Polskie Radio Dzieciom

Na czym polega sztuka odmawiania dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 23:57
Szczere i stanowcze NIE jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Wiele konfliktów i trudności w rodzinie powstaje wtedy, gdy rodzice nie są w stanie odmówić dziecku, chociaż chcieliby to zrobić. Dlaczego mówienie NIE przychodzi nam z takim trudem?
Audio
Jak radzić sobie z dziecięcą frustracją?
Jak radzić sobie z dziecięcą frustracją?Foto: shutterstock.com

Jak rodzic ma znaleźć złoty środek pomiędzy. "Zgadzam się na wszystko" i zdecydowanym ,"Nie spełniam żadnych zachcianek"?

Jak ma mówić do najmłodszych, żeby nie tylko go słyszały, ale również – i przede wszystkim! – usłyszały? Jak motywować dzieci do współdziałania i jak zadbać w rodzinie o własne potrzeby i radzić sobie przy tym z dziecięcą frustracją?

Duński pedagog, Jesper Juul wyjaśniał, na czym polega trudna sztuka mówienia NIE, i pokazywał, że konfrontacja z odmową i sprzeciwem to jeden z warunków wychowania silnych i świadomych swojej wartości dzieci.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Ania Kasprzycka Fundacja Familylab Polska

Rozmawiała Aleksandra Jasińska.

Data emisji: 03.09.2019

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom

Zobacz także
Czytaj także

Grzeczne i niegrzeczne maluchy czyli jak zdefiniować grzeczność i co z tego wynika?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 23:57
Czy maluch roczny, półtoraroczny może być grzeczny lub niegrzeczny? Jak zrozumieć, o co chodzi dziecku? Poznajmy krainę dziecięcych emocji, reakcji i lęków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy niemowlęta i małe dzieci potrafią manipulować płaczem?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 23:57
Im szybciej matka reagowała na płacz dziecka, niezależnie od tego, czy jej działania przynosiły zamierzony efekt, tym mniej dzieci płakały w przyszłości. To mówią badania, a co mówią przekonania? Czy nadal słyszycie "zostaw, musi się sam uspokoić"? Albo "ona tobą manipuluje!", "zaraz wejdzie ci na głowę"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Towarzysząc dziecku

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 23:57
Jak być przywódca nie ociekając się do przemocy fizycznej agresji? nie ociekając się do siły, manipulacji. Rozmawiamy o poczuciu własnej wartości, mówieniu 'nie' i przywództwie dorosłych w relacjach z dziećmi.
rozwiń zwiń