Polskie Radio

Uroki śpiewu gardłowego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 13:04
Śpiew gardłowy, zwany też alikwotowym, występuje w wielu odmianach i w niezwykły sposób poszerza możliwości ludzkiego głosu. Mistrzowie potrafią wydobyć do sześciu współbrzmiących dźwięków. Oczywiśćie jazz nie mógł pozostac obojętny na tę technikę

Śpiew alikwotowy, zwany również śpiewem gardłowym, w latach 90. zdobył szturmem zachodnią publiczność. Również jazzmani nie pozostali obojętni na jego szorstki urok. Tym bardziej, że śpiew gardłowy to nie tylko technika wydobywania głosu, ale również specyficzna estetyka, a może nawet filozofia dźwięku. Choć tradycyjny swingujący jazz i surowe śpiewy z Azji wydają się od siebie bardzo dalekie, nie brak udokumentowanych płytami spotkań wpół drogi między dwoma światami.

Zafascynowany muzyką mongolską w ogóle amerykański puzonista Roswell Rudd nagrał intrygujący album "Blue Mongol", po który z pewnością sięgniemy. Sprawdzimy, jak z tą trudną techniką radzą sobie Mateusz Pospieszalski i Theo Bleckmann. Kto wie, czy najciekawszymi kombinacjami dwóch kultur nie są jednak propozycje muzyków z krajów byłego Związku Radzieckiego. My posłuchamy zespołów kierowanych przez Władimira Wołkowa oraz Michaiła Alperina.

Do usłyszenia – Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.

15 lutego (środa), godz. 22:00

Czytaj także

Koncert dedykowany Mirkowi Olszówce - managerowi Voo Voo

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 00:00
3 grudnia zapraszamy do Studia im. Agnieszki Osieckiej na koncert dedykowany Mirkowi Olszówce, wydarzenie przypominające jego ostatni projekt "Harmonia” - twórcze zderzenie rock&rolla z muzyką świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najnowsza płyta Jafia Namuel już w lutym

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 18:24
Płyta jest zapisem koncertu w radiowej Trójce w Studio im. Agnieszki Osieckiej. Był to specjalny, okolicznościowy występ zorganizowany w związku z 30 rocznicą śmierci króla muzyki reggae.
rozwiń zwiń