Tour de Pologne

Tour de Pologne: znamy skład reprezentacji Polski!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 21:35
Łukasz Bodnar, Paweł Cieślik, Adam Stachowiak (wszyscy Bank BGŻ), Karol Domagalski (Caja Rural), Kamil Gradek (BDC Marcpol) i Łukasz Wiśniowski (Etixx-Ihned) - to skład reprezentacji Polski na kolarski Tour de Pologne, ogłoszony przez PZKol.
Tour de Pologne 2013
Tour de Pologne 2013Foto: tourdepologne.pl

Rezerwowymi są Paweł Franczak (Wibatech Brzeg) i Paweł Bernas (BDC Marcpol).

Reprezentacja Polski jest jedną z czterech drużyn - obok CCC Polsat Polkowice, Teamu Colombia oraz niemieckiego Netapp-Endura - zaproszonych przez organizatorów. Stawkę uzupełnia 19 zespołów posiadających licencje World Tour.

Ekipy wystartują w wyścigu w składach z sześcioma kolarzami, a nie - jak dotychczas - z ośmioma.

Jubileuszowy, 70. Tour de Pologne odbędzie się w dniach 27 lipca - 3 sierpnia. Rozpocznie się od dwóch górskich etapów we Włoszech - z Rovereto do Madonna di Campiglio (183,5 km) oraz z Marilleva Val di Sole do Passo Pordoi (195,5 km). Po dniu przerwy w Polsce odbędzie się pięć etapów. Rywalizację zakończy 40-kilometrowa jazda indywidualna na czas z Wieliczki do Krakowa.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakopane: górale zablokują Tour de Pologne?

18.07.2013 12:53
Mieszkańcy osiedla Furmanowa zapowiadają, że zablokują trasę przejazdu wyścigu ponieważ miejscowe władze nie zgadzają się na budowę nowej drogi dojazdowej do ich domów.
Tour de Pologne. Fragment etapu piątego
Tour de Pologne. Fragment etapu piątegoFoto: tourdepologne.pl
Posłuchaj
00'41 Górale zablokują Tour de Pologne? (IAR)
więcej

Przedstawiciele protestujących spotkali się z policją licząc, że funkcjonariusze przekonają burmistrza miasta do spełnienia ich postulatów. Są jednak rozczarowani spotkaniem, postawą urzędników i policji.
- Policjancji ograniczyli się do poinformowania nas o potencjalnych konsekwencjach zablokowania wyścigu. Była to zwykła próba zastraszenia nas. Ustąpiliśmy w zeszłym roku, w tym zablokujemy przejazd wyścigu - mówi jeden z mieszkańców.
Policjanci wyjaśniają, że ich rolą jest pilnowanie przestrzegania prawa i zapewnienia kolarzom bezpieczeństwa. Kazimierz Pietruch, rzecznik zakopiańskiej policji mówi, że zaskoczyły go żądania protestujących, którzy chcieli powołania specjalnych negocjatorów do rozwiązania konfliktu. Dodaje, że jeśli dojdzie do próby zablokowania Tour de Pologne funkcjonariusze będą interweniować.
Protestujący żądają budowy drogi dojazdowej do swoich domów, na którą czekają od prawie 50 lat. Na spotkaniu z policją pojawili się również mieszkańcy Białego Dunajca, którzy z kolei nie zgadzają się na budowę nowego mostu na "zakopiance", w miejscu proponowanym przed GDDKiA. Nie zabrakło też mieszkańców Gubałówki, którzy od kilku lat blokują funkcjonowanie trasy narciarskiej. Wszyscy oni podkreślają, że oczekują od policji większego zaangażowania w rozwiązanie ich problemów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Czytaj także

Tomasz Zimoch

25.07.2013 11:11
Tomasz Zimoch będzie komentował na antenie radiowej Jedynki 70. Tour de Pologne. Polskie Radio jest patronem medialnym wyścigu.
Tomasz Zimoch
Tomasz ZimochFoto: PR/Andrzej Szozda

70. Tour de Pologne z radiową Jedynką: goście, relacje, nagrody!

Wraz z nim zawody komentować będzie też Włodzimerz Rezner.

Tomasz Zimoch z wykształcenia jest prawnikiem. Przede wszystkim jednak dziennikarzem Polskiego Radia. Na antenie relacjonuje m.in. mecze reprezentacji narodowej oraz Ekstraklasy. Znany z żywiołowych relacji z imprez sportowych.
Do historii przeszedł m.in. jego komentarz w czasie meczu eliminacji Ligi Mistrzów Widzew Łódź – Brøndby Kopenhaga w 1996 roku. Po strzeleniu gola, który dawał polskiej drużynie awans, Zimoch w końcówce meczu "zachęcał" tureckiego sędziego do odgwizdania końca pojedynku: "Panie Turek, niech pan tu kończy to spotkanie!".
Tomasz Zimoch jest też pomysłodawcą nagrody Skok Roku. Dostał Złoty Mikrofon "za wiedzę i emocje, które pozwalają zobaczyć w radiu świat sportu”. Był odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

Materiały z 70. Tour de Pologne można znaleźć również w specjalnym serwisie tdp.polskieradio.pl.

Oprócz najświeższych relacji nadawanych dla Polskiego Radia przez Tomasza Zimocha i Włodzimierza Reznera, strona zawiera aktualności na temat wyścigu, opisy poszczególnych etapów, wraz z mapami i filmami prezentującymi dany odcinek trasy, oraz informacje na temat Polaków biorących udział w zawodach i ich postępów. Serwis uzupełnia tabela z klasyfikacją generalną, a także galeria zdjęć.

Dodatkowo, dzięki specjalnej aplikacji, użytkownicy strony mają możliwość śledzenia wiadomości publikowanych na portalu społecznościowym Twitter, dotyczących Tour de Pologne.

Polskie Radio jest patronem medialnym 70. Tour de Pologne.

Czytaj także

Tour de Pologne. Historia jednej z najbardziej prestiżowych imprez sportowych

18.07.2013 17:20
Tour de Pologne odbędzie się w dniach 27 lipca - 3 sierpnia 2013 roku. Będzie to 70. edycja zawodów. Pierwszy wyścig został zorganizowany 85 lat temu.
Tour de Pologne 2013
Tour de Pologne 2013Foto: tourdepologne.pl

Patronem medialnym Tour de Pologne 2013 jest Polskie Radio

Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Od pierwszej edycji do 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 - po przejęciu organizacji przez Czesława Langa - jest w pełni zawodowy. Od 2005 należy do cyklu UCI ProTour.

Pierwszą edycję wyścigu zorganizowało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz "Przegląd Sportowy". Na starcie stanęło wówczas 71 kolarzy. Wyścig od samego początku stał się jednym z największych wydarzeń sportowych Polski międzywojennej. Tradycja wyścigu została wskrzeszona po II Wojnie Światowej, w roku 1947. Do roku 1992 był on organizowany, jako wyścig amatorski.
W roku 1993, w historii Tour de Pologne otworzył się nowy rozdział. Srebrny medalista olimpijski z 1980 roku, prekursor polskiego zawodowego kolarstwa - Czesław Lang, zainwestował w upadającą imprezę własne środki finansowe. W krótkim czasie stała się ona wydarzeniem światowego formatu. W wyścigu pośród ekip zawodowych, które brały udział w Tourze, zaczęły pojawiać się gwiazdy międzynarodowego kolarstwa, tacy jak Maurizio Fondriest, Paweł Tonkow, Peter Lutenberger, Adriano Baffi, Andy Hampsten, Marco Pantani, Jewgienij Bierzin, Dmitrij Konyszew, Marcus Zberg, Jens Voigt, Peter van Petegem, Tom Steels, Jaan Kirsipuu, Aleksander Winokurow, Chris Boardman, Stuart O'Grady, Danilo Di Luca, a także najlepsi polscy zawodnicy - Zbigniew Spruch, Zenon Jaskuła i Dariusz Baranowski.
W kolejnych latach wyścig awansował w hierarchii UCI, mając w 2004 roku klasę 2.2. W sezonie 2005 Tour de Pologne znalazł się w cyklu ProTour, jako jedyna tego typu impreza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W 2011 roku Tour de Pologne został wpisany do kalendarza UCI World Tour, skupiającego 15 największych wyścigów etapowych na świecie. Prawo, a zarazem obowiązek startu w imprezach World Tour, ma 19 najlepszych ekip na świecie.
Ostatnia edycja wyścigu była wielkim wydarzeniem pod względem sportowym, organizacyjnym i medialnym. Miliony osób obejrzało relacje na żywo w Telewizji Polskiej, wyścig transmitował także Eurosport w 20 wersjach językowych, w 59 krajach świata. Na trasie zawodników podziwiało ponad 2 miliony kibiców.
Przy okazji wyścigu organizowane są imprezy towarzyszące np. wyścigi dla młodych adeptów kolarstwa - Nutella Mini Tour de Pologne czy od 2010 roku wyścig Tour de Pologne Amatorów, przebiegający tą samą trasą, co wyścig zawodowców.

Tegoroczna - jubileuszowa edycja wystartuje po raz pierwszy poza granicami Polski. Pierwsze dwa etapy odbędą się w Trydencie we Włoszech. Wyścig zakończy się jazdą indywidualną na czas w Krakowie 3 sierpnia 2013.
Będzie to pierwszy wyścig, w którym zastosowane zostaną zmiany wprowadzone przez Światową Unię Kolarską. Będzie to zmniejszenie liczby zawodników w drużynie z ośmiu do sześciu, a także wprowadzenie bonifikat sekundowych na mecie za aktywność na premiach górskich, lotnych i specjalnej premii "intergiro".

W wyścigu wystartuje 19 zawodowych zespołów UCI World Tour 2013 oraz dodatkowe ekipy zaproszone przez organizatorów (drużyny z "dzikimi kartami").

man, tourdepologne.pl, wikipedia

Zobacz więcej na temat: Kolarstwo Tour de Pologne