Polskie Radio

Polskie Radio zaprasza na wiosenne audycje!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:50
Transmisje koncertów muzyki popularnej i poważnej, premiery piosenek i płyt polskich oraz zagranicznych wykonawców, głosy znanych i lubianych aktorów w radiowych powieściach oraz audycje kulturalne, popularnonaukowe, sportowe i publicystyczne - zachęcamy do zapoznania się z bogactwem wiosennej oferty programowej Polskiego Radia.  
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: Polskie Radio

. 

Maj w Programie 1 Polskiego Radia tradycyjnie już upłynie pod znakiem polskiej piosenki. Rozpocznie się od mocnego akcentu muzycznego: koncertu "Andrzej Zaucha Songbook" w wykonaniu Janusza Szroma i jego zespołu.

Czytaj też:

czytaj więcej
polskie radio free shut 1200 .jpg
Polskie Radio wśród najbardziej opiniotwórczych nadawców radiowych

Ponadto, jak zawsze o tej porze roku powróci na antenę audycja "Maj Polskiej Piosenki", w której zabrzmią wyłącznie rodzime przeboje: te sprzed lat, dobrze znane i kochane przez całe pokolenia Polaków, jak i te najnowsze, współczesne. Nie zabraknie też utworów debiutantów.

Również we flagowej audycji "Muzyczna Jedynka" Program 1 zagra w maju wyłączenie po polsku. Każdy z prowadzących wybierze swoje ulubione piosenki, zabierając słuchaczy w prawdziwą podróż przez poszczególne style, dekady i gatunki rodzimej muzyki. W "Muzycznej Jedynce" pojawią się m.in. utwory z plebiscytu "Piosenki 95-lecia Polskiego Radia". Zaprezentowana zostanie też nowa płyta Sanah, która podczas ubiegłorocznego "Lata z radiem" zagrała ekskluzywny koncert dla słuchaczy Jedynki w Studiu S3 Polskiego Radia. O muzycznych planach na antenie opowie jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia Igor Herbut, którego kolejne płyty szybko zyskiwały status złotej lub platynowej. Swoje nowe piosenki zaprezentują: legenda gitary Dariusz Kozakiewicz i obiecujący debiutanci, zespół Three Of Us. W maju płyta tygodnia w Jedynce wybierana będzie spośród najciekawszych polskich albumów. 


🔸Transmisje koncertów, premiery piosenek i płyt polskich oraz zagranicznych wykonawców, głosy znanych i lubianych...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Niedziela, 25 kwietnia 2021

Więcej muzyki pojawi się także w jedynkowych pasmach wieczornych. Wyjątkowo zabrzmią nowe muzyczne propozycje: "Wieczór z Operą i Operetką", "Przeboje musicali" oraz "Piosenka aktorska".
Poza muzyką, jak zwykle na antenie Jedynki nie zabraknie aktualnych tematów politycznych, społecznych, kulturalnych. I jeszcze emocje sportowe: w maju finał piłkarskiego Pucharu Polski oraz kolarski Orlen Wyścig Narodów – transmisja i relacje z wydarzeń w Programie 1 Polskiego Radia.

*** 

. 

Program 2 Polskiego Radia zaprasza do słuchania atrakcyjnych koncertów, audycji autorskich o muzyce i literaturze, audycji publicystycznych poruszających tematykę historyczno-społeczną, w tym programów kontaktowych ze słuchaczami.

Wśród propozycji słuchacze znajdą "Domówkę z Dwójką", cieszący się uznaniem cykl koncertów znakomitych i zaprzyjaźnionych z Programem 2 artystów, którzy występują w swoich domach, ogrodach lub pracowniach. Tylko w maju będzie można usłyszeć między innymi: Kwartet Śląski, Wacława Zimpla, Magdalenę Bojanowicz i Bartosza Koziaka. Artyści koncertują w kameralnej scenerii w każdy sobotni wieczór.


czytaj więcej
Marek Suski.jpg
"Polskie Radio jako osobisty przyjaciel". Marek Suski o celach Rady Programowej PR

Cykliczna jest też koncertowa oferta jazzowa. W każde piątkowe popołudnie specjalnie dla słuchaczy Dwójki grają najlepsi muzycy jazzowi wszystkich generacji. Już w maju: Trio Wojciecha Gogolewskiego, RGG oraz Zespoły Wojtka Mazolewskiego i Franciszka Pospieszalskiego.

W sobotnie przedpołudnie przez historię muzyki słuchaczy przeprowadza w swojej autorskiej audycji "Upiór w eterze" Waldemar Malicki - znakomity pianista obdarzony niezwykłym poczuciem humoru. O Bachu - w każdy czwartek opowiada wybitna pianistka Ewa Pobłocka, piątkowe wieczory to szansa na spotkanie ze wspaniałym dyrygentem – Łukaszem Borowiczem, barwnie wprowadzającym w świat instrumentów. Pomimo pandemii Program 2 proponuje swoim słuchaczom transmisje z największych i najbardziej znanych sal koncertowych i scen operowych świata. Muzyczne propozycje programowe uzupełniają literatura i teatr radiowy, w których szczególne miejsce zajmuje w tym roku twórczość Norwida, Baczyńskiego, Różewicza i Lema. W Dwójce – nie tylko na wiosnę - cała kultura w jednym miejscu!

Czytaj też:

*** 

. 

Wiosną w Programie 3 pojawią się nowe audycje. Wśród nich prowadzony przez Piotra Barona cykl "Kobiety mają głos", w którym śpiewać i grać będą wyłącznie kobiety. Do "Polskiego expressu" zaprosi w środowe wieczory Tomasz Żąda, który zaprezentuje najciekawsze debiuty i nowości polskiej muzyki.

Wiosenną nowością w radiowej Trójce jest pasmo "Trójka przed południem" prowadzone przez Katarzynę Cygler i Gabi Andrychowicz, które przybliżać będą słuchaczom wydarzenia ze świata kultury, sztuki, filmu i muzyki. Fani nowoczesnej muzyki pop i audycji rockowych Marka Wiernika usłyszą go między innymi w środowe późne popołudnia w "Trójkowym poWierniku" oraz w piątkowe wieczory w audycji "Rocka klasyka według Wiernika". To nie jedyna piątkowa nowość w ramówce. O tym, co dzieje się ciekawego na listach przebojów na całym świecie, opowiadać będzie Łukasz Ciechański w audycji "Cztery strony dźwięku". We wtorki Jędrzej Kodymowski zaprasza do "Apteki wieczornej", w której autor prezentuje swoje fascynacje muzyczne. 

Sobotnia "Audycja podzwrotnikowa" Wojciecha Cejrowskiego, poszerzona zostanie o nowe gatunki muzyki i wydłużona do dwóch godzin. Wśród nowych, ale już popularnych audycji Trójki, jest program kulinarny Adriany Marczewskiej "Gorąca płyta", którego można nie tylko słuchać, ale również oglądać w wersji video na Facebooku i kanale YouTube Trójki. Miłośnicy literatury również znajdą w Programie 3 coś dla siebie. W cyklu "Proza w Trójce" można usłyszeć fragmenty powieści znanych i cenionych autorów. Już w maju fragmenty twórczości Stanisława Lema.


Spędź wiosnę z Polskim Radiem - YT / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Czytaj też
Janusz Kukuła.jpg
Janusz Kukuła: radio to najważniejszy sposób porozumiewania się ze społeczeństwem

*** 

. 

W maju, adresowana przede wszystkim do młodych słuchaczy, Czwórka będzie towarzyszyć maturzystom w zdawaniu egzaminów dojrzałości. Oprócz emisji licznych audycji edukacyjnych, zawierających niezbędne do zdania matury informacje, młodzi reporterzy pojadą do szkół, skąd będą nadawać bezpośrednie relacje o przebiegu egzaminów. To jednak nie wszystko, co w maju na antenie Czwórki czeka młodych słuchaczy.

Redakcja muzyczna Czwórki na majówkę przygotowała szereg atrakcji koncertowych. Wśród nich w piątek wieczorem, 30 kwietnia - retransmisja czwórkowego koncertu Marceliny, która nagrała już 4 solowe albumy, i wystąpiła na kilku innych płytach np. Panny wyklęte, Happysad, June.

W kolejny wieczór radiowa Czwórka zaprosi na "Prywatkę", czyli retransmisję koncertu elektropopowego zespołu Kamp! W niedzielę natomiast Czwórka podczas "Niedzielnej sesji" zaproponuje retransmisję czwórkowego koncertu Bitaminy, którego lider - Vito Bambino - od niedawna jest współautorem audycji "Tłusty Czwartek" w Czwórce. W świąteczny poniedziałek 3 maja, Czwórka ma kolejny hit: "Strefa Dread", a w niej emisja koncertu zespołu Dubska, nagranego w Bydgoszczy przy okazji promocji ostatniej, ósmej już, płyty zatytułowanej "BDG Roots Rockers". Czwórka daje też wiosną możliwość wybrania najbardziej nieprzeciętnej osoby roku 2021 – do corocznego Plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni" wpłynęło blisko 300 zgłoszeń i teraz między 17 maja a 13 czerwca, na stronie internetowej anteny słuchacze mogą oddać głos na jednego spośród 10 kandydatów do tytułu, wytypowanych przez Kapitułę Plebiscytu. Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł "Nieprzeciętny 2021", statuetkę oraz nagrody rzeczowe – nagrody są również przewidziane dla głosujących słuchaczy. Uroczysta gala finałowa odbędzie się 24 czerwca.

czytaj więcej
kołodziejski 1200 pap.jpg
Przewodniczący KRRiT: Polskie Radio wiedzie prym w wykorzystaniu nowych technologii

Wśród prowadzących znani artyści: Grubson, Vito Bambino, Lena Osińska, RAU, Zamilska, Numer Raz, Kuba Sojka, Czeluść i wielu innych. 

*** 

Logo-PR24-min.jpg 

Polskie Radio 24 to antena o charakterze informacyjno-publicystycznym. 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu słuchacze otrzymują najświeższe i sprawdzone wiadomości z kraju i ze świata, wzbogacone o komentarze i analizy ekspertów. Program prezentuje również pogłębioną publicystykę polityczną, kulturalną, historyczną i gospodarczą oraz wydania specjalne poświęcone najważniejszym wydarzeniom. Aktualności, rozmowy z ciekawymi gośćmi, wypowiedzi ekspertów. Wśród prowadzących: Krzysztof Świątek, Adrian Klarenbach, Michał Rachoń, Mirosław Skowron, Stanisław Janecki, Eliza Olczyk, Joanna Miziołek, Dorota Kania.

Czytaj też:

*** 

logotyp Polskiego Radia Kierowców 

Polskie Radio Kierowców jest najmłodszą z anten Polskiego Radia i jedną z najpopularniejszych wśród programów nadawanych w technologii DAB+. A to za sprawą dynamicznej, świetnie dopasowanej do potrzeb kierowców muzyki, ale także ze względu na aktualizowane co 15 minut serwisy informacyjne z polskich dróg. To jedyna stacja radiowa w Polsce, która podaje w tak krótkich odstępach czasu najnowsze wiadomości o utrudnieniach w ruchu. Dwa razy dziennie w paśmie porannym i popołudniowym najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata są nadawane w czterech językach (polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim).

Bardzo lubiane przez słuchaczy są audycje nocne, w których mogą oni „na żywo” porozmawiać z prowadzącymi o wszystkim, co ich najbardziej dotyka: trudach dalekich tras czy rozłące z rodziną, ale też mogą podzielić się radosnymi nowinami i codziennymi sprawami. Polskie Radio Kierowców startuje codziennie o 05:00 porannym ROZRUSZNIKIEM, o 11:00 przechodzi w WYSOKIE OBROTY, a o 17:00 zachęca słuchaczy do wrzucenia NA LUZ, dzień kończy się nad ranem rozmowami o życiu w NOCNEJ ZMIANIE.

Czytaj też:

Antena ma także w ofercie podcasty: nowele kryminalne oraz serial o kierowcach i dla kierowców pt. „Swoją drogą”, a także motoporady dla kobiet za kółkiem.

*** 

. 

Polskie Radio Chopin w każdy wtorek zaprasza na premiery Lekcji mistrzowskiej, nowego pasma, w którym wybitny pianista, prof. Andrzej Ratusiński, opowiada Annie Skulskiej o swojej artystycznej współpracy z największymi muzykami XX wieku – m.in. Marią Wiłkomirską, Arturem Rubinsteinem, Vladimirem Horowitzem i Herbertem von Karajanem.

W pierwszej połowie maja na antenie Polskiego Radia Chopin będzie można wysłuchać cyklu audycji poświęconych inspiracjom zjawiskami pogodowymi w muzyce. Inicjatywa ma ścisły związek z tematem 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia pt. Klimat i myNatomiast druga połowa miesiąca poświęcona będzie w Polskim Radiu Chopin niezwykłemu muzycznemu turniejowi. Pianiści i dziennikarze muzyczni na co dzień prowadzący swoje autorskie audycje na antenie Polskiego Radia Chopin – Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha, Jakub Puchalski i Andrzej Ratusiński – tym razem wcielą się w role jurorów prawdziwego konkursu pianistycznego.

W specjalnych studiach konkursowych jurorzy radiowcy ogłaszać będą nazwiska zwycięzców kolejnych kategorii repertuarowych Alternatywy Konkursowej, czyli Pierwszego Wirtualnego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Na pierwszy ogień pójdą wykonawcy preludium, etiudy, walca, nokturnu, mazurka, poloneza, impromptu, ballady i scherza. Cały Konkurs, będący nową inicjatywą Polskiego Radia Chopin, zakończony zostanie 6 czerwca, wraz z ogłoszeniem nazwiska najlepszego z najlepszych – laureata Grand Prix i zdobywcy dorocznej Nagrody Polskiego Rada Chopin.

W Polskim Radiu Chopin interesująco zapowiada się też początek maja. Antena zaprasza w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na swoją stronę internetową oraz na antenowy profil facebookowy, gdzie wieczorem rozpocznie się streaming trzeciego recitalu pianistycznego z cyklu Podaj PIN do Chopina, czyli Chopin online. W koncercie, który tradycyjnie skrywać będzie w swym repertuarze zagadkę do odgadnięcia (tytułowy PIN), dzieła Fryderyka Chopina i jego przyjaciela Juliana Fontany zinterpretuje prof. Hubert Rutkowski, na co dzień szef Katedry Fortepianu w hamburskiej Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej. 

*** 

PRD logo 

Polskie Radio Dzieciom od poniedziałku do piątku zaprasza na codzienną naukę języków obcych - angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego oraz hiszpańskiego. Natomiast w każdy czwartek mali słuchacze mogą głosować na swoje ulubione piosenki "Dziecięcej listy przebojów", w której pojawiają się "na żywo" dziecięce gwiazdy sceny muzycznej. A w niedzielę - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki", audycja pełna zabawy i humoru.

"Muzyka z lasu" – to audycja o polskich piosenkach ludowych, o ich warstwie muzycznej i językowej, którą poprowadzi Joszko Broda. Słuchacze zainteresowani macierzyństwem i rodzicielstwem mogą sięgnąć po podcast Idy Nowakowskiej, w którym aktorka, tancerka i prezenterka rozmawia z gośćmi na tematy związane właśnie z codziennym życiem rodzinnym.

W wiosennej oprawie antenowej Polskiego Radia Dzieciom – obok bajek czytanych przez m.in. Olgę Bończyk, Annę Cieślak, Leszka Filipowicza czy Janusza Zadurę – pojawił się znakomity Piotr Fronczewski. Warto dodać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom nie emituje reklam i jest bezpieczną, pełną bajek, słuchowisk i dobrych porad przestrzenią dla najmłodszych i ich rodziców.

Czytaj też:

*** 

Oferta programowa Polskiego Radia to najbogatsza i najbardziej różnorodna propozycja spośród wszystkich nadawców radiowych w kraju. Polskie Radio to 8 ogólnopolskich anten – emitujących programy informacyjne, muzyczne, publicystyczne, czy serwisy tematyczne – a także Polskie Radio dla Zagranicy. Polskiego Radia można słuchać na falach FM, aplikacji mobilnej, w technologii DAB+, w podcastach oraz w Internecie.


Czytaj także

MOC RADIO - nowa inicjatywa Polskiego Radia i Rozgłośni Regionalnych

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 15:41
Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia i Polskie Radio S.A. tworzą Związek Pracodawców Mediów Radiowych MOC RADIO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Kusy: Polskie Radio świetnie wykorzystało czas, aby zmienić formułę i sposób dotarcia do odbiorcy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 20:53
- Radio - mimo wielu istniejących środków masowego przekazu - wciąż jest ważne, wciąż popularne i medialnie bardzo silne. A Polskie Radio świetnie wykorzystało czas, w którym należało zmienić formułę oraz środki dotarcia do odbiorcy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń