Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Kto otrzyma statuetkę dla najlepszego muzyka?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 08:00
Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymali nominacje do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. Kim są nominowani?
Nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategorii Muzyka: Agnieszka Budzińska-Bennett,  Leszek Możdżer oraz Józef Skrzek
Nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka": Agnieszka Budzińska-Bennett, Leszek Możdżer oraz Józef SkrzekFoto: Polskie Radio

nagrody 1200.jpg
Znamy nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2021

W skład tegorocznej kapituły w kategorii "Muzyka" weszli: muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski, światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk, kompozytor oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński i lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia-Tutka. Kapituła wybierze laureata spośród trzech znanych i cenionych artystów - Agnieszki Budzińskiej-Bennett, Leszka Możdżera i Józefa Skrzeka.

Agnieszka Budzińska-Benett - nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. Agnieszka Budzińska-Benett - nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka.

Agnieszka Budzińska-Bennett

Agnieszka Budzińska-Bennett to wokalistka, harfistka (gra na harfie średniowiecznej) i muzykolog. Jest osobą odkrywającą na wielu płaszczyznach piękno muzyki dawnej, założycielką i kierowniczką rezydującego w Bazylei zespołu Ensemble Peregrina specjalizującego się w wykonawstwie muzyki średniowiecza.

Współpracuje z zespołami muzyki dawnej. Wśród nich były m.in. Perlaro Dragma, Ferrara Ensemble, La Cetra, Accademia dell’Arcadia, Chór Polskiego Radia, Capella Cracoviensis, Flores Rosarum. Nie stroni również od wykonywania muzyki współczesnej. Koncertuje w Polsce i Szwajcarii, gdzie osiadła na stałe, tworząc nagrania płytowe, telewizyjne i radiowe. W 2003 roku zadebiutowała w Operze Bazylejskiej jako Amor/Valetto w "Koronacji Poppei" C. Monteverdiego z orkiestrą barokową A Cetra pod dyrekcją Konrada Junghänela.

Agnieszka Budzińska Benett 1200.JPG
Agnieszka Budzińska-Bennett: tekst jest ciekawszy od głosu

- Muzyka, którą zwykle wykonuję, nie jest muzyką salonową. Generalnie śpiewam muzykę liturgiczną, religijną, która potrzebuje zupełnie innych przestrzeni. Musiałam tak ukształtować program "Domówki", żeby brzmiało i wyglądało to naturalnie. Z drugiej strony chciałam bardzo, żeby ten wieczór upłynął pod znakiem różnorodnej muzyki. Trudno jest śpiewakowi samemu wypełnić te pół godziny, więc oprócz śpiewu pojawią się też rozmaite instrumenty - tak artystka zapowiadała swój występ w "Domówce z Dwójką".

Agnieszka Budzińska-Bennett łączy działalność artystyczną z pracą pedagogiczną. W roku akademickim 2002-2003 wykładała muzykę liturgiczną XII wieku w Schola Cantorum Basiliensis, a w latach 2011-2013 należała do kadry badawczej tej instytucji. W latach 2013-2015 wykładała chorał gregoriański i historię muzyki w Musikhochschule Trossingen w Niemczech. W latach 2016-2017 prowadziła zajęcia z historii muzyki średniowiecznej w Schola Cantorum Basiliensis. Współpracuje z Chórem Polskiego Radia, z którym nagrała Melodie na Psałterz polski Mikołaja Gomółki - najwybitniejszy zabytek renesansowej kultury muzycznej i literackiej. Jest autorką wielu artykułów o muzyce dawnej oraz książki "Subtilitas w motecie ars antiqua" i laureatką International Classical Music Award. Została odznaczona medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Źródło: Polskie Radio/Agnieszka Budzińska-Bennett w "O wszystkim z kulturą"

Leszek Możdżer - nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. Leszek Możdżer - nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka.

Leszek Możdżer

Leszek Możdżer jest światowej klasy pianistą, jedną z największych gwiazd polskiej sceny jazzowej, artystą niestroniącym od wyzwań i eksperymentów. To jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz producentów muzycznych. - Nie znam nikogo tak dobrze, jak siebie, a nawet siebie znam ledwo, ledwo - mówił kilka lat temu o sobie w radiowej Trójce.

Działalność artystyczną rozpoczął w zespole Emila Kowalskiego, a pierwsze sukcesy artystyczne odniósł z zespołem Miłość. W początkach swojej działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W 1992 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors, już w początkach swojej kariery zwyciężał we wszystkich ankietach czytelników "Jazz Forum" w kategorii Fortepian. Był wielokrotnie ogłoszony Muzykiem Roku. Jest laureatem nagrody "Ad Astra" przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyk oraz "Paszport Polityki".

leszek możdżer pap 1200.jpg
Nietuzinkowy 50-latek z wrażliwą duszą. Urodziny Leszka Możdżera

Leszek Możdżer nagrywał płyty i koncertował z najwybitniejszymi polskimi i międzynarodowymi muzykami jazzowymi. Jest wieloletnim współpracownikiem kompozytorów muzyki filmowej - Jana A.P. Kaczmarka i Zbigniewa Preisnera. Nagrał ponad 100 albumów, a do najbardziej osobistych należy płyta zatytułowana "Polska", firmowana nazwiskami: Leszek Możdżer, Lars Danielsson i Fresco Zohar. - To moje przesłanie, właśnie tak chciałbym widzieć Polskę: jako kraj dumny, radosny i piękny. Możemy mieć taki kraj, możemy go zbudować, jeżeli będziemy umieli odróżnić prawdę od fałszu - mówił pianista w 2013 roku, tuż po ukazaniu się krążka.

Zagrał szereg koncertów na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Kanadzie, Brazylii. Od 2011 roku Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego Enter Music Festival organizowanego corocznie nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu.

Źródło: Polskie Radio/Recital wybitnego Leszka Możdżera podczas jubileuszu 40-lecia "Sygnałów dnia"

Józef Skrzek - nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. Józef Skrzek - nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka.

Józef Skrzek

Józef Skrzek to jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor. Od najmłodszych lat uczył się gry na fortepianie.

W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacją Mariolaine & Swinging Soul Corporation oraz Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, w którym stawiał pierwsze kroki jako pianista i basista. Z grupą Breakout zagrał kilkadziesiąt koncertów oraz nagrał płytę "70a". Po rocznej współpracy z grupą Breakout w 1971 roku założył zespół Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB), w którym grał z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim.

W latach 1972-1973 trio współpracowało z Czesławem Niemenem pod nazwą Grupa Niemen. Zespół w pierwszych dziewięciu latach swojej działalności nagrał kilkanaście albumów w wielu krajach oraz sprzedał kilka milionów płyt, umacniając swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. Grupa SBB zawiesiła swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku.

Józef Skrzek FREE 1200.jpg
Józek Skrzek. Odmienił polską scenę muzyczną

Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. Przez lata dał się poznać ze swojej wszechstronności muzycznej. - To jest ciągłe natchnienie, które istnieje w przestrzeni. To są dary, które pojawiają się, a ja próbuję je zagrać, zaśpiewać i zakomponować. Zmieniają się nastroje, często też zmienia się stylistyka - mówił w "Muzycznej Jedynce" Józef Skrzek.

W 2005 roku został laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego, a w 2008 roku Cegły Janoscha - za rozsławianie Górnego Śląska. W 2013 roku otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. W sierpniu 2017 roku otrzymał - wraz z Jarosławem Pijarowskim - nagrodę FENIKS im. Tadeusza Micińskiego. W październiku 2017 roku przyznano mu złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w grudniu 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

Źródło: Polskie Radio/Koncert Józefa Skrzeka na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej w Programie 3 Polskiego Radia podczas gali rozdania Mateuszy Trójki 2017

Nagrody w czterech kategoriach

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez trzy instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem wręcza je także Telewizja Polska, za osiągnięcia w dziedzinie obrazu, oraz Polska Agencja Prasowa, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku po raz pierwszy swoją nagrodę, nazwaną "Idea", wręczą też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

W kategorii "Słowo" szansę na nagrodę mają: pisarz, scenarzysta i autor słuchowisk radiowych Andrzej Mularczyk; pisarz, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera oraz reporterka i pisarka Joanna Siedlecka. W kategorii "Obraz" nominowani są dziennikarze: Elżbieta Jaworowicz i Miłosz Kłeczek oraz dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz, do nagrody "Idea" prezesi 17 rozgłośni regionalnych nominowali zaś felietonistkę Radia Wrocław Marię Woś; poetę, pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego, od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK, oraz Piotra Semkę - dziennikarza i publicystę wielu mediów, historyka i autora książek dotyczących współczesnej historii Polski.

Laureatów wszystkich kategorii poznamy pod koniec listopada. Zwycięzcy otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak i Mirosław Bork.

Nad wydarzeniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Źródło: Polskie Radio 24/Nagrody Mediów Publicznych - konferencja prasowa

DS

Czytaj także

"To jest naprawdę trudny moment". Piotr Beczała o pracy w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:00
- Zostać na szczycie jest już dużo bardziej trudno i skomplikowanie, ponieważ trzeba potwierdzać się z każdym spektaklem, z każdym występem to już jest dużo trudniejsze niż samo wyskoczenie na ten poziom - powiedział na antenie PR24 Piotr Beczała, tenor liryczny, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Narodowych w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Uroczysta gala

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 15:00
Laureatami tegorocznych Nagród Mediów Publicznych zostali: w kategorii Słowo - Andrzej Nowak, w kategorii Obraz - Mirosław Bork, w kategorii Muzyka - doceniono zaś Piotra Beczałę.
rozwiń zwiń