także

Energetyka wiatrowa, biogaz, atom. Polska stawia na zrównoważony miks energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 12:02
- Za kilkanaście lat w Polsce będziemy mieli zrównoważony miks energetyczny, oparty o odnawialne źródła energii – mówił w czwartek we Wrocławiu podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas. Naszą specjalnością może być sektor biogazu - dodał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Ziemi: rząd przeznacza miliardy złotych na programy energetyczne chroniące klimat

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 17:35
Jakie działania podejmuje polski rząd, w tym resort środowiska w ochronie klimatu, mówił w radiowej Jedynce Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wodór pomoże polskiej gospodarce osiągnąć neutralność klimatyczną". Znamy raport na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 16:35
- Trwają prace nad "Konstytucją dla wodoru", która będzie się wyrażała w wielu projektach nowych aktów legislacyjnych, ustaw oraz rozporządzeń wykonawczych, które w roku 2022 zaprezentujemy w konsultacjach publicznych - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
rozwiń zwiń