Polskie Radio Dzieciom

Czy niemowlęta i małe dzieci potrafią manipulować płaczem?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 23:57
Im szybciej matka reagowała na płacz dziecka, niezależnie od tego, czy jej działania przynosiły zamierzony efekt, tym mniej dzieci płakały w przyszłości. To mówią badania, a co mówią przekonania? Czy nadal słyszycie "zostaw, musi się sam uspokoić"? Albo "ona tobą manipuluje!", "zaraz wejdzie ci na głowę"?
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jedna z najwybitniejszych badaczek z dziedziny psychologii rozwojowej, Mary Ainsworth, przeprowadziła w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku długoterminowe badania, które pokazały, że im szybciej matka reagowała napłacz dziecka, niezależnie od tego, czy jej działania przynosiły zamierzony efekt (czyli ustanie płaczu) w danym momencie, tym mniej dzieci płakały w przyszłości.

Ponadto szczególnie ważny w ukojeniu dziecięcego płaczu okazał się bliski kontakt z matką, np. dotyk Evelin Kirkilionis w znakomitej książce "Więź daje siłę" zauważa, że szybka reakcja daje dziecku poczucie, że ma ono wpływ na to, co się z nim dzieje i nie jest pozostawione na pastwę losu.

Jest też tak,że wczesne rozpoznawanie i reagowanie na potrzeby niemowlęcia "programuje" nie tylko dziecko, ale również opiekunów. Reagowanie i wrażliwość na potrzeby dziecka zapoczątkowane w niemowlęctwie dają dziecku poczucie, które będzie mu towarzyszyć przez całe życie: jestem ważny, ważne jest to, co się ze mną dzieje, wokół mnie są ludzie gotowi mi pomóc.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Katarzyna Kalinowska, psycholog, nauczyciel montessori, trenerka Familylab, Przystanek Relacja.

Rozmawiała Aleksandra Jasińska.

Data emisji: 20.08.2019

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom

Zobacz także
Czytaj także

Dlaczego warto nosić dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 23:57
Dlaczego warto nosić i bujać dzieci jak najdłużej? Bycie noszonym to najbardziej pierwotna, naturalna i wrodzona potrzeba maleńkiego dziecka. Wbrew panującym stereotypom nie da się niemowlęcia w ten sposób rozpieścić ani do tej czynności przyzwyczaić, bo bycie noszonym jest wpisane w biologię człowieka, podobnie jak jedzenie i oddychanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzeczne i niegrzeczne maluchy czyli jak zdefiniować grzeczność i co z tego wynika?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 23:57
Czy maluch roczny, półtoraroczny może być grzeczny lub niegrzeczny? Jak zrozumieć, o co chodzi dziecku? Poznajmy krainę dziecięcych emocji, reakcji i lęków. 
rozwiń zwiń