Polskie Radio
Section05
Maciej Walecki

"Jedźmy spokojnie i nie spieszmy się". Podstawowa zasada bezpiecznej podróży

Jeżeli chodzi o bezpieczne wakacje, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wsiadając za kierownicę, musimy być wypoczęci, trzeźwi i pewni, że nasze auto jest sprawne. - Na drodze nie ma też sensu się spieszyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Baran, kierowca rajdowy. A jak przygotować się do podróży, kiedy jadą z nami dzieci?
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo społeczeństwo Patryk Kuniszewicz Maciej Walecki podróże

Oglądanie seriali - między przyjemnością a uzależnieniem

Czy możemy uzależnić się od naszego ulubionego serialu? Dlaczego oglądamy go do późna, zamiast położyć się spać? Czy to już serialoholizm? - Takie "zarywanie" nocy może spowodować zaniedbanie innych aktywności - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Wiśniewska, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Jak mamy się więc przed tym bronić?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Maciej Walecki serial

Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. "Podczas pandemii na pierwszej linii"

Kiedy mijamy ich pojazdy, rzadko myślimy o tym, jak ciężka jest to praca. Dobrą okazją, by to zmienić, jest Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. - Podczas pandemii także byli na pierwszej linii. Dzięki nim mieliśmy wszystkie artykuły pierwszej potrzeby - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kucharski z Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy bezpieczeństwo pandemia Maciej Walecki komunikacja miejska

Dzik jest dziki, dzik jest zły. Spotkanie z dzikiem może być niebezpieczne

Jan Brzechwa napisał kiedyś wierszyk, który zna niemal każdy: "Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły". Jednak patrząc od lat na nagrania i zdjęcia ludzi dokarmiających dziki z ręki, robiąc zdjęcia, czy - co gorsza - szczujący zwierzęta swoimi psami, chyba zapominamy o tym, że jest to zwierzę bardzo silne, które w ostateczności potrafi być śmiertelnie niebezpieczne.
Zobacz więcej na temat:  dzik zwierzęta zwierzęta leśne Maciej Walecki