Polskie Radio
Section05
Izabela Żukowska

Piosenki o ptakach. Czy ptaki mogą dać koncert?

W "Muzycznych podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o ptasich trelach i o piosenkach związanych z ptakami. Czy ptaki mogą dać koncert? Oczywiście! Szczególnie latem możemy usłyszeć, jak śpiewają. Niebawem, wraz z nadejściem jesieni ptaki zaczną odlatywać do cieplejszych krajów i zrobi się ciszej, ale gdy przyjdzie wiosna, ptaki powrócą i znów będą wyśpiewywać swoje trele. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże ptaki Izabela Żukowska

W muzycznym ogrodzie. Piosenki o letniej przyrodzie

Tydzień temu w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom słuchaliśmy piosenek opowiadających o porach roku i zmieniającej się wraz z nimi przyrodzie. Tym razem skupiamy się na wszystkim, co w zielonym ogrodzie. Zaglądamy przy tym do muzyki poważnej, której twórcy często sięgali do odgłosów natury, by dźwiękami malować to, co widzieli wokół siebie. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Muzyka dla dzieci dźwięki Izabela Żukowska

Muzyka z filmu "Zadziwiający kot Maurycy"

Wśród filmów dostępnych w kinowym repertuarze możecie znaleźć opowieść o pewnym zadziwiającym kocie o imieniu Maurycy. Kota Maurycego stworzył znany brytyjski pisarz Terry Pratchett. To właśnie on sięgnął po starą niemiecką legendę o fleciście z Hameln. Podobno historia ta wydarzyła się naprawdę i spisali ją najpierw niemieccy bracia Grimm. Terry Pratchett napisał ją na nowo, obsadzając kota Maurycego w roli głównej. W Muzycznych Podróżach przenosimy się do sali kinowej, słuchając muzyki z filmu "Zadziwiający kot Maurycy". 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci Izabela Żukowska DAB+

"Muzyczne podróże". Muzyka do filmu "Shrek"

Film "Shrek" bez wątpienia przejdzie do historii kina, to znakomite dialogi, barwne postacie, niebanalnie opowiedziana historia, humor zrozumiały zarówno dla najmłodszych, jak i najbardziej wyrobionych widzów. Ważna dla sukcesu filmu okazała się też ścieżka dźwiękowa. Piosenki "I'm a Beliver" czy "Somebody once told me" natychmiast przywołują obrazy z tego świetnego filmu!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci Izabela Żukowska

Dziennikarze Programu 1 zapraszają na audycje z Czarnej Góry

Dziennikarze radiowej Jedynki zapraszają do Czarnej Góry. 17 i 18 lutego słuchacze mogą spotkać dziennikarzy Polskiego Radia w studiu plenerowym zlokalizowanym nieopodal Masywu Śnieżnika w Sudetach Wschodnich. Czarna Góra to także kompleks tras narciarskich i nartostrad położony na północno-wschodnich stokach Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) i Żmijowca (1153 m n.p.m.) na ziemi kłodzkiej. Na miejscu będą obecni również dziennikarze radiowej Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Izabela Żukowska Patryk Bedliński

Dawne zwyczaje i muzyka na balach karnawałowych

Rozpoczął się karnawał, czyli czas zabaw i balów. Jak bale karnawałowe wyglądały kiedyś? Sama nazwa pochodzi od włoskiego słowa carnevale, które nawiązuje z kolei do dwóch słów łacińskich carrus navalis - w starożytnym Rzymie tak nazywano łódź, która umieszczona była na kołach i przedstawiała ukwiecony rydwan boga Dionizosa. Pojawiał się on na ulicach dawnego starożytnego Rzymu w czasie hucznych obchodów powitania wiosny i nowego roku.  
Zobacz więcej na temat:  Izabela Żukowska muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci karnawał