Polskie Radio
Section05
Maciej Walecki

Święto Polskiej Niezapominajki w Programie 1 Polskiego Radia

Obchodzone 15 maja Święto Polskiej Niezapominajki zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący "Ekoradio". To święto, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Akcji przyświeca także idea, że warto zachować od zapomnienia ważnych ludzi, miejsca oraz chwile. Corocznie obchody odbywają się w Jedlni-Letnisku - miejscowości położonej na skraju Puszczy Kozienickiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zalewski Maciej Walecki Święto Polskiej Niezapominajki

Źródło zdrowia i szczęścia. O pozytywnym wpływie przytulania na nasz organizm

Nieżyjąca już psychoterapeutka Virginia Satir powiedziała kiedyś: każdy, nie tylko dziecko, potrzebuje czterech uścisków dziennie, aby przetrwać; ośmiu uścisków dziennie do prawidłowego funkcjonowania; 12 uścisków dziennie dla zapewnienia rozwoju. Potwierdzają to badania - zdaniem naukowców powinniśmy się przytulać minimum 12 minut dziennie, by być zdrowymi i szczęśliwymi. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Maciej Walecki zdrowie zdrowie psychiczne

Oszustwa "na legendę". Jak uchronić się przed utratą pieniędzy?

Mimo regularnych ostrzeżeń i wytężonych wysiłków policjantów wciąż wiele osób starszych pada ofiarą oszustów podszywających się pod funkcjonariuszy, pracowników administracji bądź znajomych naszych bliskich. W ten sposób , nazywany metodą "na legendę", przestępcy mogą pozbawić nas wszystkich oszczędności. Co możemy zrobić, aby uchronić seniorów przed tego typu oszustwami?
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski oszustwa oszustwo kradzież kradzież pieniędzy Maciej Walecki

Jedynka szturmuje Skrzyczne, czyli "Z głową w górach" w Szczyrku

Szczyrk, Beskid Śląski, a nad nami Skrzyczne i Centralny Ośrodek Sportu. To właśnie stąd nadawało studio plenerowe Jedynki w ramach akcji "Z głową w górach". - Szczyrk powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, ale niektórzy się spierają, że jeszcze wcześniej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia góral beskidzki Mateusz Kurowski.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe zima narty Sława Bieńczycka Maciej Walecki szczyrk

Jubileusz z polskimi akcentami. Wilno świętuje swoje 700-lecie

Według niektórych historyków Wilno jest starsze, niż wskazują dokumenty. Oficjalne zapiski podają jednak, że miasto powstało 700 lat temu. Ze względu na kwestie historyczne Wilno jest silnie związane z Polską i zamieszkałne w dużej części przez Polaków; nie zapominają o tym również litewskie władze, które do świętowania zaprosiły polskie organizacje.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maciej Walecki Wilno Litwa miasto

Bohaterowie powstania styczniowego, o których się nie mówi

Powstanie styczniowe było jednym z ważniejszych wystąpień zbrojnych w historii Polski. Miało ono szanse powodzenia, spotkało się także z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Polakom nie udało się zwyciężyć, ale i tak osiągnięto część celów stawianych na początku walki. Poza tym w kadrach powstania było wielu, którzy później wpłynęli na nowoczesność świata, a nie mówimy zbyt wiele o ich dokonaniach.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Powstanie Styczniowe historia Polski 160. rocznica powstania styczniowego Maciej Walecki

Samochody elektryczne. Jakie są ich wady i zalety?

Samochody elektryczne nieśmiało wyjeżdżają na polskie drogi. W związku z tym od kilku lat trwa dyskusja nad ich wadami i zaletami. Przybrała ona na sile, gdy pod koniec października Parlament Europejski i Rada Europy porozumiały się w sprawie zamknięcia rynku dla nowych aut z silnikami spalinowymi od 2035 roku. Czy to w ogólne będzie możliwe, że zrezygnujemy z benzyniaków i diesla?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Maciej Walecki samochód samochody elektryczne samochody Krzysztof Hołowczyc Kuba Marcinowicz Hubert Różyk