Polskie Radio

Podsumowujemy 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 16:30
Ponad pięćdziesięciu wystawców, kilkadziesiąt eksperymentów i niezliczone rozmowy z naukowcami. - Tak wyglądał Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Podczas całodniowego wydarzenia słuchacze mogli liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie, ale także wcielić się w rolę badaczy wody i spotkać ulubionych dziennikarzy. Podsumowujemy i zapraszamy do zapoznania się z relacją. 

Za nami dzień wielkich naukowych atrakcji. Zakończył się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie okazało się świetnym pomysłem na kreatywne spędzenie weekendu dla całych rodzin. Czego dowiedzieli się młodzi naukowcy i jak wyglądało to wielkie święto nauki?


Posłuchaj
00:49 11751668_1.mp3 Podsumowanie 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia (IAR)

 

Wydarzenie na antenie Programu 3 Polskiego Radia podsumowała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Jak podkreśliła, piknik to nie tylko okazja by zdobyć cenną wiedzę, ale również okazja do zwrócenia uwagi, że powinniśmy cały czas dbać o dostęp od bieżącej wody. 

– Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to wielkie wydarzenie, które edukuje i pokazuje wagę problemu, istotę tego, czym jest woda. Chcielibyśmy przekazać naszym słuchaczom, że nawet w codziennym funkcjonowaniu mogą dbać o wodę, której na świecie jest coraz mniej. Wszyscy możemy przysłużyć się temu, że będzie jej więcej, niż jest teraz – zaznaczyła w rozmowie. 

Posłuchaj
01:34 piknik trójka prezes 2022_05_21-19-36-22.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Pikniku Naukowym (Trójka)

 

Piknik Naukowy to prawdziwe święto nauki. Przekonali się o tym wszyscy odwiedzający specjalną strefę.

W audycji "Jedyne takie miejsce" w Programie 1 Polskiego Radia przed południem dowiedzieliśmy się m.in., jaki jest skład wody i jej funkcje.

Z kolei w audycji o godz. 17.00 poznaliśmy sekrety świata podwodnych zwierząt. Jednym z gości była Agata Borucka z warszawskiego zoo, która opowiedziała o najdziwniejszych stworzeniach świata oraz zwierzętach występujących w naszych polskich wodach.

Dwójka o godz. 15.00 zaprosiła na audycję "Z biegiem lat, z biegiem rzek", a radiowa Czwórka - na "Ropę XXI wieku". Od godz. 14.00 dziennikarze Polskiego Radia Kierowców starali się udowodnić, jak wielką szansą dla nowoczesnej motoryzacji jest napęd wodorowy.

Specjalną ofertę dla najmłodszych przygotowało również Polskie Radio Dzieciom, które wprowadziło słuchaczy w "Świat bajkowego Ogrodu" przez Pascala Kaczorowskiego.

Podczas wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla wszyskich młodych naukowców.


Z kolei Mariusz Gradowski z Polskiego Radia Chopin zaprosił słuchaczy na wodną podróż i zaproponował kompozycje z wodą w tle. Słuchanie wody fascynuje współcześnie, ale fascynowało również kiedyś – warto wspomnieć o Preludium "deszczowym" Fryderyka Chopina lub "Muzyce na wodzie" Haendla, czy współczesnym "November Rain" Guns N’ Roses i słynnych "Jeźdźcach burzy" ("Riders of the Storm") The Doors.

To tylko kilka przykładów utworów inspirowanych właśnie wodą, w jej najróżniejszych stanach skupienia. Po południu z pikniku nadawała również Trójka. W godz. 18.00-20.00 specjalną audycję prowadzili Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk.   

Podczas pikniku spotkać można było również Magistra Sprężynkę, czyli Patryka Bartoszewskiego z Polskiego Radia Dzieciom, który wyjaśniał, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą. Ponadto Radiowa Trójka zaprosi na konkurs pt. "Koło fortuny", gdzie nagrodą były wyjątkowe maskotki - radiowe koty. Specjalnie dla dzieci zostały przewidziane zabawy i animacje pod okiem Zbigniewa Kozłowskiego, który w przebraniu pirata starał się zachęcić wszystkich do aktywności fizycznej.

W godz. od 11.00 do 15.00 Archiwum Polskiego Radia udostępniło "Taneczną matę" - zabawę multimedialną prezentującą korelację ruchu z dźwiękiem. 

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


PIKNIK NAUKOWY NA ANTENACH POLSKIEGO RADIA:


. .

W porannej audycji "Wolna sobota z Jedynką" (w godz. 6.00-9.00) rozmowialiśmy z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską oraz dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Robertem Firmhoferem.. W kolejnej audycji - "Jedyne takie miejsce", w godz. 9.00-12.00 - przenieśliśmy się na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Rozmawialiśmy m.in. z przedstawicielami Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. 


. .


Sobotnie popołudnie na specjalne wydanie audycji "Dwie do setki", wprost z Pikniku Naukowego, zaprosili Andrzej Sułek i Paweł Siwek.


. .

Relacje z Pikniku Naukowego znalazły się również w "Serwisach Trójki" (między 10.00 i 18.00) oraz w audycjach Programu 3. Przygotowywali je reporterzy: Monika Suszek, Paweł Turski i Michał Kowarski. 

Trójka przygotowała również Studio plenerowe, skąd w godzinach 18.00-20.00 emitowano audycję "Trójka na Pikniku Naukowym". Prowadzili ją Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk. Gry i zabawy na miejscu (w godz. 16.00-18.00) przeprowadzały Katarzyna Stoparczyk oraz Katarzyna Siewruk.


. .

Piknik Naukowy w Czwórce zaczęliśmy już w piątek (13.05). W audycji "Rozbiegani" opowiedzieliśmy o SUP-owych spływach po Wiśle, a w "Ratujemy świat" spotkaliśmy się z przedstawicielką Fundacji Marsz dla Nauki, która zdradziła, co znajdziemy na piknikowym stanowisku organizacji.


W sobotę (14.05) w "Zaklinaczach czasu" cofnęliśmy się do czasów wieloraków i ryb pancernych, czyli sprawdziliśmy, jakie organizmy zamieszkiwały Ziemię przed dinozaurami. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Instytutu Paleobiologii PAN.

W poniedziałek w audycji "Stacja Nauka" gościliśmy reprezentanta Koła Naukowego Energetyków. Sprawdziliśmy, czym jest złoże fluidalne - czyli czy ciało stałe też może zachowywać się jak woda. W "Czacie Czwórki" zaś przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej zdradzili, jak można wyliczyć zawartość wody w ludzkim ciele. A jednym z tematów "TOP-u" był: pic na wodę, fotomontaż - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy, o czym opowiadali goście z Fundacji Marsz dla Nauki.

We wtorkowym paśmie "Stacja Nauka" połączyliśmy się z Polską Stacją Polarną Hornsund na Spitsbergenie. Pracujący w niej polarnicy opowiedzieli o pracy i życiu nieopodal bieguna północnegoReprezentanci Wydziału Budownictwa i Inżynierii SGGW zdradzili nam, jak kamera termowizyjna pomoże sfilmować wodę w roślinach i glebie. Z kolei wody od lat szukamy na Marsie - Bartłomiej Szponarski i Stanisław Ursatjew z Planety Robotów w "TOP-ie" opowiedzieli o łazikach w marsjańskim krajobrazie.


W środę w "Stacji Kultura" Kasia Dydo opowiadała o flisakach. Jakie skarby wydobywane są z dna rzeki, jakie znaczenie ma Wisła dziś i jakie będzie mieć w przyszłości? W "Czacie Czwórki" prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN opowiadał, co znajduje się w kapsule czasu na Spitsbergenie. W "TOP-ie" goście z Instytutu Oceanologii PAN zdradzili "Tajemnice koloru wody".

W czwartek tematem audycji "Stacja Nauka" była woda w świecie makro – oblicza wody w Antarktyce. Co kryją wnętrza lodowców? Czy lód morski jest słony? Skąd biorą się góry lodowe? Wiedzą to naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Woda to też medycyna - bo ludzkie ciało składa się przede wszystkim z wody. Ile dokładnie jest jej w naszym ciele, w "Czacie Czwórki" zdradzili badacze z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. W "TOP-ie" sprawdziliśmy, jak stworzyć kropelkę lub cząsteczkę wody.

W piątkowym paśmie "Stacji Nauka" zagłębiliśmy się w historię, wraz z Polską Akademią Nauk - Muzeum Ziemi w Warszawie. Opowiedzieliśmy, skąd na Ziemi wzięła się woda, jak powstały pierwsze organizmy. W audycji "Ratujemy świat" sprawdzaliśmy z przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jakie będą opakowania przyszłości. Z kolei Piotr Galus w "Czwartym biegu" opowiedział, jak odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na nasz trening. Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Jaką wodę pić przed i po wysiłku?SOBOTA  PIKNIK NAUKOWY POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Jej Wysokość Woda

Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.

Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.

Lewitujące krople wody i świecące glony

Na pikniku można było konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyjrzeli się lewitującym kroplom wody i zajrzeli do ich wnętrza. Mogli również obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Chętni skakali po wodzie, weszli do wielkiego ucha i przekonali się, czy sejsmograf rejestruje tupanie.

Podczas pikniku można było uzyskać również odpowiedzi na pytania: "czy ryba może pływać w miodzie?" lub "co łączy plazmę i kawę?". Tylko podczas tej naukowej imprezy możliwa była podróż na leśną polanę, do bagien, a nawet na Spitsbergen. Była też okazja, aby obejrzeć najnowsze wynalazki - superpłetwy, jadalne opakowania, prototypy technologii oczyszczania wody, a także rozwiązania stosowane w medycynie i diagnostyce.

Nie zabrakło też scenicznych pokazów naukowych. Podczas nich uczestnicy wsiadali do chemicznej lokomotywy, poznali fale samotne i towarzyskie oraz dowiedzieli się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiedzieli o własnych badaniach i przybliżyli zagadnienia związane z tematyką imprezy.

Czytaj także:

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Czytaj także:

mat. pras. / rk/id/zch


Czytaj także

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Motywem przewodnim woda

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 10:01
Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza  odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia będzie woda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25. Piknik Naukowy. Jakie atrakcje czekają zwiedzających w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 12:08
W najbliższą sobotę, 21 maja, odbędzie się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, czyli największa w Europie naukowa impreza plenerowa. Z uwagi na to, że tegorocznym motywem przewodnim jest woda, dowiemy się m.in. o tym, czy ryby mogą pływać w miodzie, i odkryjemy tajemnice wnętrza lodowców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

25. Piknik Naukowy. Jak nie dać sobie robić wody z mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 12:25
Tematem przewodnim sobotniego (21.05) Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Nie zabraknie jednak również eksperymentów i pokazów o zupełnie innej tematyce. Na stanowisku Fundacji "Marsz dla nauki" prezentowany będzie pokaz "Pic na wodę, fotomontaż - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy".
rozwiń zwiń