Polskie Radio
Section05
Maciej Walecki

25. Piknik Naukowy. Jakie atrakcje czekają zwiedzających w tym roku?

W najbliższą sobotę, 21 maja, odbędzie się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, czyli największa w Europie naukowa impreza plenerowa. Z uwagi na to, że tegorocznym motywem przewodnim jest woda, dowiemy się m.in. o tym, czy ryby mogą pływać w miodzie, i odkryjemy tajemnice wnętrza lodowców. 
Zobacz więcej na temat:  Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio Piknik Naukowy 2022 społeczeństwo NAUKA Maciej Walecki woda globalne ocieplenie

Curling, czyli szachy na lodzie. Tę grę wymyślili farmerzy ze średniowiecznej Szkocji

- Curling zaczął się w średniowiecznej Szkocji. Farmerzy wychodzili zimą na zamarznięte akweny i rzucali kamieniami do celu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maksym Grzelka, wicemistrz Polski w curlingu. Na czym polegają zasady tej gry? Dlaczego buty do curlingu różnią się od siebie? Z jakiego powodu zawodnicy lubią kawę?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Joanna Racewicz curling Łódź Maciej Walecki

Narciarstwo biegowe w mieście. "Nie musimy wyjeżdżać na narty w góry"

Reporter Programu 1 postanowił nauczyć się narciarstwa biegowego w… Warszawie. - Ludzie są nieświadomi, że tutaj na Choszczówce panuje mikroklimat. Jeśli nawet w centrum czy na Mokotowie nie ma śniegu, a ulice są czarne, to w Lasach Legionowskich i na obrzeżach Warszawy śniegu będzie więcej - mówi Konrad Młodziński, instruktor narciarski. Czy biegówki to sport dla każdego?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zima Ferie zimowe Warszawa Maciej Walecki narciarstwo biegowe

Podróże, wspomnienia i wpadki - jubileuszowe "Lato z Radiem" zakończone

40 361 kilometrów w nogach reporterów "Lata z Radiem", 90 odwiedzonych miejscowości w Polsce, ponad 1000 przyznanych nagród, tysiące przeczytanych esemesów... To tylko część bilansu tegorocznej, jubileuszowej edycji "Lata z Radiem".
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2021 Maciej Walecki Patryk Bedliński Patryk Michalski Patryk Kuniszewicz Małgorzata Raducha Roman Czejarek Sława Bieńczycka podróże wakacje

W poszukiwaniu legendarnej Paskudy... "Lato z Radiem" nad Zalewem Zegrzyńskim

Reporter Maciej Walecki nad Zalewem Zegrzyńskim w Nieporęcie szukał śladów Paskudy. Polska po raz pierwszy usłyszała o niej w latach 80. - jak zwykle, dzięki "Latu z Radiem". Dziennikarze docierali do świadków, powstawały podobizny, wyobrażenia. W pewnym momencie panika sprawiła, że matki zabierały dzieci z obozów nad Zalewem Zegrzyńskim.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2021 Daniel Wydrych Maciej Walecki

Drony - jak z nich korzystać, by nie łamać prawa?

Drony mają wiele zastosowań i prawie nieograniczone możliwości. Służą do pracy, jak również do zabawy. Mogą też stwarzać zagrożenie, dlatego należy korzystać z nich zgodnie z obowiązującymi przepisami. - Przede wszystkim musimy upewnić się, czy jesteśmy w miejscu, z którego możemy wystartować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Piorun, operator drona. O czym jeszcze musimy pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  drony dron Patryk Kuniszewicz Maciej Walecki