Polskie Radio Dzieciom

Muzyczna podróż na Węgry. Węgierska muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 14:46
W Muzycznych podróżach zagościła węgierska muzyka ludowa. Warto podkreślić, że  muzyka węgierska nie ma jednego nurtu, z którego powstała. Ma wiele łączących nurtów, które wspólnie stworzyły węgierski narodowy język muzyczny. Muzyka węgierska swoje korzenie zawdzięcza m.in. muzyce Azji. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Antonov Roman

To właśnie z Azji muzyka węgierska zaczerpnęła chociażby przeróżne skale, które przenikają się między sobą i nie są wcale takie oczywiste - zawierają dużo współbrzmień, które tworzą orientalność. Z drugiej strony muzyka węgierska zawiera bardzo dużo elementów muzyki słowiańskiej. Muzyka węgierska łączy się także z muzyką cygańską, są więc skrzypce, kontrabas, akordeon, a także z muzyką turecką. 

Posłuchaj
60:34 2023_07_27 10_00_19_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 27 lipca godz. 10:00

Béla Bartók to legendarny węgierski kompozytor, jeden z największych kompozytorów muzyki klasycznej, jak również badacz węgierskiej muzyki ludowej. 

Narodowym tańcem węgierskim jest czardasz. Forma ta jest zwykle oparta na dwuczęściowej treści. Najczęściej ta pierwsza część jest wolna i pełna tęsknoty, zaś druga ma bardzo szybkie tempo. Czardasz można porównać do naszego polskiego oberka z elementami kujawiaka. 

Więcej o węgierskiej muzyce ludowej w Muzycznych podróżach. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji. 

Audycja: Muzyczne podróże 

Prowadzi: Martyna Sojka

Data emisji: 27.07.2023

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Muzyczne podróże". W drogę! Piosenki o podróży i podróżowaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 12:15
Wyruszamy w muzyczną podróż z towarzyszeniem piosenek o podróżach i najróżniejszych sposobach przemieszczania się. Pociąg, samolot, samochód, a może po prostu piesza wędrówka? Posłuchajcie piosenek, które opowiadają o podróżach, tych małych, codziennych, ale i wielkich wyprawach w nieznany świat...
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Historia powstania fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 12:15
4 maja 1655 Urodził się Bartolomeo di Francesco Cristofori; muzyk i konstruktor instrumentów muzycznych, który uważany jest za twórcę fortepianu. Zmarł 27 stycznia 1731 roku w wieku 75 lat.
rozwiń zwiń