Polskie Radio Dzieciom

Trudne sprawy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 16:00
Jak rozmawiać z dzieckiem o problemach dorosłych?
Audio
  • 24.02.2016 Trudne sprawy (Strefa Rodzica/Polskie Radio Dzieciom)
Foto: pixabay.comdomena publiczna
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Tata nagle wyjechał i długo nie wróci? Mama musi zaopiekować się chorą ciocią? Takimi historiami są najczęściej „częstowane” dzieci. Te, lubią słuchać bajek, ale niekoniecznie takich, w których bohaterami są rodzice. Przypadkowe odkrycie prawdy może mieć poważne konsekwencje. Zdarzają się tematy, które dorosłym więzną w gardle i najchętniej z nikim nie chcieliby o nich rozmawiać. Jednak w domu jest jeszcze mały człowiek, który obserwuje, jest ciekawy i zadaje coraz więcej pytań, lub po prostu, chce wiedzieć co się dzieje.

Co powiedzieć maluchowi, kiedy jedno z rodziców trafia do więzienia, szpitala lub odchodzi z domu? Przestępstwo, choroba, rozwód, porzucenie, założenie drugiej rodziny - to nie są sytuacje, których kilkulatek nie jest w stanie pojąć, jednak ich konsekwencje i negatywny wpływ, będą zależały od tego, jak zostaną mu przedstawione.

Każde dziecko jest inne, ma swoje doświadczenia, historie rodzinne, różne możliwości pojmowania. Pewne jest jednak, że zdarzeń, które dzieją się w jego otoczeniu, nie można przemilczeć.

Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych zagadnieniach, w sytuacji kiedy nie można tych tematów uniknąć lub odłożyć? Jak udzielać prostych odpowiedzi, na skomplikowane pytania, a także, jak pocieszać i wspierać dziecko w kolejnych doświadczeniach? Zapraszamy na audycję „Strefa Rodzica”, w której wykwalifikowani specjaliści podpowiedzą, jak zacząć trudną rozmowę i jak ją zakończyć, aby nie skrzywdzić dziecka.

 

Program "Strefa Rodzica" adresowany jest dla wszystkich, którzy chcą dobrze, mądrze, zdrowo i świadomie wychowywać dzieci oraz optymalnie wspierać ich rozwój. Rozmawiamy o wychowaniu, zdrowiu, kulturze i innych tematach nurtujących przyszłych i obecnych rodziców. Poruszamy też istotne problemy z tym związane. Bardzo cenne są dla nas również opinie samych słuchaczy, którzy e-mailowo lub telefonicznie dzielą się na antenie swoimi doświadczeniami i uwagami. Prowadzi: Ludwika Grunwald.

Zapraszamy na "Strefę Rodzica" od poniedziałku do piątku w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w środę 24 lutego.

Zachęcamy do kontaktu na naszym funpage'u: www.facebook.com/polskieradiodzieciom

Zobacz także