jedynka

Afromental

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 17.06.2013
Afromental
Afromental, foto: mat. promocyjne

Afromental to siedmiu pełnych energii i bardzo uzdolnionych facetów. Każdy z nich to wyrazista i nietuzinkowa postać. Zarówno prywatnie, jak i na scenie stanowią bardzo zgraną grupę. Grupę, jakiej jeszcze w Polsce nie było!

Muzyka, ktorą tworzą to wypadkowa inspiracji wszystkich członków zespołu. Repertuar grupy to mieszanka rocka, hip‐hopu, soulu, R&B i popu. Już debiutancki album zatytułowany „The Breakthru” (2007) został bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy i krytyków muzycznych.

Otrzymał m.in. nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2008 w kategorii – „Album Roku Hip‐Hop/R’n’B”. Pierwszy singiel z płyty - „I`ve Got What You Need” został wybrany spośród ponad 300 zgłoszeń do finałowej szostki koncertu Trendy podczas festiwalu Top Trendy 2007 w Sopocie.

Kolejnymi singlami z płyty były utwory: „Thing We’ve Got” i „Happy Day”. „Playing with pop” (2009) – drugi album studyjny zespołu, oprócz nowych kompozycji zawiera także piosenki specjalnie przygotowane do filmu „Kochaj i tańcz” oraz serialu „39 i pół”, w którego drugiej serii zespół występował, grając samych siebie. Album ten zyskał status złotej płyty i pozwolił grupie wspiąć się na szczyt czołówki polskich zespołów, czego efektem są liczne nagrody i wyróżnienia oraz stale rosnąca ilość wiernych fanów. Najbardziej znane utwory z tej płyty to: „Pray 4 Love” i „Radio Song”.

W czerwcu 2009, podczas festiwalu w Opolu, Afromental otrzymał statuetkę Superjedynka w kategorii „Zespół Roku” przyznawaną w głosowaniu widzów Telewizji Polskiej. W tym samym roku zespół uczestniczył również w prestiżowej serii koncertów Hity na Czasie transmitowanych przez TVP, a także wystąpił podczas finału konkursu Sopot Festival. Rok 2010 stał pod znakiem wielu sukcesów, wyróżnień i nagród. W lutym zespoł otrzymał dwie nominacje do Fryderyka w kategoriach: „Album Roku Hip-Hop/R’n’B” (za „Playing With Pop”) oraz „Zespół Roku”.

Grupa otrzymała również nagrody VIVA Comet oraz Eska Music Award w kategorii „Zespół Roku 2010”! Kolejnym wyróżnieniem było ogłoszenie zespołu „Talentem Roku 2010” przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie. W sierpniu, podczas konkursu w ramach Orange Warsaw Festival 2010, zespół zdobył główną nagrodę – „WOW! Music Award”. W listopadzie otrzymał prestiżową statuetkę MTV European Music Award 2010 w kategorii „Najlepszy Polski Artysta 2010” i znalazł się w TOP 5 nominowanych do tej samej nagrody w kategorii „Najlepszy Europejski Artysta 2010”! 24 lutego br. podczas gali VIVA Comet 2011, Afromental otrzymał nagrodę dla najlepszego zespołu roku! Kolejnymi tegorocznym wyróżnieniami są: nominacja do nagrody Fryderyk w kategorii Teledysk Roku i Eska Music Award 2011 za Video Roku („Rock&Rollin’ Love”, reż. Mitja Okorn) oraz nagroda „Artysta bez granic” od TVP Polonia, którą zespół otrzymał podczas występu na festiwalu w Opolu.

15 listopada 2011r. ukazała się trzecia płyta zespołu, zatytułowana „The B.O.M.B.”, której zapowiedzią były utwory: „Rock&Rollin’ Love” I „Rollin’ With You”. Ostatni świeży jeszcze sigiel z tego krążka zatytułowany „It’s my life” to utwór w którym gościnnie pojawił się chór SoundʻnʼGrace oraz raper VNM. Do realizacji klipu zostały wykorzystane m.in. dokumentalne zdjęcia ze wspólnych wyjazdów i tras koncertowych. Obecnie zespół przygotowuje się do letniej trasy koncertowej oraz pracuje nad materiałem DVD z zeszłorocznego koncertu zarejestrowanego podczas KORTOWIADY 2012. Wydanie koncertowego DVD planowane jest jeszcze na pierwszą połowę 2013 roku.

W tym roku zdominował również wiosenne ramowki telewizyjne. Wojtka „Łozo” Łozowskiego można po raz kolejny zobaczyć w roli jurora w piątej już edycji programu „Must be the Music”, a Tomsona (Tomasza Lacha) i Barona (Aleksandra Milwiw-Barona) jako trenerów w Drugiej edycji programu „The voice od Poland”.

Afromental to:

Łozo (Wojciech Łozowski ‐ wokal),

Tomson (Tomasz Lach - wokal),

Śniady (Bartosz Śniadecki ‐instr. klawiszowe),

Baron (Aleksander Milwiw‐Baron – gitara),

Lajan (Wojciech Witczak – bas),

Torres (Tomasz Torres ‐ perkusja),

Dziamas (Grzegorz Dziamka ‐ instr. perkusyjne).

  • Zobacz więcej na temat: