Lutosławski

Za talent odpowiadał wobec społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 10:00
- Witold Lutosławski przychodził na moje wieczory autorskie, a ja na jego koncerty. To był typ znajomości dosyć bliskiej, ale rzadko praktykowanej - wspomina Ryszard Kapuściński.
Audio
  • Za talent odpowiadał wobec społeczeństwa - Ryszard Kapuściński wspomina Witolda Lutosławskiego.
Ryszard Kapusciński
Ryszard KapuscińskiFoto: PAP/Janusz Mazur

- Nie pamiętam, kiedy poznałem Lutosławskiego. To historia bardzo odległa. Mieszkam dziś w domu, w którym Witold poznał swoją żonę, Danusię - opowiada Ryszard Kapuściński, pisarz, reportażysta, fotografik.

Panowie znali się wiele lat, spotykali u Kapuścińskich lub u Lutosławskich, na Śliskiej. Widywali się rzadko ze względu na liczne podróże, wyjazdy, koncerty. - Nasze ostatnie spotkanie, późną jesienią 1993 roku, u nas w mieszkaniu, pamiętam doskonale. To była kolacja - przywołuje wspomnienia Kapuściński.  - Po posiłku chcieliśmy się jakoś umówić na kolejne spotkanie. Witold wyciągnął swój kalendarz. Był człowiekiem niesłychanie pedantycznym, wszystko miał zapisane, wszystko miał na właściwym miejscu. To już był kalendarz na 1994 rok, całowicie zapisany. Tak wyglądało nasze ostatnie spotkanie, bo on z kolejnej podróży wrócił już podobno bardzo chory - dodaje.

Ryszard Kapuściński z Witoldem Lutosławskim spotykał się również na zebraniach Komitetu Obywatelskiego, jaki zawiązał się przy Lechu Wałęsie. Kompozytor w tych spotkaniach uczestniczył nawet, poważnie chorując. - On był bardzo społecznie aktywny. To był taki paradoks jego postaci. Szalenie chronił swoją muzykę od zewnętrzności. Uważał, że artysta prowadzi podwójne życie - wyjaśnia Kapuściński. - Uważał, że za talent odpowiada się wobec społeczeństwa, że jest to dobro powierzone. Twórca powinien to spłacać dziełem, ale też swoją postawą i zachowaniem.

Zdaniem reportażysty Witold Lutosławski był człowiekiem niezwykle czystym i bardzo czynnym społecznie. O poglądach politycznych kompozytora oraz o prywatnych rozmowach z Kapuścińskimi dowiesz się, słuchając załączonego nagrania.

Czytaj także

Jestem flaubertowcem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 23:30
- Gdybym chciał wyłączyć z obiegu utwory, których nie uważam za odpowiednio dobre, to musiałbym wyłączyć całą twórczość - powiedział Witold Lutosławski o swojej kompozytorskiej filozofii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym Lutosławski różni się od Bacha?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 23:30
O przemianach roli kompozytora na przestrzeni ostatnich trzech stuleci wybitny twórca opowiadał Tadeuszowi Kaczyńskiemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Lutosławski przegrał z wiatrem...

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 23:30
Zabawne epizody z życia polskiego mistrza przypomina kompozytor Piotr Moss.
rozwiń zwiń