Polskie Radio Dzieciom

Zmieniamy paradygmat rodzicielstwa

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:00
Paradygmat rodzicielstwa, to myślenie w pewien określony sposób o rodzicielstwie, jego roli, zadaniach stojących przed rodzicami, ale i oczekiwaniach wobec dziecka. Rodzic może funkcjonować np. w paradygmacie zakładającym bliskość czy zaufanie do dziecka, ale i przyjmować wobec dziecka surową i wymagającą, a bywa, że przemocową postawę.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Czy to, jakimi rodzicami jesteśmy, jak traktujemy nasze dziecko, ale i postrzegamy siebie jako rodzica, jest niezmienne? Skąd się bierze nasza wizja rodzicielstwa? Czy możemy zmienić nasze zachowania i relacje z dziećmi?

W zmianie paradygmatu rodzicielstwa chodzi o takie spojrzenie na rodzicielstwo, w którym patrzymy najpierw na rodzica i jego rozwój. Zmniejszając w pierwszej kolejności stres rodzicielski, mama albo tata zyskują dostęp do swoich zasobów i dopiero wtedy mogą się dzielić nimi z dzieckiem.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Marta Szperlich-Kosmala, filozofka, hortiterapeutka, nauczycielka i coach.

Audycję przygotowała i prowadziła Aleksandra Jasińska-Klimaszewska 

Posłuchaj
58:31 Dzieci_AAC 2021_02_10-21-00-36_SR1_JAS_.mp3 10.02.2021 Marta Szperlich-Kosmala (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!


Zobacz także
Czytaj także

Gdy dziecku brak rodzinnych relacji

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 08:00
Czy wasze dziecko reaguje obojętnością zarówno, gdy je zostawiacie, jak i do niego wracacie? To może być sygnał, że rozwija się u niego przywiązanie unikowe. Warto wiedzieć, na czym ono polega i jakie może powodować konsekwencje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzicielstwo bez instrukcji obsługi

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 08:00
Nie da się być rodzicem idealnym - to zasada numer jeden. Zasada numer dwa - możemy być całkiem niezłymi rodzicami, o ile pogodzimy się z zasadą numer jeden. W wychowaniu dziecka instrukcje i porady mogą okazać się niewystarczające, często okazuje się, że trzeba pójść na żywioł i zaufać.. sobie. 
rozwiń zwiń