Polskie Radio Dzieciom

Konkurs "Zaszalej z Moniuszką. Moniuszko w toku" trwa!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 17:00
- Najważniejsze, abyśmy nie tylko upamiętniali wielkiego kompozytora, ale też ukazywali Stanisława Moniuszkę w dziecięcym świetle. Warto Moniuszkę nieść w przyszłość, młode pokolenie ma swoją perspektywę jego odbioru. To zderzenie, perspektywy koturnowej czy nauczycielskiej z dziecięcą, daje bardzo ciekawe, nieoczywiste owoce - mówiła Monika Szulc, koordynatorka i inicjatorka konkursu. 
Konkurs Zaszalej z Moniuszką. Moniuszko w toku
Konkurs "Zaszalej z Moniuszką. Moniuszko w toku" Foto: fb.com

Konkurs "Zaszalej z Moniuszką. Moniuszko w toku" to upamiętnienie życia i twórczości kompozytora. Uczniowie, którzy biorą udział w konkursie, mają stworzyć prace w jednej z czterech kategorii. Ma to być krótka forma wideo w dowolnej technice i formie, animacja komputerowa w dowolnym programie, forma graficzna z wykorzystaniem digitalowych narzędzi, programów lub aranżacja utworu kompozytora. 

- Moją rolą jest pokazanie, jak twórczość Moniuszki jest ciekawa ale także współczesna, jakie tematy porusza w swoich pieśniach. Największym skarbcem są "Śpiewniki domowe", których Moniuszki napisał aż 12, to są opowieści muzyczne absolutnie sprawdzające się we współczesnym świecie, opowieści o miłości, o radości, o smutkach i poważnych sprawach - mówila Monika Szulc. 

Kategorie prac:

- Krótka forma video w dowolnej technice i formie (np. Tik-Tok, rolka, etc.). Zalecany czas trwania filmu: nie krócej niż 1 minutę i nie dłużej niż 3 minuty. Rekomendowane jest wykorzystanie utworów Stanisława Moniuszki.

- Animacja komputerowa w dowolnym programie. Zalecany czas trwania filmu: nie krócej niż 1 minutę i nie dłużej niż 3 minuty

- Forma graficzna z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i programów (np.: mem, infografika, komiks) Rekomendowane jest wykorzystanie utworów Stanisława Moniuszki

- Aranżacja utworu Stanisława Moniuszki. Przez pojęcie "aranżacja" rozumie się tutaj szeroko interpretowane przekształcenie (w tym kolaż dźwiękowy) oryginalnego utworu Kompozytora

Ostateczny termin nadesłania zgłoszeń upływa dnia 08 kwietnia 2024 r.

Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:

  • uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych
  • uczniowie klas VII –VIII szkół podstawowych
  • uczniowie szkół średnich.

Uwaga: laureaci Konkursu (I,II, oraz III miejsce) mają zagwarantowany jeden dodatkowy punkt uwzględniany w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz wpis na świadectwie.

Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca

Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 19.04.2024 o godzinie 10.00 w Młodzieżowym Domu Kultury "Muranów" im. C. K. Norwida przy ulicy Stawki 10 w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy!

Posłuchaj
59:17 Radio_Dzieciom 2024_03_28-10-00-13.mp3 Monika Szulc o konkursie "Zaszalej z Moniuszką. Moniuszko w toku" (Polskie Radio Dzieciom / Muzyczne podróże)

Martyna Sojka i jej gość Monika Szulc w studiu Polskiego Radia Dzieciom Martyna Sojka i jej gość Monika Szulc w studiu Polskiego Radia Dzieciom

Konkurs objęty jest licznymi patronatami, a Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Rafał Trzaskowski przyznał moniuszkowskiemu wydarzeniu patronat honorowy.

* * * 

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Martyna Sojka 

Data emisji: 28.03.2024

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Muzyczne miejsca, czyli filharmonia, opera, operetka i teatr muzyczny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 12:15
Jakich muzycznych wydarzeń możemy spodziewać się w operze, a jakich w teatrze muzycznym? Czy w gmachu opery można wystawić operetkę? Odpowiedzi znajdziecie w audycji, zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Historia powstania fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 12:15
4 maja 1655 Urodził się Bartolomeo di Francesco Cristofori; muzyk i konstruktor instrumentów muzycznych, który uważany jest za twórcę fortepianu. Zmarł 27 stycznia 1731 roku w wieku 75 lat.
rozwiń zwiń