Polskie Radio Dzieciom

Bułgarska muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:16
W muzyce piękne jest to, że w zależności od rejonu świata z którego pochodzi ma ona inne brzmienie. Dzięki temu staje się ona charakterystycznym elementem poszczególnych obszarów, co sprawia, że czasem wystarczy posłuchać kilku nut, by wiedzieć jaki kraj dana melodia reprezentuje. W niektórych sytuacjach jest to o tyle łatwiejsze, gdyż dźwięki i rytm muzyczny są jedyne w swoim rodzaju i nie można ich pomylić z niczym innym. Właśnie takim przypadkiem są oryginalne ludowe chóry w Bułgarii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Ten słoneczny kraj jest źródłem nietypowych utworów, na które składają się elementy melodyjne z różnych regionów świata. W chórach można usłyszeć inspiracje muzyczne pochodzące m.in. z Grecji bizantyjskiej, obszarów arabskich, a także korzenie starotureckie. Można zatem stwierdzić, że rodzima muzyka bułgarska tak naprawdę nie istnieje. Jednakże takie orientalne połączenie sprawia, że brzemienni chórów jest niecodzienne. Tak więc, pomimo że jest to melodia ludowa, różni się ona zdecydowanie od folkloru znanego w Polsce. 

Posłuchaj
59:32 08.04. Muzyczn epodróże - Bułgaria.mp3 Bułgarska muzyka ludowa (Muzyczne podróże/PRD)_8.04.2021.

Powodem tego są jej nieregularne rytmy, wynikające z niestandardowego metrum, na które składają się nieparzyste liczby. Ponadto, utwory te można uznać nawet za krzykliwe. Forma muzyczna jest ciekawa, ponieważ zazwyczaj opiera się na powtarzaniu przez chór jednego wiersza. Z początku może się to wydawać proste, jednak z czasem harmonia się powiększa. Tak więc unisono, czyli śpiew jednogłosowy zostaje rozbudowany przez dodanie kolejnych głosów.

W czasach, kiedy powstawała muzyka ludowa pełniła ona wiele funkcji. Towarzyszyła ludziom w ich codziennym życiu oraz podczas obrzędów. Pieśni, które śpiewały głównie kobiety odgrywały również role taneczne. Jednak zarówno tańcem, jak i graniem na instrumentach zajmowali się mężczyźni.

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 08.04.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz więcej na temat: muzyczne podróże muzyka ludowa
Zobacz także
Czytaj także

Góralska muzyka

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 10:00
Każdy region Polski ma swoją własną muzykę ludową. W "Muzycznych podróżach małych i dużych" będziemy dziś odkrywać niezwykle rytmiczną i radosną w brzmieniu muzykę Podhala.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie". Wielkanocny koncert kolęd

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 15:00
Mimo że Wielkanoc już za nami, nie oznacza to, że nasza radość z powodu zmartwychwstania Jezusa oraz przyjścia wiosny minęła. Od wieków okres ten był spędzany z rodziną, wśród najbliższych i tak też jest teraz. Jednakże, w przeszłości dodatkowo można było spotkać w tym czasie wielkanocnych  kolędników, którzy swoją radością i śpiewem dzielili się z okolicznymi gospodarzami. Jako że pielęgnowanie tradycji jest ważne, Polskie Radio Dzieciom przygotowało wspólnie z Radiowym Centrum Kultury Ludowej specjalny koncert, o którym opowiada gość audycji Kaja Prusinowska.
rozwiń zwiń