Polskie Radio

Queen i Mariah Carey. Idealna muzyka na dobre święta

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 14:41
Pamiętacie bohatera filmu "Był sobie chłopiec"? Pewnego dnia wchodzi do supermarketu i pod nosem mruczy: "już to grają", mając na myśli świąteczną piosenkę napisaną przez swego ojca. Są bowiem takie utwory, które towarzyszą nam tylko w grudniu i wcale nie muszą być przekleństwem. Przyjrzyjmy się kilku z nich.
Odpowiednia muzyka pomaga w zbudowaniu świątecznego nastroju
Odpowiednia muzyka pomaga w zbudowaniu świątecznego nastrojuFoto: Shutterstock/Lana K

Jestem przedstawicielem sporej części ludzkości, której muzyka generalnie poprawia nastrój. Tym bardziej wpływają na niego piosenki, które wpadają w ucho, dają się łatwo zanucić, dobrze na nas działają, podnoszą na duchu. Lubimy je, bo są proste, tworzą specyficzny, unikalny klimat tych świąt, kiedy wszystko wokół nas wydaje się lepsze, niż jest w rzeczywistości.

Piosenka świąteczna łatwo wpada w ucho

Takie właśnie mają być i są piosenki okołoświąteczne, nagrane po to, aby dobrze brzmiały podczas ubierania choinki, godzin spędzanych w kuchni, sprzątania itd, itp. Te czynności wykonywane ze znaną pieśnią na ustach wykonuje się jakoś łatwiej i szybciej. 

Ich przesłanie jest uniwersalne, nawiązuje bardziej lub mniej bezpośrednio do czasu spędzanego w gronie najbliższych, miłości, przyjaźni, ciepła, bliskości drugiego człowieka. Banały? W dzisiejszych czasach ograniczonych kontaktów międzyludzkich takie uczucia nabierają dodatkowych znaczeń.

Święta w dzieciństwie

Ważnym aspektem są także wspomnienia z tzw. starych, dobrych czasów, które powracają przy poniżej przypomnianych utworach. Przecież kiedy byliśmy młodsi świat wydawał się prostszy, mieliśmy mniej problemów, choć tak naprawdę było ich równie wiele, ale jakoś łatwiej się je rozwiązywało. 

Najpierw trzeba na te święta dojechać, a zatem:

(You Tube Chris Rea Official)

Bohater utworu nie może się już doczekać, aby zobaczyć te uśmiechnięte twarze, które widzi raz w roku. Przebija się przez korki i właściwie więcej czasu stoi na czerwonym. Jedyne pocieszenie? Takich kierowców jest więcej. Ale gdy już dotrze do rodzinnego domu, tam czeka na niego taka piosenka:

(You Tube Mariah Carey)

Bo kto nie lubi dostawać prezenty? Przecież to pytanie retoryczne. Zwłaszcza gdy za oknem biało i słychać charakterystyczne dźwięki sań pewnego jegomościa z białą brodą:

(You Tube Bruce Springsteen)

Przecież na te dni czekamy cały rok. Nawet jeśli artysta trochę przesadza z tym, że święta powinny być codziennie. Jednak czy nie ma choć odrobiny racji, gdyby tak się głębiej zastanowić nad tym o co w nich chodzi:

(You Tube Bryan Adams)

I po każdym trudnym roku na szczęście przychodzą te wyjątkowe dni, kiedy staramy się być dla siebie lepsi. Spróbujmy być też tacy po świętach:

(You Tube Queen Official)

Wesołych Świąt!

mo

Zobacz więcej na temat: święta W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Muzyczne święta z Polskim Radiem. Quiz cyfrowego Radia Gwiazdka

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 19:00
Frank Sinatra, Mariah Carey, Michael Buble i wielu innych wykonawców. Cyfrowe Radio Gwiazdka już nadaje! W nim - moc świątecznych przebojów - od klasyki po nowości. Współcześnie, ale i z nutą nostalgii. Nie zabraknie także muzycznych niespodzianek z najodleglejszych zakątków globu i oczywiście najpiękniejszych polskich kolęd. Cyfrowego Radia Gwiazdka posłuchasz w aplikacji mobilnej Polskiego Radia i na stronie moje.polskieradio.pl 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki świąteczne. Idealna playlista na Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 18:00
Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne towarzyszą nam od pierwszych dni grudnia i są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Nic więc dziwnego, że co roku przybywa artystów, którzy nagrywają takie utwory - część przygotowuje własne wersje dobrze znanych nam melodii, inni proponują autorskie kompozycje. W tym roku w tym gronie znaleźli się m.in. John Legend i Sorry Boys.
rozwiń zwiń