Polskie Radio

Grammy 2022: triumf Batiste, mocny apel Zełenskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 10:23
Jon Batiste, Silk Sonic, Foo Fighters i Olivia Rodrigo – to najważniejsi laureaci nagród Grammy 2022. Podczas ceremonii przemówienie wygłosił Wołodymyr Zełenski, w którym mówił o "muzyce, która jest w stanie wypełnić ciszę po rosyjskich bombach".
John Batiste wrócił z Las Vegas z naręczem nagród Grammy
John Batiste wrócił z Las Vegas z naręczem nagród GrammyFoto: Invision/Invision/East News

Najważniejsze nagrody amerykańskiej branży muzycznej wręczono już po raz 64. W tym roku rekordzistą okazał się Jon Batiste – 35-letni wokalista zamienił swoje 11 nominacji na 5 statuetek, m.in. za najlepszy album roku ("We Are"). O jedną nagrodę mniej zdobył zespół Silk Sonic, na czele którego stoją Bruno Mars oraz Anderson .Paak. Zostali oni uhonorowani m.in. za najlepszą piosenkę roku ("Leave The Door Open").

Z trzech statuetek cieszyć się mogła Olivia Rodrigo. 19-letnia Kalifornijka została uznana za najlepszą nową artystkę, triumfowała też w dwóch kategoriach związanych z muzyką pop. Również trzy nagrody przyznano formacji Foo Fighters, jednak w tym przypadku trudno mówić o wielkiej radości, bowiem muzycy jeszcze nie otrząsnęli się po nagłej śmierci swojego kolegi, perkusisty Taylora Hawkinsa. Zamiast planowanego występu zespołu na gali w Las Vegas wyświetlono krótki film wspominający zmarłego muzyka.

źródło: YouTube / Recording Academy / GRAMMYs

Wypełnić ciszę muzyką

Ważnym momentem uroczystości, która odbyła się w niedzielny wieczór, było przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. Organizatorzy ceremonii Grammy Awards – w przeciwieństwie do gospodarzy niedawnych Oscarów – postanowili udzielić głosu ukraińskiemu przywódcy. Ten wygłosił kolejne poruszające przemówienie, w którym nawiązał do dziedziny sztuki królującej tego wieczoru w MGM Grand Garden Arena, czyli muzyki. "Wojna. Co jest większym przeciwieństwem muzyki? Cisza zrujnowanych miast i zabitych ludzi. Nasze dzieci rysują przelatujące rakiety, a nie spadające gwiazdy" – mówił prezydent Ukrainy.

"Nasi muzycy noszą kamizelki kuloodporne zamiast smokingów. Śpiewają dla rannych w szpitalach. Nawet tym, którzy ich nie słyszą. Ale muzyka i tak się przebije. Bronimy naszej wolności. Do życia. Do miłości. Do dźwięku. Na naszej ziemi walczymy z Rosją, która swoimi bombami sprowadza straszną ciszę. Wypełnijcie tę ciszę waszą muzyką. Wypełnijcie ją dzisiaj. Opowiedzcie naszą historię. Mówcie prawdę o wojnie na waszych portalach społecznościowych i w telewizji. Ale nie milczcie" – apelował Wołodymyr Zełenski.

Tuż po przemówieniu ukraińskiego lidera na scenie pojawił się wokalista John Legend, któremu towarzyszyła grupa ukraińskich artystek, m.in. poetka Ljuba Jakimczuk. Wszyscy ubrani byli w żółto-niebieskie barwy ukraińskiej flagi.

Nagrody Grammy przyznawane są od 1959 roku. Od 1990 roku mają one postać wykonanych ręcznie, pozłacanych minigramofonów. Spośród gwiazd muzyki popularnej najwięcej statuetek mają w swej kolekcji Beyonce i Quincy Jones (po 28). Tylko o jedną nagrodę mniej zdobyli Alison Krauss i Chick Corea. Bezapelacyjnym rekordzistą jest jednak węgiersko-brytyjski dyrygent Georg Solti, który został uhonorowany Grammy aż 31 razy.

kc

Czytaj także

"Kyiv Calling" – nowa wersja przeboju The Clash na pomoc Ukrainie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 10:39
Rockowy klasyk "London Calling", nagrany w 1979 roku przez grupę The Clash, doczekał się nowej wersji w wykonaniu ukraińskiej punkowej formacji Beton. "Kyiv Calling" jest protestem przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i wołaniem do świata o pomoc napadniętemu zbrojnie krajowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grupa Scorpions zmienia słowa "Wind of Change" dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 10:57
Zespół Scorpions udzielił mocnego wsparcia Ukrainie. Na jednym z amerykańskich koncertów fani usłyszeli zupełnie nowe słowa wielkiego przeboju "Wind of Change". Według muzyków po rosyjskiej inwazji "odwieczny sen o pokoju uleciał z wiatrem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cisza zrujnowanych miast i zabitych ludzi przeciwieństwem muzyki". Przemowa Zełenskiego na rozdaniu Grammy

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 07:15
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiając podczas rozdania nagród Grammy, wezwał do wsparcia swojego kraju i jego obywateli. Wystąpienie ukraińskiego prezydenta, odtworzone w trakcie imprezy, nie było zapowiedziane.
rozwiń zwiń