Section01 - menu
Filmowa strona
Radia Rytm
Section07
Section08 - artykułowa

Powrót do strony głównej bloga Filmowa strona Radia Rytm »

Wywiad z Gillian Anderson - część pierwsza

Czwórka
Patrycjusz Tomaszewski 24.08.2013

Posłuchaj jak aktorka opowiada o serialach Hannibal,The Fall oraz nowej produkcji Crisis.

Nie było to łatwe przedsięwzięcie. Zajęło mi ponad cztery miesiące. Od ilości wysyłanych w tej sprawie wiadomości i telefonów mam już zdeformowane ręce, obgryzione paznokcie i powyrywane włosy, ale muszę przyznać: było warto. Kiedy dwadzieścia lat temu oglądałem pierwsze odcinki Z archiwum X przez myśl nie przeszło mi nawet, że dwie dekady później będę miał swoje pięć minut z agentką Scully :)

fot.
fot. BBC

Gdy zadzwonił telefon i usłyszałem ją po drugiej stronie słuchawki, wynagrodziło to cały trud. Przez chwilę nie mogłem się odezwać. Myślałem, że jestem przygotowany, że nic mnie nie zaskoczy, jednak, niczym nastolatkowi przed pierwszą randką, trudno było mi się wysłowić. Dodatkowo w głowie miałem dziwną mozaikę, na którą składały się: piosenka z serialu M.A.S.H., scena z włamania na działce W Labiryncie i nagła myśl "gdzie się podziały wszystkie kowadła?" (What?! i know!)

Po kilku sekundach, które wydawały się latami, wróciłem na Ziemię i przywitałem się z mieszkającą w Londynie aktorką. Była bardzo sympatyczna, wesoła i dowcipna. Nie budowała dystansu, była bezpośrednia i otwarta. Tylko kilku rodzimych aktorów potrafi rozmawiać z dziennikarzami z takim luzem. Efektów naszej rozmowy możecie posłuchać powyżej.

Gillian
Gillian Anderson i Mads Mikkelsen w Hannibalu/ fot. NBC

Podzieliłem wywiad na dwie części. Pierwsza skupia się na najnowszych poczynaniach Gillian Anderson. Rozmawiamy o jej udziale w telewizyjnej odsłonie losów Hannibala Lectera (produkowanych przez wizjonera telewizji Brayana Fullera), o tym, co skłoniło ją do zagrania w wielkim hicie produkcji BBC/ Netflix - pięcioodcinkowym mrocznym thrillerze The Fall oraz najnowszym serialu NBC Crisis, w którym również się pojawia.

Kilka słów wyjaśnienia dla tych, którzy nie słyszeli o The Fall (zwiastun powyżej). To najchętniej oglądany brytyjski serial BBC ostatnich lat. Gillian Anderson wciela się w nim w postać Stelli Gibbson, nadinspektor z wydziału dochodzeniowo-śledczego. Wyspy pokochały niespieszne tempo produkcji, wielowymiarowych bohaterów i towarzyszące niekiedy bardzo mrocznym odcinkom napięcie.

fot.
fot. BBC

W drugiej części rozmowy, skupiamy się wyłącznie na The X Files. Aktorka zdradziła, który odcinek jest jej ulubionym, jak dostała rolę Scully i czy wystąpi w trzecim fabularnym filmie nawiązującym do serialu. Nie uwierzycie także, jaką pamiątkę zabrała do domu z planu :)

Zapraszam do śledzenia bloga i życzę miłego odsłuchu.