Polskie Radio Dzieciom

Muzyka ludowa w sercach gra. Rozmowa z Pauliną Kinaszewską - jurorką konkursu "Nasze Muzyczne Źródełko"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 10:09
"Pstro, kokoska, pstro…". Dzieci  małe i te  zupełnie duże - wszystkich, którzy lubią  muzykę ludową, a wspólne muzykowanie przynosi im radość, zapraszamy do udziału w naszym konkursie!. Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom już po raz drugi ogłosiło "Nasze Muzyczne Źródełko" - konkurs muzyczny skierowany do wszystkich dzieci do 15. roku życia, do muzykujących rodzin, oraz do zespołów amatorskich. Poprosiliśmy, żeby młodzi wykonawcy zagrali i zaśpiewali nam pięknie na ludową nutę!
Nasze Muzyczne Źródełko
Nasze Muzyczne ŹródełkoFoto: PR

Konkursowych zgłoszeń było sto. Jak zagrali uczestnicy? - Poziom był bardzo wysoki. Naprawdę trudno było bardzo było ciężko wybrać tych najlepszych. Dzieci śpiewają bardzo dobrze. Widać, że góralszczyzna wiedzie prym, ale naprawdę były świetne zgłoszenia z Mazowsza, z Kurpi, albo z Suwalszczyzny - opowiadała Paulina Kinaszewska - aktorka, skrzypaczka i wokalistka, która od kilku lat prowadzi zespół Wesołe Mazurki z Pragi, a w tym roku, wraz ze swoim sześcioletnim synem Józkiem jako jurorka oceniała uczestników tegorocznego "Źródełka…". - Józek przesłuchał wykonania wszystkich stu zgłoszonych kandydatów. Natychmiast złapał za swoje elektryczne pianinko i wziął się do ćwiczenia po przesłuchaniu tych wspaniałych wykonawców - opowiadała artystka. 

Posłuchaj
178:56 [DAB]Dzieciom (PCM) 15 listopad 2021 07_00_10.mp3 "Muzyczne podróże"/Polskie Radio Dzieciom_15.11.2021.

 

Do finału "Naszego Źródełka..." w tej edycji zaklasyfikowało się 24 młodych uczestników. Ale o tym kto wygra, zadecydują słuchacze, którzy mogą ocenić finałowe wykonania.

Do 21. listopada można  oddać swój głos  z poziomu strony internetowej poświęconej "Źródełku".  

Dlaczego warto śpiewać piosenki ludowe? Dlaczego warto zajmować się kulturą ludową i czym ona tak naprawdę jest? - Jeśli dzieci pokochają tę muzykę to to będzie już przez całe życie dobrze im się kojarzyła i będą chciały się przy niej  bawić. Ta muzyka wyrasta z kultury, z naszej przeszłości, a poznając muzykę poznajemy swoje korzenie - uważa jurorka.
Więcej w załączonej audycji. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Iza Żukowska
Data emisji: 15.11.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Skąd pochodzą mariachi?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 21:28
Meksyk to kraj o bogatej kulturze, pełen kolor i dźwięków. Państwo to, do którego wybraliśmy się w „Muzycznych Podróżach” jest siedzibą wielu studiów nagraniowych. Ponadto, muzyka meksykańska jest bardzo popularna w Ameryce Łacińskiej, natomiast sami mariachi znani są na całym świecie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwartety smyczkowe - czym są?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 13:00
W "Muzycznych podróżach" usłyszeć można było dużo muzyki klasycznej, ponieważ tematem przewodnim były kwartety smyczkowe. Są to zespoły 4 muzyków, którzy grają na takich instrumentach jak skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabas. Jako forma muzyczna, utwory te składają się z kilku części, które różnią się stylistyką i tempem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka relaksacyjna dla ukojenia nerwów. Czego słuchać?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 13:15
Czasami niektóre sytuacje wywołują u nas zdenerwowanie lub stres. Dobrym sposobem ma pozbycie się negatywnych uczuć może być słuchanie odpowiedniej muzyki. W Dniu Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Muzycznych Podróżach" zaprezentowano utwory, które relaksują i uspokajają.
rozwiń zwiń