Polskie Radio

Eurowizja 2022: Ukraina wygrywa, za nią Wielka Brytania i Hiszpania [WYNIKI]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 06:00
Ukraina zwycięzcą Eurowizji 2022! Zdobyła w sumie 631 punktów. Za nią były: Wielka Brytania - 466, Hiszpania - 459, Szwecja - 438 i Serbia - 312. Gospodarze, Włosi, zakończyli rywalizację na szóstym miejscu (z 268 punktami); Polska uplasowała się na 12. pozycji (z liczbą 151 punktów). W głosowaniu jurorów Polska była czternasta, a w rankingu widzów - dziewiąta. 
Ukraińska grupa Kalush Orchestra po wygranej na Eurowizji 2022 w Turynie
Ukraińska grupa Kalush Orchestra po wygranej na Eurowizji 2022 w TurynieFoto: PAP/DPA/Jens Büttner
  • Na 25 finałowych piosenek 14 propozycji to utwory wykonywane w całości po angielsku i trzy z anglojęzycznymi częściami. Podczas finału usłyszeliśmy też w piosenkach język hiszpański, portugalski, włoski, rumuński, islandzki, niderlandzki, litewski, serbski, a nawet łacinę! 
  • Reprezentant Polski, Krystian Ochman, wystąpił jako 23. w kolejności, po reprezentancie Wielkiej Brytanii i przed reprezentantką Serbii. 
  • Największy dotąd sukces Polski to drugie miejsce podczas debiutu w konkursie dla piosenki "To nie ja", którą wykonywała w 1994 roku Edyta Górniak. Miejsca w pierwszej dziesiątce najlepszych wyników uzyskały także piosenki: w 2003 roku "Keine Grenzen" / "Żadnych granic" grupy Ich Troje - siódme miejsce, i w 2016 roku "Color of Your Life" Michała Szpaka - ósme miejsce. Eurowizyjna piosenka Michała Szpaka w samym głosowaniu widzów była trzecia. Gdyby liczyć wyłącznie głosy widzów, wysoko byłaby także piosenka Donatana i Cleo "My Słowianie", która w finale w 2014 roku zajęła piąte miejsce (wygrywając w rankingach widzów w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii i na Ukrainie). 

Polska propozycja zyskała od jurorów 46 punktów, a od widzów 105 punktów. Zagraniczni jurorzy najbardziej docenili Krystiana Ochmana w Grecji (10 punktów), w Wielkiej Brytanii i Francji (po 8 punktów) oraz w Izraelu (6 punktów). Głosy na piosenkę Krystiana Ochmana dostaliśmy także od jurorów z San Marino, Macedonii Północnej, Malty, Azerbejdżanu i Gruzji.

Polscy jurorzy przyznali za to najwięcej punktów Ukrainie (12), Szwecji (10) i Wielkiej Brytanii (8 punktów). Kolejne punkty od polskich jurorów otrzymała Portugalia (7 punktów), Australia (6 punktów), Szwajcaria (5 punktów), Włochy (4 punkty), Holandia (3 punkty), Grecja (2 punkty) i Hiszpania (1 punkt).  

Tele-voting

Od widzów Polska otrzymała ponad 100 punktów (105), podobnie jak Szwecja (119) i Włochy (110). Nieco więcej otrzymała Wielka Brytania (183 punkty). Sporą różnicę głosów widzów i jurorów miała Mołdawia - ponad 200 punktów od publiczności czy Serbia - 225 punktów od telewidzów. Bank rozbiła jednak Ukraina, której widzowie przyznali 439 punktów (od jurorów otrzymali 192 punkty) i to ona triumfuje podczas Eurowizji w Turynie. 

Eurowizyjna publiczność bardzo nisko oceniła Australię - 2 punkty i najniżej Szwajcarię - zero punktów. W sumie 25 piosenek walczyło o miano najlepszej w 2022 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji, a głosy zbierano w 40 krajach. Najbardziej znany zespół The Rasmus, który z piosenką "Jezebel" reprezentował Finlandię zdobył ogółem tylko 38 punktów i uplasował się na końcu stawki (21 miejsce na 25 krajów w konkursie, ex aequo z Czechami). Listę zamknęli Francuzi z 17 punktami i Niemcy z 6 punktami (przyznanymi tylko przez widzów). Ostateczne głosy znajdziesz poniżej. 

Szczegółowe głosy widzów

Choć jurorzy z Ukrainy nie przyznali Ochmanowi punktów - widzowie z Ukrainy dali polskiej piosence maksymalną notę - 12 punktów. Widzowie z Irlandii i Wielkiej Brytanii przyznali Polsce 10 punktów, a niemiecka publiczność - 8 punktów. Czesi i Belgowie ocenili "River" na 7 punktów; widzowie z Holandii przyznali nam 6 punktów, a ze Szwecji i Norwegii pięć punktów. Cztery punkty otrzymaliśmy w głosowaniu widzów z Danii, Islandii, Czarnogóry i Austrii. Trzy punkty przyznali nam Australijczycy, Włosi oraz Cypryjczycy; dwa punkty otrzymaliśmy od Malty i po jednym od widzów z Hiszpanii, Izraela, Szwajcarii i Azerbejdżanu. 

Eurowizja 2022 - transmisja

Koncerty Konkursu Piosenki Eurowizji transmitowali państwowi nadawcy zrzeszeni w Europejskiej Unii Nadawców (EBU - European Broadcasting Union); od 1993 roku należą do niej także Telewizja Polska i Polskie Radio. Unia zrzesza niemal wszystkie europejskie państwa (w tym roku wykluczono jednak z członkostwa Rosję, a dwa lata temu Białoruś). Do EBU należą też kraje z pogranicza Europy, jak Gruzja, czy spoza kontynentu, jak Izrael, a nawet Australia. Unia zrzesza również kraje, które nie biorą czynnego udziału w konkursie - jak Jordania, Liban czy Libia - ale mają prawa do transmisji koncertów. 

ZOBACZ ZAPIS FINAŁU EUROWIZJI 2022: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 

Po wtorkowym, pierwszym półfinale 

Faworytem pierwszego półfinału była ukraińska grupa Kalush Orchestra z kompozycją "Stefania"; nasi wschodni sąsiedzi wystąpili również w sobotnim finale. Miejsce tam wywalczyła sobie także Litwinka Monika Liu z piosenką "Sentimentai". Wśród krajów Europy Środkowej w pierwszym półfinale głosy zdobyli też Mołdawianie - Zdob și Zdub i Advahov Brothers z utworem śpiewanym po rumuńsku: "Trenulețul".

Szczęścia nie miała za to Łotwa (Citi Zēni z "Eat Your Salad"), Chorwacja (Mia Dimšić z "Guilty Pleasure"), Bułgaria (Intelligent Music Project z "Intention") oraz Słowenia (grupa LPS z utworem "Disko"). Do finału udało również dostać się Grecji (Amanda Georgiadi Tenfjord - "Die Together"), ale szczęścia zabrakło Albanii (Ronela Hajati - "Sekret").

W finale zaśpiewała również Szwajcaria (Marius Bear - "Boys Do Cry"), Holandia (S10 - "De diepte", z pierwszą propozycją w języku niderlandzkim od 2010 roku) oraz Portugalia (Maro - "Saudade, saudade"). W sobotę usłyszeliśmy też reprezentacje: Islandii (Systur - "Með hækkandi sól"), Norwegii (Subwoolfer - "Give That Wolf a Banana") i Armenii (Rosa Linn - "Snap"). 

Nie udało się z kolei wyśpiewać odpowiedniej liczby głosów Danii (Reddi - "The Show") oraz Austrii (Lumix ft. Pia Maria - "Halo"). 

Co ciekawe, Albania, Łotwa i Austria były w pierwszej dziesiątce państw typowanych przez bukmacherów jako kraje awansujące do finału. Albanii, klasyfikowanej w pierwszym półfinale na siódmym miejscu, dawano 75 proc. szans na awans! Łotwa i Austria miały z sukcesem zamykać stawkę (odpowiednio na 9. i 10. miejscu). Tych państw ostatecznie jednak nie wybrano. Niżej były oceniane choćby Litwa i Islandia, które mimo typowania ich na 12. i 13. miejsce znalazły się w pierwszej, półfinałowej dziesiątce. 

O awansie do finału decydowały punkty przyznawane przez jurorów i telewidzów (w stosunku 50/50). Jurorzy oceniali występy już podczas prób generalnych, które odbywały się dzień przed półfinałami. 

Czytaj także: 

Fani konkursu Eurowizja Fani konkursu Eurowizja

Po czwartkowym, drugim półfinale 

Wśród faworytów drugiego półfinału wymieniano reprezentującą Finlandię grupę The Rasmus, Szwedkę Cornelię Jakobs i reprezentanta Polski - Krystiana Ochmana. Cała trójka przeszła do finału. W sobotę ponownie zaprezentowała się również oryginalna Konstrakta z Serbii, z piosenką "In Corpore Sano" - z wpadającym w ucho refrenem "Biti zdrava" - oraz Shaldon Riley z Australii, z piosenką "Not the Same", porównywaną z polską propozycją. W finale zaśpiewał także reprezentant Azerbejdżanu Nadir Rüstamli - utwór "Fade to Black", Estończyk ormiańskiego pochodzenia - Stefan - piosenkę "Hope" oraz rumuński piosenkarz WRS, który wystąpił z odważną propozycją "Llámame". Kolejny raz zaśpiewał też Jérémie Makiese, który jako reprezentant Belgii zaproponował utwór "Miss You", oraz norwesko-czeska grupa We Are Domi, która jako reprezentanci Czech wykonała piosenkę "Lights Off". 

Wśród interesujących propozycji była także piosenka z Izraela w wykonaniu Michaela Ben Davida - "I.M." (przypominająca nieco eurowizyjne propozycje litewskiej grupy The Roop z ostatnich lat), choć niestety nie docenili jej widzowie i nie zakwalifikowała się do finału. Szczęścia zabrakło też propozycji Irlandii - czyli Brooke z "That's Rich", gruzińskiemu Circus Mircus z "Lock Me In" czy reprezentantce Malty - Emmie Muscat z "I Am What I Am". Widzowie drugiego półfinału nie docenili także piosenki, która przypominała ubiegłorocznego, włoskiego zwycięzcę, czyli Achille Lauro z San Marino (utwór "Stripper"), ani propozycji z Cypru, czyli Andromache z utworem "Ela" ("Έλα"). W czwartkowy wieczór także Andrea z Macedonii Północnej ostatni raz wykonała przed eurowizyjną publicznością piosenkę "Circles". Podobny los spotkał Czarnogórkę macedońskiego pochodzenia - Vladanę, która nie zaśpiewała w sobotę piosenki "Breathe". 

Czytaj także:  

Krystian Ochman podczas jednego z występów na Eurowizji 2022 w Turynie. Krystian Ochman podczas jednego z występów na Eurowizji 2022 w Turynie.

Polskę w tegorocznym konkursie reprezentował Krystian Ochman, który w 2020 roku wygrał 11. edycję telewizyjnego show "The Voice of Poland". Rok później zdobył Nagrodę Publiczności w koncercie "Premiery" na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dwudziestotrzylatek wystąpił najpierw w drugim półfinale (w czwartek), gdzie głosy widzów i jurorów zapewniły mu udział w finałowej rozgrywce. Polscy widzowie w konkursie Eurowizji nie mogli oddawać głosów na polskiego reprezentanta. O typowaniu fanów Eurowizji przed finałem przeczytasz - TUTAJ.  

Czytaj także: 

Blanco and Mahmood reprezentujący Włochy na Eurowizji 2022 w Turynie. Blanco and Mahmood reprezentujący Włochy na Eurowizji 2022 w Turynie

Kolejność występów podczas sobotniego finału i ostateczne wyniki:

1. Czechy - We Are Domi - "Lights Off" - 38 punktów, 21./22. miejsce (ex aequo) 
2. Rumunia - WRS - "Llámame" - 65 punktów, 18. miejsce 
3. Portugalia - Maro - "Saudade, saudade" - 209 punktów, 9. miejsce
4. Finlandia- The Rasmus - "Jezebel" - 38 punktów, 21./22. miejsce (ex aequo) 
5. Szwajcaria - Marius Bear - "Boys Do Cry" - 78 punktów, 17. miejsce 
6. Francja - Alvan i Ahez - "Fulenn" - 17 punktów, 24. miejsce (przedostatnie) 
7. Norwegia - Subwoolfer - "Give That Wolf a Banana" - 182 punkty, 10. miejsce 
8. Armenia - Rosa Linn - "Snap" - 61 punktów, 20. miejsce 
9. Włochy - Mahmood i Blanco - "Brividi" - 268 punktów, 6. miejsce 
10. Hiszpania - Chanel - "SloMo" - 459 punktów, 3. miejsce 
11. Holandia - S10 - "De diepte" - 171 punktów, 11 miejsce 
12. Ukraina - Kalush Orchestra - "Stefania" - 631 punktów, 1. miejsce 
13. Niemcy - Malik Harris - "Rockstars" - 6 punktów, 25. miejsce (ostatnie) 
14. Litwa- Monika Liu - "Sentimentai" - 128 punktów, 14. miejsce 
15. Azerbejdżan - Nadir Rüstamli - "Fade to Black" - 106 punktów, 16. miejsce 
16. Belgia - Jérémie Makiese - "Miss You" - 64 punkty, 19. miejsce 
17. Grecja - Amanda Georgiadi Tenfjord - "Die Together" - 215 punktów, 8. miejsce 
18. Islandia - Systur - "Með hækkandi sól" - 20 punktów, 23. miejsce 
19. Mołdawia - Zdob și Zdub i Advahov Brother - "Trenulețul" - 253 punkty, 7. miejsce 
20. Szwecja - Cornelia Jakobs - "Hold Me Closer" - 438 punktów - 4. miejsce 
21. Australia - Sheldon Riley - "Not the Same" - 125 punktów, 15. miejsce 
22. Wielka Brytania - Sam Ryder - "Space Man" - 466 punktów, 2. miejsce 
23. Polska - Krystian Ochman - "River" - 151 punktów, 12. miejsce 
24. Serbia - Konstrakta - "In corpore sano" - 312 punktów - 5. miejsce 
25. Estonia - Stefan - "Hope" - 141 punktów, 13. miejsce 

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja: największe manifesty w historii konkursu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 10:00
Od protest-songów w imię pokoju - przez polityczne symbole na scenie lub podczas głosowania - po problemy z frywolnymi tekstami. Konkurs Piosenki Eurowizja jest bogaty w różnego rodzaju manifesty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja - polscy reprezentanci i polscy pretendenci [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 11:00
Krystian Ochman walczy o zwycięstwo Polski w tegorocznym konkursie Eurowizji. Jest szóstym solistą, który reprezentuje nasz kraj w konkursie. Częściej Polskę reprezentowały wokalistki lub zespoły. W pierwszej dziesiątce Polska była w ogólnym zestawieniu trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce i Michał Szpak w 2016 roku - ósme miejsce. Krystian Ochman wystąpi na scenie Eurowizji w czwartkowy wieczór - w półfinale i z pewnością podczas finałowej rywalizacji - w sobotę. Zobacz, kto wcześniej przecierał eurowizyjne szlaki i kogo zachęcano do reprezentowania Polski w konkursie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja. Jaki jest przepis na sukces? O twórcach eurowizyjnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 07:00
Każdy eurowizyjny finał jest nie do przewidzenia. W jednym roku wygrywają ballady, w innym - popowe piosenki, a jeszcze w kolejnym - rockowe brzmienia. Reprezentanci poszczególnych krajów stawiają także na folk, a kilka razy pojawiło się nawet mocne metalowe granie. Poniżej zdradzamy, kto stoi za produkcją eurowizyjnych utworów oraz jakie regulaminowe zapisy rządzą eurowizyjnymi piosenkami. 
rozwiń zwiń