!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zwierzęta w służbie człowiekowi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 21:00
Czy zwierzęta w jakiś sposób potrafią pomagać ludziom i wspierać ich w potrzebie? Okazuje się, że tak. Takich zwierząt jest bardzo dużo.
Zwierzęta  w służbie człowiekowi
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. Potrafi być wierny i służyć ludziom przez całe życie. Przykładem mogą być psy ratownicy. Bywają niezastąpione podczas akcji ratunkowych. Są w stanie pracować w trudnych i niedostępnych terenach, jak góry, albo na wielkich, otwartych przestrzeniach - jak lasy i łąki. Pracują również w wodzie. Odkopują ludzi zasypanych pod gruzami domów, przekopują masy śniegu, żeby wykopać zasypanych przez lawinę albo wytropić poszukiwanego człowieka po jego śladach. Psi nos jest najgenialniejszym urządzeniem wykrywającym zapachy i dlatego psy są niezastąpione w tej pracy.

Koty, tak jak psy pracują jako terapeuci. Zwierzęcymi terapeutami są również konie, delfiny a nawet … osły.

A jak ludziom służyć mogą poczciwe słonie? Są bardzo silne i np. w Tajlandii pomagają przynosić i układać w stosy ciężkie bale drewna. Noszą też ludzi na swoich grzbietach. A czy świnia może pomóc w czymś człowiekowi? Oczywiście! Dawniej świnie wykorzystywane były do poszukiwania cennych i bardzo pożądanych trufli.

Lista zwierząt pracujących i służących ludziom jest bardzo długa. A może nasi słuchacze zetknęli się ze zwierzęciem, które służy człowiekowi i dba o niego?

Audycja ma na celu zwrócenie uwagi słuchaczy na służebną rolę zwierząt wobec ludzi, z której to roli zwierzęta wywiązują się wspaniale. Pokażemy też dzieciom, że niektóre zwierzęta są bardzo mądre, wierne i empatyczne. Za to należą im się troska, miłość i szacunek.

Zobacz także