jedynka

O kampanii

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 25.06.2013

Ogólnopolska kampania edukacyjna „Lasy Państwowe. Zapraszamy” została zainicjowana, aby przybliżyć społeczeństwu walory i potencjał polskich lasów oraz zaprosić do ich odwiedzania. Lasy państwowe są w zasięgu ręki, otwarte i nieodpłatnie dostępne przez cały rok.

Kampania ma także na celu uświadomienie pozytywnych faktów, że Lasów w Polsce stale przybywa, że są one w dobrym stanie, a pod względem zasobności lasów Polska jest w europejskiej czołówce. Tymczasem, jak pokazują najnowsze badania ośrodka PBS aż 53 proc. badanych ma błędne przekonanie, że powierzchnia lasów w Polsce się zmniejsza.

Te same badania mówią, że 28 proc. społeczeństwa nie korzysta z tego ogólnodostępnego dobra i w ogóle nie bywa w lesie, a kolejne 38 proc. bywa w nim sporadycznie. Poprzez edukację i informację w ramach kampanii chcemy pokazać, że polskie lasy są bezpieczne i profesjonalnie przez leśników przygotowane do aktywnego i atrakcyjnego wypoczynku.

Oferta edukacyjna Lasów Państwowych jest szeroka – w całym kraju to prawie 1000 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, wyposażonych w tablice informacyjne i różne przyrządy do nauki i zabawy, 50 ośrodków edukacji leśnej, kilkaset izb i wiat edukacyjnych. Leśnicy, gospodarze danego terenu, dobrze znają lokalne lasy i chętnie pomogą zaplanować atrakcyjną wyprawę.

W ramach kampanii Lasy Państwowe organizują szereg ogólnodostępnych akcji i aktywności, wśród nich: wspólne sadzenie lasu, majówkowe leśne pikniki, wakacje w lesie, grzybobrania i choinki od leśników.

Ambasadorami kampanii jest aktorska rodzina Pawła Królikowskiego i Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej. Będą oni wspólnie z trójką swoich najmłodszych dzieci: Julią, Marceliną i Ksawerym zachęcać inne rodziny do odwiedzania polskich lasów.