Polskie Radio

Queen, U2 i inni. Piosenki wspomagające pozytywne myślenie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 13:25
Zdaniem uczonych z z Holandii najbardziej pozytywną piosenką na świecie jest "Don't Stop Me Now" grupy Queen. Dorzucamy od siebie kilka innych utworów, które mogą pomóc przeżyć w pogodnym nastroju obchodzony dziś Dzień Pozytywnego Myślenia.
Muzyka potrafi wprawić w pozytywny nastrój
Muzyka potrafi wprawić w pozytywny nastrójFoto: Shutterstock / Krakenimages

Dobry humor to na tyle poważna sprawa, że w 2016 roku zajął się nim kierowany przez doktora Jacoba Jolija zespół naukowców z uniwersytetu w Groningen, który postanowił znaleźć najbardziej pozytywną piosenkę na świecie. Badacze wzięli pod lupę ponad sto utworów z ostatnich pięćdziesięciu lat, analizując ich tempo, tonację, teksty i inne parametry, wspomagali się też ankietą z udziałem dwóch tysięcy osób. Okazało się, że najlepiej na poprawę nastroju działa kompozycja zespołu Queen "Don't Stop Me Now" pochodząca z wydanego w 1978 roku albumu "Jazz".

źródło: YouTube / Queen Official

Gdyby ktoś mimo wszystko nie był przekonany do werdyktu holenderskich naukowców lub nie odpowiadała mu rockowa stylistyka prezentowana przez grupę Queen, ukojenia może poszukać w bujających rytmach reggae w wykonaniu samego mistrza Boba Marleya. Jego "Three Little Birds" to pogodna piosenka o trzech ptaszkach śpiewających przepiękne melodie w blasku wschodzącego słońca. Powtarzane jak mantra słowa: "Nie martw się o nic, bo absolutnie wszystko będzie w porządku" mogą posłużyć jako motto każdego dnia, nie tylko w święto pozytywnego myślenia.

źródło: YouTube / Bob Marley

Jeśli natomiast potrzebujemy z rana trochę więcej muzycznej adrenaliny, jej idealnym źródłem będzie utwór "Beautiful Day" z repertuaru grupy U2, oparty na energetycznym instrumentalnym podkładzie i będący nieodzownym punktem programu każdego koncertu irlandzkiego kwartetu w ciągu ostatnich dwudziestu lat. "To piękny dzień, nie wypuszczaj go z rąk!" – zachęca Bono w refrenie piosenki, która zdaniem wokalisty mówi o "człowieku, który stracił wszystko, ale wciąż cieszy się tym, co ma".

źródło: YouTube / U2

Tym, których dopadł nagły niedobór pozytywnego myślenia, z pomocą pospieszy Anita Lipnicka, śpiewająca utwór "Wszystko się może zdarzyć". To także tytuł jej debiutanckiej płyty nagranej w 1996 roku, tuż po tym, jak opuściła zespół Varius Manx i wypłynęła samotnie na burzliwe fale show biznesu. "Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń, gdy tylko czegoś pragniesz, gdy bardzo chcesz" – te słowa sprawdziły się w życiu i karierze wokalistki z Piotrkowa Trybunalskiego. Dlaczego mają nie sprawdzić się w twoim?

źródło: YouTube / Anita Lipnicka

O pozytywne myślenie bywa szczególnie trudno, gdy niebo spowijają ołowiane chmury, a na chodnikach zalegają resztki śniegu pomieszane z błotem. Na taką aurę ratunkiem może się okazać piosenka "Tyle słońca w całym mieście" nagrana prawie pół wieku temu przez Annę Jantar. To "wspomnienie lata" nie podniesie wprawdzie temperatury panującej za oknem, ale z pewnością pomoże ocieplić nasze zmrożone przez zimę serca.

źródło: YouTube / Polskie Nagrania

kc

Czytaj także

Roger Taylor o Freddie Mercurym: "Brakuje mi jego entuzjazmu i poczucia humoru"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 20:11
– Brakuje mi go jako człowieka, jego entuzjazmu i wspaniałego poczucia humoru – mówi o Freddiem Mercurym jego kolega z zespołu Queen – Roger Taylor. Fragmenty wywiadu z perkusistą pojawiły się na antenie Trójki. Rozmowa była częścią wspomnień, które przez cały dzień pojawiały się na antenie Programu 3 Polskiego Radia w trzydziestą rocznicę śmierci wybitnego rockmana. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tori Amos i Aerosmith odwołują polskie koncerty. Kto następny?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 16:03
Ze względu na niesłabnącą pandemię nie odbędą się zaplanowane na luty i lipiec tego roku koncerty Tori Amos i zespołu Aerosmith w Polsce. Niestety, wiele wskazuje na to, że nie będą to ostatnie odwołane koncerty zagranicznych gwiazd, które miały się odbyć w 2022 roku.
rozwiń zwiń