Polskie Radio

Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego. Reżyser teatralny Zbigniew Lesień jednym z laureatów

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 16:55
Reżyser teatralny Zbigniew Lesień jednym z laureatów nagrody Krzysztofa Zaleskiego. Nagrodzono go za spektakl Teatru Telewizji "Cud biednych ludzi" - sztukę Mariana Hemara podczas uroczystości w radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana.
Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego
Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego Foto: Polskie Radio

Uroczystość prowadzi Paweł Siwek - Kierownik Redakcji Publicystyki Programu Drugiego Polskiego Radia. Nagrody wręczają: Maria Pakulnis, Grażyna Barszczewska, Antoni Libera i Igor Gorzkowski. W ceremonii bierze udział wielu znakomitych gości, m. in. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz Minister Wanda Zwinogrodzka z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość jest zorganizowana w kameralnej formule, dostosowanej do antycovidowych obostrzeń. 

Wybitny przedstawiciel pokolenia "młodych, zdolnych" z przełomu lat 70. i 80. XX wieku

Krzysztof Zaleski ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim (w 1971 roku), a następnie rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (gdzie zajmował się twórczością Witolda Gombrowicza). Jednak po wyreżyserowaniu "Ślubu" Gombrowicza (w 1974 roku) w kole naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, został namówiony przez rektora Tadeusza Łomnickiego do podjęcia studiów na Wydziale Reżyserii warszawskiej PWST. (Te studia ukończył w 1979 roku, a dyplom obronił w 1986 roku).

Od końca studiów był związany z warszawskim Teatrem Współczesnym, gdzie reżyserował "Świecznik" Alfreda de Musseta (1979), "Smoka" Jewgienija Szwarca (przy współpracy Janusza Wiśniewskiego, 1983), "Mahagonny" Brechta/Weilla (1982), "Ślub" Gombrowicza (1983), "Niech no tylko zakwitną jabłonie" - musical według scenariusza napisanego wspólnie z Agnieszką Osiecką (1984).

Później wystawił też "Księdza Marka" Juliusza Słowackiego (adaptacja i reżyseria) w Teatrze Dramatycznym, a w Teatrze Ateneum wyreżyserował "Skąpca" Moliera oraz "Dwie sceny miłosne" według O. Wilde’a i A. Czechowa, "Rewizora" N. Gogola oraz sztukę "Pan Inspektor przyszedł" J.B. Priestleya. W Teatrze Muzycznym Roma wyreżyserował z kolei spektakl "Cohen".

Współpracował z Teatrem Telewizji ("Sprawa Stawrogina" według Fiodora Dostojewskiego, "Cyrano de Bergerac" Edmonda Rostanda, "Chińska kokaina" Michaiła Bułhakowa, "Już tylko sen" Eustachego Rylskiego, "Rysa" Pawła Mossakowskiego, "Parady" Jana Potockiego), a także z m.in. Teatrem Powszechnym, Teatrem Współczesnym, Teatrem Ateneum w Warszawie oraz Teatrem Wybrzeże. Wykładał w warszawskiej PWST, a w latach 1987-1990 był prodziekanem Wydziału Reżyserskiego.

Od 2006 roku był dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a od 2007 roku - dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu 2 Polskiego Radia. Był laureatem wielu nagród, m.in: na V Krajowym Festiwalu Teatru PR i Teatru TVP "Dwa Teatry" w 2005 roku otrzymał nagrodę za scenariusz słuchowiska poetyckiego na podstawie utworów Kazimierza Wierzyńskiego "Nie piszę już wierszy" (zgłoszony przez Polskie Radio Program I), a w 2007 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą przyznawaną dla artystów teatralnych - Feliksem - za reżyserię "Wagonu" na podstawie prozy Marka Nowakowskiego, zrealizowanego w Teatrze Współczesnym w Warszawie. 

Krzysztof Zaleski Krzysztof Zaleski

Bez stereotypów i łatwych nowinek 

Nagrody im. K. Zaleskiego do ubiegłego roku (2020) były przyznawane podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - dla twórców słuchowisk i spektakli radiowych oraz spektakli telewizyjnych. Wręczano je od 2009 roku - jako nagrodę honorową - "za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności".

Dotychczas uhonorowano nimi: słuchowisko "De profundis" oraz spektakl "Golgota wrocławska" - w 2009 roku; w 2010 roku - Tomasz Man za reżyserię i adaptację słuchowiska "Kartoteka" według dramatu Tadeusza Różewicza oraz spektakl "Powidoki" w reżyserii Macieja Wojtyszki; w 2011 - słuchowisko "Ulica" Henryka Rozena według powieści "Ulica" Daniela Odiji (zgłoszone do konkursu przez Radio Gdańsk) oraz spektakl "Czarnobyl - cztery dni w kwietniu" autorstwa Janusza Dymka, Sławomira Popowskiego i Igora Sawina, w reżyserii Janusza Dymka; w 2012 - słuchowisko "Próba czytania" Marii Brzezińskiej (adaptacja i reżyseria). Scenariusz powstał w oparciu o opowiadania Justyny Białowąs, audycja zgłoszona do konkursu przez Polskie Radio Lublin oraz spektakl "Rzecz o banalności miłości" Sawjona Liebrechta, w reżyserii Feliksa Falka. W 2013 roku nagrodzono słuchowisko "Wszystko płynie" w reżyserii Dariusza Błaszczyka oraz uhonorowano zespół Teatru Telewizji - za pomysł i realizację projektu "Trzy razy Fredro". W 2014 roku laureatem został Waldemar Modestowicz jako reżyser słuchowisk: "Abrakadabra" Tomasza Macieja Trojanowskiego, "Lala" Jacka Dehnela, "Ryszard III. Gra o tron" na podstawie dramatu Williama Szekspira oraz "Upadek z trzepaka" Sławomira Rogowskiego. Wtedy też laureatem został Jan Englert - za reżyserię telewizyjną spektaklu "Miłość na Krymie" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego. 2015 rok to nagrody dla Ewy Kutryś - adaptatorki i reżyserki słuchowiska "Nienawidzę", zgłoszonego do konkursu przez Radio Kraków oraz Magdaleny Łazarkiewicz - za spektakl "Karski". 2016 rok to z kolei nagroda dla Janusza Kukuły - za reżyserię słuchowiska "Zegarek" według opowiadania Jerzego Szaniawskiego oraz dla Zbigniewa Brzozy i Wojciecha Zrał-Kossakowskiego - za spektakl "Obwód głowy". W 2017 roku nagrodzono Marcina Trońskiego za reżyserię słuchowiska "Nie jestem wielbłądem", zgłoszonego przez Program 2 Polskiego Radia oraz Wawrzyńca Kostrzewskiego za reżyserię spektaklu "Listy z Rosji". W 2018 roku uhonorowano twórców spektaklu "Kuferek" w reżyserii Henryka Rozena, zgłoszonego przez Polskie Radio Gdańsk oraz spektaklu "Wujek 81. Czarna ballada" w reżyserii Roberta Talarczyka. 2019 rok to laur dla słuchowiska "Szczegółowa teoria życia i umierania" w reż. Michała Zdunika, zgłoszonego przez Program 1 Polskiego Radia oraz "Matki" w reżyserii Pawła Passiniego. 

Studio S-7 Teatru Polskiego Radia przed nagraniem. Studio S-7 Teatru Polskiego Radia przed nagraniem.

oprac. rk 

Czytaj także

Przyjaciele o Krzysztofie Zaleskim

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 09:20
3 września 70. urodziny obchodziłby wybitny reżyser, a także aktor filmowy i dyrektor Dwójki. W audycji "Zapiski ze współczesności" wspominaliśmy tę niezwykłą postać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Englert: jedyną wadą Krzysztofa Zaleskiego była niecierpliwość

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 18:00
- Był człowiekiem teatru bardzo skrupulatnym. Tak długo oglądał swoje przedstawienie i tak długo je poprawiał, że w końcu zaczynał je skracać, bo tracił cierpliwość do dalszych zmian – mówił w Dwójce znany reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybitny, niezapomniany. Wspomnienie o Krzysztofie Zaleskim

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 06:00
20 października mija 11. rocznica śmierci Krzysztofa Zaleskiego – wybitnego reżysera, aktora, a także dyrektora Programu 2 Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia. Przypominamy audycję archiwalną, w której wyjątkowego twórcę wspominali przyjaciele, współpracownicy i rodzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Zaleski we wspomnieniach. "Dla wielu był autorytetem"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 22:00
- On przede wszystkim wsłuchiwał się w siebie, a miał w co się wsłuchiwać, bo przecież skończył polonistykę. Pracował też w Instytucie Badań Literackich, więc miał bardzo wyostrzony zmysł krytyczny - wspominał Krzysztofa Zaleskiego reżyser Janusz Zaorski. 20 października minęła 12. rocznica śmierci Krzysztofa Zaleskiego – wybitnego reżysera, aktora, a także dyrektora Programu 2 Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń