Polskie Radio

"Cztery pory roku" i "Szlakiem Chopina". Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 18:00
Słonecznikowy, rzepakowy, a może oliwa z oliwek? W Jedynce porozmawiamy o olejach w kuchni, w Dwójce w cyklu "Jazz.PL" Grażyna Auguścik i trio Kuby Stankiewicza, w Trójce finał konkursu "Lubię, bo polskie", a w Czwórce przepis na zdrowe śniadanie. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio Czwórki
Studio CzwórkiFoto: Czwórka
logo

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022: relacje z Kataru specjalnych wysłanników radiowej Jedynki Tomasza Kowalczyka i Filipa Jastrzębskiego oraz dziennikarzy Redakcji Sportowej: wyniki, statystyki, komentarze. "Prosto z mundialu" m.in. w "Sygnałach Dnia", "Czterech Porach Roku", "Ekspresie Jedynki" i "Kronice sportowej".

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Arturem Soboniem z Prawa i Sprawiedliwości, sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, a o godzinie 8.15 - z Pawłem Szrotem, szefem Gabinetu Prezydenta RP.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka 

ASAP, OOO, TBS i tym podobne anglojęzyczne skróty, które pojawiają się nie tylko w tzw. języku korporacyjnym, ale coraz częściej przenikają do naszych prywatnych maili i smsów. Co oznaczają te skróty? Skąd na nie moda? I czy da się je wyeliminować, by nie utonąć w oceanie anglojęzycznych zwrotów, zwłaszcza, że można zastąpić je polskimi odpowiednikami? O tym w rozmowie z Grzegorzem Rippelem, wykładowcą akademickim, doradcą zawodowym i ekspertem zarządzania zasobami ludzkimi (HR). 

Słonecznikowy, rzepakowy, czy oliwa z oliwek i to koniecznie z pierwszego tłoczenia? Innymi słowy wszystko o oliwie i olejach stosowanych w kuchni. Które z nich nadają się do smażenie, a które można wykorzystywać wyłącznie na zimno? Jaki jest ich skład i jakie są ich wartości odżywcze? O tym dietetyk Klaudia Wiśniewska. 

Poza tym w audycji: relacje z mundialu w Katarze - wizytówka kolejnego kraju, z którym reprezentacja Polski zmierzy w sobotnim meczu (Arabia Saudyjska). O tym Małgorzata Abgarowicz oraz pierwsze omówienie prac nadesłanych przez dzieci w ramach naszej akcji "Choinki Jedynki" - Agnieszka Kunikowska. Ponadto, jak w każdy piątek, kulturalne propozycje na weekend, "Alfabet turystyczny" Sławy Bieńczyckiej, słuchowisko i codzienne konkursy. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Egipt przed faraonami. W Muzeum Archeologicznym w Krakowie prezentowana jest wystawa będąca podsumowaniem dwóch dekad prac badawczych polskich naukowców w Tell el-Farcha. Stanowisko położone we wschodniej delcie Nilu ma ponad tysiącletnią historię (3700 p.n.e - 2600 p.n.e), która zaczyna się jeszcze przed powstaniem państwa faraonów. To miejsce w okresie protodynastycznym było nie tylko ważnym ośrodkiem gospodarczo-politycznym, ale również i kultowym, o czym świadczy odkrycie depozytów kościanych figurek zwierząt i ludzi oraz posążków dwóch mężczyzn ze złotej blachy. Są to najstarsze jak dotąd znane z terenów Egiptu tego typu przedmioty, być może wyobrażenia nieznanego z imienia władcy. O tym prof. Krzysztof Ciałowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, współkierownik misji w Tell el-Farcha. 

Kajlas - święta góra Tybetu. Na jej szczyt nie wszedł żaden człowiek, choć na tle himalajskich olbrzymów nie wypada tak imponująco. Ma 6714 m wysokości, a kształtem przypomina piramidę pokrytą w górnych partiach śniegiem. Mnisi ze świątyń, których wokół góry jest kilka, od stuleci pilnują, aby nikt nie wspinał się na jej ściany. Góra Kajlas jest czczona przez wyznawców czterech religii – buddyzmu, hinduizmu, dżinizmu i starego wyznania bön. Corocznie tysiące ludzi odbywa pielgrzymkę do Kajlas i zgodnie ze starą tradycją wędruje wokół góry. Okrąg ma 52 kilometry, a niektórzy pielgrzymi pokonują ten dystans kilkakrotnie z rzędu, nieustannie kłaniając się albo kładąc na drodze. Pątnicy wierzą, że okrążenie góry symbolizuje drogę przez życie, śmierć, stan pośmiertny i odrodzenie. O tym prof. Agata Bareja-Starzyńska z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. 

23.00-23.30 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Aleksandra Tykarska 

Spotkanie z Karoliną Lizer. Wielka zwyciężczyni tegorocznego festiwalu w Opolu, młoda, zdolna, wszechstronnie uzdolniona artystka. Równolegle z karierą muzyczną studiuje weterynarię. W sobotę 26 listopada zaprasza na koncert z zespołem, wydając swoją drugą płytę "Onyks" (druga po "Lśniącej. Łąkowe historie" w pełni autorska płyta Karoliny Lizer). To efekt wielu miesięcy muzycznych poszukiwań i pracy nad utworami, z muzyką polskich mniejszości narodowych i etnicznych, między innymi Żydów, Serbów, Romów, Greków. Tym albumem artystka chce przybliżyć swoim słuchaczom niezwykle bogatą i wartościową kulturę muzyczną narodów zamieszkujących Polskę. 


LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Salamandra" Stefana Grabińskiego - słuchowisko z cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym", wyreżyserowane przez Henryka Rozena, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku).

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy również na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska.

 

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Koncerty wybitnych absolwentów, wykłady dotyczące muzyki jazzowej w Polsce i edukacji na jazzowych wydziałach – w poniedziałek rozpoczynają się obchody 30 rocznicy utworzenia Wydziału Jazzu (obecnie Sekcji Jazzu) w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

O programie obchodów jubileuszu, o kształceniu i edukacji jazzowej w Polsce porozmawiamy w Poranku Dwójki z Adamem Cegielskim – wicedyrektorem ds. kształcenia jazzowego, kontrabasistą oraz Czesławem "Małym" Bartkowskim – kierownikiem Wydziału Jazzu, perkusistą. Spotkanie o godz. 9.30.

O 8.30 – Jazzowa Rozmowa, której gościem będzie Marcin Pater. Wibrafonista wydal album zatytułowany „Between”, nagrany wspólnie z Leszkiem Możdżerem.

W audycji także:

- drugie życie winyli, czyli wystawa "Wycięte z muzyki" w Białymstoku;

- odkrywanie zaułków i historii, eksploracja gdańskiego Wrzeszcza podczas wydarzenia Noc Wrzeszcza.

10.00 – 13.00 – "Kanon Dwójki" – prowadzi Marcin Majchrowski

10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert skrzypcowy B-dur KV 207, wyk. Kaja Danczowska – skrzypce, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, dyr. Karol Teutsch

11.00 – 11.10 – To się czyta: Pierre Lemaitre „Lustro naszych smutków”, czyta Marcin Przybylski

11.10 – 12.00 – Aloys Schmitt II Koncert fortepianowy d-moll op. 34, wyk. Howard Shelley – fortepiano, Ulster Orchestra, dyr. Howard Shelley; Karol Lipiński Kaprys e-moll op. 29 nr 1, Kaprys Es-dur op. 29 nr 2, wyk. Bartek Nizioł – skrzypce

12.05 – 12.45 – Krzysztof Penderecki Kwartet na klarnet i trio smyczkowe, wyk. Piotr Szymyślik – klarnet, Kwartet Śląski; Serenada na orkiestrę smyczkową, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki

12.45 – 13.00 – "Zapiski ze współczesności": Mój Bruno Schulz – Jerzy Jarzębski

13.00 – 15.00 – "Dwudźwięki na 85 obrotów" – prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz

Andrzej Kurylewicz w 90. rocznicę urodzin

15.50 – 16.00 – "Słowem gramy" – prowadzi Karol Furtak

Emanuel Kania, Moja pieszczotka do słów Adama Mickiewicza, Śpiew Wiesława do słów Kazimierza Brodzińskiego, Nowa wiosna do słów Heinricha Heinego w przekł. Adama Asnyka;

wyk. Dawid Biwo – baryton, Dominika Peszko – fortepian; 

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Jamrozek

Poruszające wizerunki dzieci na huśtawce, małej gimnastyczki czy kobiety w szlafroku i w masce gazowej stworzone na ruinach domów, przedszkola czy na zaporze przeciwczołgowej – w Kijowie, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance. Ten wyjątkowy  minireportaż z pobytu w Ukrainie, złożony z kilku antywojennych murali, obiegł cały świat.

Jego autor – Banksy – brytyjski artysta street artu, nie przestaje zaskakiwać, prowokować i wywoływać emocje. W swoich pracach często komentuje bieżące wydarzenia na świecie i zwraca uwagę na ważne społeczne problemy. ​Nigdy nie ujawnił swojej tożsamości, a o prawo do anonimowości walczył od dawna. Ostatnio przyznały mu je oficjalnie Izby Odwoławcze Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Bansky nie musi ujawniać swojej tożsamości, by chronić prawa do swoich dzieł. O najbardziej tajemniczym artyście świata porozmawiamy z Cezarym Hunkiewiczem – krytykiem sztuki ulicznej, badaczem kultury, socjologiem i dyrektorem Brain Damage Gallery w Lublinie.

17.30 – 18.00 – "O wszystkim z kulturą": Grażyna Auguścik – aut. Roch Siciński

18.00 – 19.00 – Jazz.PL – prowadzi Roch Siciński

Grażyna Auguścik i trio Kuby Stankiewicza

W cyklu Jazz.PL królować będzie tym razem muzyka Victora Younga. Kompozytor o polskich korzeniach zmienił oblicze amerykańskiej muzyki filmowej i popularnej, a utwory jego autorstwa zyskały miano standardów jazzowych. „Stella by Starlight”, „My Foolish Heart”, czy „When I Fall in Love” wykonywały takie sławy jak Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Nat King Cole, Charlie Parker, Miles Davis czy Stan Getz, ale także gwiazdy wywodzące się z innych gatunków muzycznych, od Ricka Astleya po Celine Dion.

Swoje interpretacje utworów Younga przedstawi Grażyna Auguścik w towarzystwie tria Kuby Stankiewicza. Mieszkająca od 34 lat w Chicago polska wokalistka zyskała uznanie i krytyków muzycznych, i publiczności, zdobywając miano jednej z intrygujących współczesnych wokalistek na scenie jazzowej. Jej nieuchwytny styl rzuca wyzwanie tradycyjnym definicjom jazzu i pokazuje wokalistkę bez granic. Niekonwencjonalne podejście do adaptowania dzieł klasycznych w jej wykonaniu zawsze jest hołdem dla oryginału, a jednocześnie przygodą na niezbadanym terytorium.

Wokalistka podkreśla, że muzyka Victora Younga towarzyszy jej przez całą karierę: „To są przepiękne piosenki, śpiewałam je przed wyjazdem z Polski, w trakcie studiów w Bostonie i później, już po przeprowadzce do Chicago, ale nigdy nie zwracałam uwagi, że to wszystko napisał Victor Young. Dopiero po rozmowie z Kubą Stankiewiczem uświadomiłam sobie, jak ważny był ten kompozytor dla polskiej i amerykańskiej muzyki”.

Skład zespołu:

Grażyna Auguścik – śpiew

Kuba Stankiewicz – fortepian

Wojciech Pulcyn – kontrabas

Sebastian Frankiewicz – perkusja

19.00 – 22.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Orkiestry Radiowej w Berlinie pod dyr. Andrew Manzego (Berlin, Konzerthaus, 29.09.2022)

Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę; Wolfgang Amadeus Mozart Bella mia  flamma…Resta, a cara KV 528; Ah, Io previdi KV 272; Symfonia Es-dur KV 543, wyk. Elsa Drelsig – sopran, Radiowa Orkiestra Symfoniczna w Berlinie, dyr. Andrew Manze

21.30 – 22.00 – "Rozmowy po zmroku" – Strefa literatury: Twórczość Abdulrazaha Gurnaha – polska premiera książki noblisty, aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

22.00 – 23.00 – "Muzyczny wieczór": Karnawał instrumentów – prowadzi Łukasz Borowicz

23.00 – 01.00 - "Jam session" – prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Pierre Lemaitre "Lustro naszych smutków", czyta Marcin Przybylski. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz. 

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

We Wrocławiu trwają ostatnie przygotowania do XXX Targów Dobrych Książek. W Warszawie, w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski powstaje VI część cyklu "Bóg i proch". W Krakowie z kolei została wręczona Nagroda im. Ks. Józefa Tischnera, a w Gdańsku odbyły się XIII Narracje.

Na jubileuszowe Wrocławskie Targi zaprasza nas dyrektor Anna Morawiecka, o finale cyklu opowieści biblijnych, przedstawianych w eksperymentalnej formie audio-teatru: autor i reżyser Tomasz Man oraz multiinstrumentalista, performer Sambor Dudziński. Tomasz Man zaprasza nas także na premierę II części swojego słuchowiska, koprodukcji Trójki z Instytutem Książki "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie".

Historię Nagrody, której patronem jest ks. profesor Józef Tischner, przypomni biograf Józefa Tischnera, poeta, redaktor Wojciech Bonowicz. Z kolei artystyczne interwencje w dzielnicy Gdańska Przeróbka, które mimo zimna i pierwszego śniegu zgromadziły kilka tysięcy odwiedzających tajemniczą Przeróbkę, podsumowuje Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

02.00-04.00 - "Gdzie Grabek mówi: dobranoc" - Michał Grabkowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

6:20 Dziś Black Friday. To święto przedświątecznych okazji i apologii konsumpcji narodziło się w USA. O tym dniu za Oceanem i genezie Black Friday

gość: Marek Wałkuski, korespondent PR S.A. w USA

6:40 Przegląd treści z portalu polskieradio.pl

6:50 Black Friday w Polsce. Święto konsumpcji przywędrowało do Polski ok. 10 lat temu i szybko podbiło nasze serca. O Black Friday w Polsce i o tym dlaczego tak na nas działa - przyg. Monika Suszek

7:10 Podczas Black Friday marketingowcy przekonują nas, że akurat dziś jest nasz szczęśliwy dzień. Przy okazji tego święta zapytamy słuchaczy i przechodniów czy pamiętają kiedy ostatnio wykorzystali (w szerszym rozumieniu) swoją okazję życiową - sonda

7:20 Okazje życiowe. W "Porze na Trójkę" opowiemy o tym w jaki sposób zorientować się, że dany moment jest tym szczęśliwym i w jaki sposób przełamać się, aby tę szansę wykorzystać - przyg. Michał Kowarski

7:40 Studio piłkarskich MŚ Katar 2022 w Trójce - Mateusz Warianka

Podsumowanie dnia (czwartku) i plan przygotowań Polaków do meczu z Arabią Saudyjską.

7:50 Pan Tałyk

8:10 Podczas Black Friday każdy sklep stara się nas przekonać, że mamy do czynienia z okazją życia. Wiele ofert nie jest jednak godnym uwagi, a także często są one niekorzystne. -  przyg. Sylwia Zadrożna

​08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Krzysztof Szczucki, szef Rządowego Centrum Legislacji

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

Z Marcinem Roszkowskim z Instytutu Jagiellońskiego oraz z Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha o finale konkursu "Lubię, bo polskie". W audycji również rozmowy z laureatami. 

10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji m.in.:

10.30​ Mundial trwa. Wraz z nim trwają walki o pilota i telewizor w wielu domach. Co zrobić, żeby obejrzeć mecz i nie narazić się domownikom? Dla fanów futbolu wszędzie powstają strefy kibica. Gdzie i jakie atrakcje czekają na fanów sportu – subiektywny  przegląd takich miejsc

10.50  Niezła historia  - Piotr Łodej 1938 - Ławrentij Beria objął stanowisko Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR

W jakich okolicznościach doszło do tego wydarzenia?

Jak wyglądała karuzela zmian na szczytach władzy aparatu bezpieczeństwa?

11.15  Spektakle teatralne w zabytkowych obiektach kompleksu pałacowo – parkowego w Gardzienicach. Przed każdym wydarzeniem istnieje możliwość zwiedzania wystaw usytuowanych na terenie Pałacu a także spaceru po Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych "Gardzienice", w tym odwiedzenia ogrodu magicznego oraz japońskiego. Gość - Joanna Holcgreber -aktorka teatru Gardzienice

13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński

W audycji o polskiej premierze "Nie cudzołóż i nie kradnij" - spotkanie z reżyserem filmu Mariuszem Kuczewskim oraz Mariuszem Drężkiem - odtwórcą jednej z głównych ról. Ponadto zaproszenie na Festiwal Filmów Azjatyckich Pięć Smaków online (do 4.12.2022) - rozmowa z Marcinem Krasnowolskim, selekcjonerem festiwalu, omówienie premiery dokumentalnej "Superheroes" - spotkanie z reżyserem filmu Szymonem Gonerą oraz z producentką Anitą Dąbrowską. 

Ponadto w audycji prosto z planu filmowego produkcji "Wieczór kawalerski" - rozmowa z gośćmi; "Święta inaczej" - spotkanie z aktorką Darią Widawską; "Chrzciny" - spotkanie z reżyserem Jakubem Skoczeniem. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Rafał Tomański

15.20 Rosyjscy żołnierze w Ukrainie mordują, grabią, torturują i gwałcą - napisali dziennikarze niezależnego portalu „Meduza”. Jak podkreślają, armia Władimira Putina okrada nie tylko domy cywilów, ale również ukraińskie muzea i instytucje państwowe. Portal „Meduza” przypomina, że grabież na wojnie, zgodnie z międzynarodowym prawem jest traktowana jako zbrodnia.

Portal dodaje, że nazywanie ukradzionych przedmiotów trofeami, to dewiacja praktykowana w Związku Sowieckim. Wcześniej za trofeum uważano przedmioty - symbole armii przeciwnika, a za kradzież na wojnie karano nawet śmiercią.​ Przyg. Maciej Jastrzębski

15.40 Prezydent Andrzej Duda z roboczą wizytą w Kownie na Litwie, gdzie spotka się z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii oraz weźmie udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie pod patronatem prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.  Przyg. Agnieszka Drążkiewicz

15.50 Rozmawa z dziennikarką z Odessy i mieszkańcem Równego. Opowiadają o tym, że nie ma prądu i co z tym się wiąże nie działają sklepy, bankomaty. Okoliczne służby zorganizowały punkty, w których można doładować telefony, laptopy, podgrzać wodę do picia i otrzymać darmowy posiłek. Przyg. Vołodymir Garmatiuk (Redakcja PR dla Ukrainy)

16.10  W Afganistanie wracają średniowieczne kary - chłosta, kamienowanie i obcinanie rąk złodziejom. Przyg. Michał Strzałkowski

16.20 Studio piłkarskich MŚ Katar 2022 w Trójce

Polski sędzia Szymon Marciniak będzie arbitrem spotkania Francja-Dania. Przyg. Mateusz Warianka

16.40 Dworzec w Przemyślu dostał tytuł Dworca Wolontariusza. Przyg. Beata Korbas

16.50 Ze schodów przed Muzeum Narodowym zmyli dzieło Leona Tarasewicza i.... zniszczyli schody. Przyg. Filip Karman

17.10 Historia sprzed paru dni dwa łosie zabite zamiast dzików - myśliwy, który twierdził, że pomylił zwierzęta - traci uprawnienia i dostał karę ze związku łowieckiego. Przyg. Paweł Wądołowski

17.50 News albo fake news? Oto jest pytanie! - dr Klaudia Rosińska

Teorie spiskowe. Ostatnie wydarzenia związane z wybuchami w Przewodowie zainicjowały pojawienie się wielu teorii spiskowych nie tylko w polskiej, ale również w globalnej infosferze. Wobec tego przypominamy czym jest myślenie spiskowe.

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Tomasz Miara

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

logo


23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

"Pieśń o domu" w Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach to nowa wystawa stała poświęcona życiu i twórczości autorki "Roty". Ekspozycja ma charakter narracyjny i zbudowana jest z użyciem indywidualnych scen instalacyjno-rzeźbiarskich. O szczegółach Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum imienia Marii Konopnickiej.​

.

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Marta Zinkiewicz

Na talerzu śniadaniowym - domowa granola czyli przepis na zdrowe i pożywne śniadanie.

Poza tym w audycji - ​wąskie kamienne uliczki, muzyka odbijająca się od ich ścian, gospodynie lepiące makaron orecchiette, zapach grillowanych ryb. To włoskie Bari, w którym odnajdą się ci, którzy kochają stare, klimatyczne miasteczka i ci, którzy wolą plażowanie czy długie spacery wzdłuż wybrzeża.

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Robert Grzędowski

Szosa i gravel romantycznie? Dlaczego nie? Romantyczna fotografia rowerowa - o niej Piotr Ostachowski. W audycji także rozmowa z Zuzanną Kulą o drodze do sukcesu - od zwykłej nastolatki do mistrzyni świata w trójboju siłowym.

14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Patrycja Wysokińska, studentka czwartego roku reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie o swoim debiucie reżyserskim "Kordian". To projekt wyłoniony w ramach piątej edycji Konkursu na projekt Teatralny Modelatornia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

W audycji o najważniejszym w tym roku wydarzeniu dotyczące polityki klimatycznej - COP27, czyli konferencja w Egipcie stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Ponadto o akcji Black Friday - nie da się ukryć, że to święto konsumpcjonizmu w najczystszej formie. Statystyki podawane przez portal Rp.pl mówią, że ponad 80% rzeczy kupionych w czasie listopadowej wyprzedaży ląduje na śmietniku w bardzo krótkim czasie.

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Czy trening siłowy jest bezpieczny dla nastolatków? Kiedy jest najlepszy moment aby zacząć dźwigać? Czy nastolatek w wieku 15-16 lat może uznać, że osiągnął bezpieczny wiek do rozpoczęcia przygody z regularnymi ćwiczeniami na siłowni?

17.00-18.00 - "Teraz k-pop!" - Klaudia Tyszkiewicz

W audycji o tym, co nowego k-popowi artyści wydali w listopadzie! Comebacki takich solistów jak BoA, Kang Daniel czy piosenka otwierająca Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Jungkooka!

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

Koncert na żywo w studiu Czwórki - Dominika Plonka. To młoda wokalistka i autorka tekstów. W kwietniu 2020 roku wydała swój pierwszy singiel "Iliahtida", po czym szybko zaczęła rozwijać swoje działania zarówno w solowym projekcie, jak i w duetach z takimi artystami jak Miroff, Wuja HZG czy runforrest. Za swoje muzyczne inspiracje uznaje m.in. Jorję Smith, Amę Lou i Snoh Aalegra, co można usłyszeć w jej pop’owo soul’owych kawałkach. Muzykę Dominiki wyróżnia jednocześnie luźny i wyrazisty wokal, jak i nacechowany emocjami tekst. Do tej pory wydała takie single jak "Trzy zestawy", "Chaos", "Na jaw" i "Księżyc klik". Po godzinie 19.00 - wywiad z Dominiką.

22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński

W audycji Tekla Goldman - zespół z podwarszawskiego Otwocka i okolic, działający na zasadzie DIY. Grupa niedawno wydała debiutancką EP-kę zatytułowaną po prostu "EPka". Znalazło się tam pięć zawadiackich utworów nagranych w technice LO-FI. Ich muzyka to walka energii ze spokojem, bitwa prostoty z progresją, muzyczny kolaż, transowy rytm i wyśpiewane podwójnym, damsko-męskim głosem melodie.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

W odpowiedzi na opady śniegu - gorące rytmy house. Wspólnie posłuchamy dwugodzinnego mixu z nowymi produkcjami od takich ludzi jak: Intr0beatz, Crackazat, Demuir czy Carlo.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w audycji zaglądamy do kieszeni i sprawdzamy czym jest kieszonkowe i czym są kieszonkowe parki. Do tego rozmowa z Dominiką Jackowiak z Zamku Królewskiego w Warszawie - o spektaklu "Szlakiem orientalnych opowieści".

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - gotowanie jajek w islandzkim gejzerze i kąpiele termalne w podtatrzańskich miejscach. To atrakcje piątkowej wyprawy smoka Adasia z Wojtkiem.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - w Dniu Tramwajarza i Kolejarza o pojazdach jeżdżących po torach: pociąg, tramwaj, metro, kolejka górska, drezyna itp. O pracy maszynisty - Marcin Jabłoński, maszynista Kolei Mazowieckich.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Czym w praktyce jest wiara dla ojców, którzy deklarują się jako wierzący? O tym Zbyszek Masewicz - koordynator projektu "Czwarty muszkieter i trzech ojców". To ruch chrześcijański, tworzący przestrzeń do męskiej przygody dla ciała, intelektu i ducha. 

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji Barbara Jagodzińska-Habisiak - mama trójki małych dzieci i muzyk. Prowadzi koncerty umuzykalniające dla maluszków, stworzyła śpiewnik z rytmiczankami i śpiewankami na potrzeby najmłodszych i tworzy spektakl muzyczno-teatralny "PaBaje". Z kolei MeloMaluchy, których jest pomysłodawczynią, to zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku 0-3 lat oparte o teorię uczenia się muzyki amerykańskiego muzyka jazzowego Edwina Eliasa Gordona. Na bazie zajęć stworzyła MeloKoncerty, czyli cykliczne spotkania dla całych rodzin w Warszawie z muzyką na żywo oraz koncerty online. 

..

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterem odcinka Krystian Zimerman - polski pianista i pedagog, zwycięzca IX Konkursu Chopinowskiego (1975). W audycji wykonania wybitnego pianisty: Mazurek g-moll op. 24 Fryderyka Chopina oraz I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa z towarzyszeniem Wiener Philharmoniker, pod batutą Leonarda Bernsteina.

14.00 - "Chopin. Uniwersum" - Kamila Stępień-Kutera

W audycji o tym, jak wyglądały pierwsze miesiące Chopina w Paryżu. Czy odnalazł się w tym tyglu kulturowym bez zatracania siebie? Jak zdobywał zainteresowanie wydawców? I jaką rolę odegrały w tym białe rękawiczki?

21.00 "Szlakiem Chopina" - Piotr Wojciechowski

Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Piotr Wojciechowski zaprasza na muzyczne zwiedzanie - Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. W programie muzyka związana z czasami studenckimi Chopina. Posłuchamy utworów jego mistrza - Józefa Elsnera - oraz, oczywiście, dzieł samego patrona anteny.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

KATAR 2022: MUNDIALOWE EMOCJE W SPECJALNYM SERWISIE INTERNETOWYM POLSKIEGO RADIA

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 19:30
Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat opanuje piłkarska gorączka w związku z rozgrywanymi w Katarze mistrzostwami świata w piłce nożnej. Redakcja portalu PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotowała serwis, w którym będzie można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem w Katarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mundial na antenach Polskiego Radia - specjalne audycje i relacje

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 08:00
Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat kieruje swoją uwagę na mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbywają się w Katarze. Jest to pierwszy mundial rozgrywany jesienią i ostatni - z udziałem 32 drużyn. Na antenach Polskiego Radia, które jako jedyne relacjonuje wszystkie mecze z MŚ, słuchacze znajdą transmisje i relacje, zapowiedzi, komentarze oraz ciekawostki związane z wydarzeniem. Portal PolskieRadio.pl przygotował unikatowy serwis: katar2022.polskieradio.pl, pełen zdjęć, dźwięków i filmów, na których można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem. Relacje i transmisje prowadzone są także w mediach społecznościowych stacji.
rozwiń zwiń